Výstava „Boom. 500 let průmyslové kultury v Sasku“
Od automobilů přes lokomotivy až po těžbu stříbra a tisk – po napínavé cestě industrializace Saska
Sasko patří k jedním z nejstarších industriálních regionů Evropy. Auta, stroje, železnice, uhlí a nyní i mikročipy – dodnes je region silně ovlivněn svým průmyslem. Všichni, kdo chtějí pochopit fascinující a nelehký vývoj této kultury, mohou během svého prázdninového výletu k saským sousedům navštívit až do konce roku 4. státní výstavu pod názvem „Boom. 500 let průmyslové kultury v Sasku“.
Ústřední výstava v budově Audi ve Zwickau se zaměřuje na začátky a fáze saské industrializace a nahlíží i do budoucnosti dnešního svobodného státu. Budova Audi na severu města je bývalá montážní hala společnosti Auto Union AG z roku 1938. Nachází se v bývalém areálu Automobilwerke Zwickau GmbH, hned vedle bývalé výrobní linky, na které VEB Sachsenring do roku 1991 vyráběl legendární trabanty. Výstava, která je dosud největší a nejobsáhlejší svého druhu v Sasku, se rozkládá na více než 2.500 m2 a nabízí velkolepé mediální instalace, historické objekty a dokumenty, technická zařízení, fotografie, filmy, ale také cenná umělecká díla, z nichž se mohou těšit malí i velcí návštěvníci. Pro zájemce jsou tu k dispozici audioprůvodce v češtině.
Souběžně s velkou ústřední výstavou se koná i šest dalších specifických výstav zaměřených na průmysl v autentických lokalitách. Muzeum Augusta Horcha osvětluje historii mobility umožněné autem a zabývá se budoucností automobilové výroby. Muzeum průmyslu v Chemnitz představuje historii strojů, svět železnice je možné obdivovat v Muzeu železnice Chemnitz-Hilbersdorf. K dynamickému rozvoji průmyslu v Sasku by samozřejmě nedošlo bez těžby uhlí, jehož významu pro region lze porozumět v Muzeu hornictví v Oelsnitz. Výjimečnou památkou s původním strojním inventářem z období přes 100 let je Textilní továrna bratří Pfauových v Crimmitschau. O historii těžby stříbra se mohou návštěvníci poučit v jednom z kdysi nejmodernějších stříbrných dolů v Evropě, ve Stříbrném dole Freiberg.
Vydejte se po napínavé cestě industriálního dědictví Saska
Vedle uvedené výstavy mohou zájemci proniknout do někdejší slávy regionu na “Cestě průmyslové kultury Saska”. Nespočetná muzea či stále funkční výrobní závody lákají do zlaté éry, kdy Sasko bývalo předním industriálním regionem celého Německa. A proč právě zde? Příběh sahá až do 12. století, kdy na místě dnešního Freibergu našli místní osadníci stříbro. To byl počátek více než 800leté historie hornictví, základu saského bohatství a technického a hospodářského rozvoje.
Sasko se v otázce průmyslového pokroku může pochlubit několika prvenstvími. Víte, že železnice z Lipska do Drážďan byla první meziměstskou železniční dráhou v Německu? Muzeum dopravy v Drážďanech vám o tom může vyprávět spoustu příběhů. Nikde jinde po Německu také nejezdí tolik parních lokomotiv jako právě v Sasku. Prvenství se rovněž týká světa tisku: V roce 1650 se v Lipsku objevil první deník světa. Ne nadarmo je Lipsko světovým hlavním městem knih. Motorem industrializace se zde pak rovněž stala textilní výroba – místní krajku či koberce mohou zájemci obdivovat např. v Muzeu krajky v Plavně či Muzeu koberců na zámku Voigtsberg. K celkovému obrazu průmyslové jedinečnosti Saska patří i řemeslné umění. Porcelán z Míšně, nejstarší porcelánky v Evropě, světoznámé hodinky z Glashütte i slavné hudebních nástroje z Vogtlandu. Hezké je, že dnes mohou návštěvníci nahlížet řemeslníkům pod ruku.
Od automobilových pionýrů k e-Golfu
Doprava byla vždy hybnou silou pokroku, a tak vývoj automobilové dopravy zanechal na regionu mohutnou stopu. Pionýři jako například August Horch se stali zakladateli saského automobilového průmyslu. Nahlédněte do Muzea Augusta Horcha na první modely hlavních světových značek, jako je Horch, Audi, DKW a Wanderer či v roce 1973 vyrobený miliontý trabant. Na monumentálním hradu Augustusburg se můžete pokochat nejrozsáhlejší sbírkou motorek v Evropě a v drážďanské Skleněné manufaktuře si užijete bezprostřední zážitek z výroby např. průkopnického e-Golfu. Prohlídky zde probíhají i v češtině. Výlet automobilovou současností můžete završit návštěvou závodu BMW v Lipsku, kde se seznámíte s nejmodernější výrobou aut z bezprostřední blízkosti.
Více informací:
„Boom. 500 let průmyslové kultury v Sasku“
Od 11. července 2020 do 31. prosince 2020 na různých místech
https://www.boom-sachsen.de/cs/
https://www.sachsen-tourismus.de/en/travel-topics/art-culture/industrial-heritage/
www.facebook.com/SaxonyTourism
www.instagram.com/SaxonyTourism