TURISTIKU PODPORUJÍ
61 612 turistů a cestovatelů
113 278 výletů, turistických cílů, tras a cestopisů
1 412 710,- odměny za články
  Tipy a novinky Chaty a chalupy DěčínChaty a chalupy  MapaMapa Děčín

Děčín leží severovýchodně od Ústí nad Labem nedaleko statní hranice s Německem. Děčín leží na obou březích řeky Labe a je zde důležitý říční přístav, odkud lodi doplují až do Hamburku. Děčín vytváří pomyslnou hranici mezi dvěma chráněnými krajinnými oblastmi a to jsou Labské pískovce a České středohoří.

 Trasy Děčín (128)

Děčín - Turistické cíle

142 příspěvků v lokalitě Děčín. Vyberte, co Vás zajímá.
seřadit podle:
upřesnit
Tipy na výlet
 ↓ 
Turistické cíle
 ↓ 
Trasy
 ↓ 
Cestopisy
Tipy a novinky
Rady a tipy
 ↓ 
Moje dovolená
 ↓ 
Fotogalerie
zobrazit výsledky
Přírodní koupaliště Maxičky.
Přírodní koupaliště Maxičky.
Koupaliště
Maxičky jsou oblíbeným výletním místem 6 km od Děčína. Lesnickou osadu založil v roce 1671 hrabě Maxmilián Thun-Hohenstein. Od jeho jména je odvozen název obce …
více »
Myslivcův kříž.
Myslivcův kříž.
Drobné památky
U zeleně značené turistické cesty vedoucí z Děčínského Sněžníku do Maxiček stojí pískovcová sloupková boží muka z roku 1589. Podle pověsti na tomto místě byl zavražděn děčínský panský lesní adjunkt. Druhá pověst udává, že byl zabit bleskem. Již v 19. století byla boží muka poničena. Současná podoba Mysliveckého kříže je z roku 1992.
více »
Pohádkový les Děčín
Pohádkový les Děčín
Zábava, atrakce
V severním svahu Popovického vrchu, za posledními domy městské části Letná, vzniká od roku 2022 Pohádkový les. V Pohádkovém lese je rozmístěno několik dřevěných pohádkových postaviček a zastřešené odpočinkové místo. Při vstupu do pohádkového lesa jedna z tabulí nabízí mapku s dalšími zajímavými místy v blízkém okolí.
více »
Vyhlídka Čertův jazyk
Vyhlídka Čertův jazyk
Vyhlídka
Na vyhlídku odbočuje pěšina z modře značené cesty, která vede od rozcestí Bílý kříž do Děčína. Pěšina vede po hraně pískovcových skal nad údolím Jílovského potoka na vyhlídku s lavičkou. Otevírají se zde výhledy na městské části Děčína – Horní a Dolní Oldřichov, Bynov, Novou Ves a na masiv Děčínského Sněžníku.
více »
Pomník Františka Jošta
Pomník Františka Jošta
Pomník
Na zalesněném skalnatém návrší nad Teplickou ulicí stojí vysoký kamenný obelisk se jménem Franz Josst a s datem 24. 12. 1862. František Jošt byl děčínský vrchní zámecký zahradník. Byl předním evropským odborníkem v pěstování orchidejí, profesorem pomologie a botaniky na libverdské zemědělské škole a autorem vědeckých prací a učebnic. Pomník stojí na místě, kde byl František Jošt při lovecké vyjížďce zastřelen jedním z členů lovecké družiny. Pomník postavili Joštovi přátelé. Po roce 1945 byl pomník pova…
více »
Pamětní deska na evangelickém kostele v Děčíně.
Pamětní deska na evangelickém kostele v Děčíně.
Zajímavost
Na evangelickém kostele v Děčíně je pamětní deska, která připomíná, že se zde 15. ledna 1923 konal varhanní koncert Alberta Schweitzera. Albert Schweitzer byl f…
více »
Kameny zmizelých v Děčíně.
Kameny zmizelých v Děčíně.
Drobné památky
Kameny zmizelých jsou dlažební kostky s mosazným povrchem, které jsou vsazeny do chodníku před domem, kde žily oběti holokaustu a nacistického režimu. Připomína…
více »
vyhlídka Červený vrch
vyhlídka Červený vrch
Vyhlídka
hodnoceni 10/10
vyhlídku Červený vrch najdete v Děčíně , dostanete se k ní po žluté turistické značce od rozcestníku Tyršův most. Nabízí výhled na Labe, zámek i vedlejší Pastýřskou stěnu.
více »
Horní Chlum
Horní Chlum
Městská část
hodnoceni 10/10
Obec Horní Chlum je XXXIV. část města Děčína. Rozkládá se v severním svahu mezi vrchy Velký a Malý Chlum. Obec Chlum a okolní vrchy se v 19. století staly oblíbeným výletním místem. Bylo vybudováno první vyhlídkové místo – Výšina císařovny Alžběty, postaven horský hostinec. Na Malém Chlumu byla v roce 1879 postavena turistická chata, ke které byla v roce 1898 přistavěna dřevěná vyhlídková věž. Na Velké Chlumu byla v roce 1893 postavena chata s restaurací a v roce 1930 kamenná rozhledna. Také na nedalek…
více »
Vrch Chlum
Vrch Chlum
Kopec
Nad městskou částí Děčín – Staré Město se tyčí 444 metrů vysoký zalesněný vrch Chlum. Na starších mapách označován jako Malý Chlum.Na vrcholu byla v roce 1879 postavena turistická chata, ke které byla později přistavěna dřevěná vyhlídková věž. Chata i věž zanikly po roce 1945. Na jejich místě dnes stojí vysílač, ke kterému vede pohodlná cesta z obce Horní Chlum. Z vrcholu jsou částečné výhledy na Děčín, Březiny a Děčínskou vrchovinu.
více »

Děčín

Vyhledání vlakového spojení
Datum a čas:
Odkud:
Kam:
Zaniklý výletní hostinec s rozhlednou nedaleko od zříceniny hradu Vrabinec.
Zaniklý výletní hostinec s rozhlednou nedaleko od zříceniny hradu Vrabinec.
Kopec
Dnes bezejmenný čedičový vrch mezi zříceninou hradu Vrabinec a obcí Lesná ve Verneřické části Českého středohoří je na mapě označen kótou 493. Dříve se mu říkal…
více »
Pomník Horského spolku České Švýcarsko.
Pomník Horského spolku České Švýcarsko.
Pomník
hodnoceni 10/10
V ulice 17. listopadu, nedaleko od nádraží Děčín východ, byl opraven pomník Horského spolku České Švýcarsko. Pomník vznikl v roce 1903 při příležitosti 25. výročí založení Horského spolku České Švýcarsko. Sídlo spolku bylo v Děčíně. Byl nejstarším horským spolkem v severních Čechách. Spolek byl založen v roce 1878. Prvním předsedou byl řiditel tehdejší občanské školy Robert Manzer. Čtyřboký obelisk je složený z kamenů, které symbolizují obce, kde spolek měl svou místní skupinu. Na obelisku je také desk…
více »
Smírčí kříž Březiny.
Smírčí kříž Březiny.
Kříž
hodnoceni 10/10
Na Děčínsku se dochovalo mnoho smírčích křížů. Jeden z nich je v obci Březiny. V ulici Za Sadem, na zahradě rodinného domu č.p.101 je zazděn v zídce zachovalý pískovcový kříž. Kříž má v hlavě vytesaná písmena IHS, na konci ramen má křížky a mezi nimi nápis HWA 1712. Kříž není ze silnice vidět. Údajně tento kříž stával v obci před starou školou, která musela ustoupit výstavbě nových domů. V centrálním registru smírčích křížů má číslo 0512.
více »
Dívčí skok.
Dívčí skok.
Skalní útvar
hodnoceni 10/10
Nedaleko děčínské městské části Nebočady se nad řekou Labe tyčí nenápadná skála zvaná Dívčí skok. Skálou vede železniční tunel, pod skálou pak silnice a cyklost…
více »
Nebočadský luh.
Nebočadský luh.
Přírodní památka
hodnoceni 8/10
Přírodní památku Nebočadský luh tvoří slepé rameno řeky Labe před Děčínem, poloostrov se zbytky původního lužního lesa a bahnité štěrkopískové náplavy. Nebočadský luh je významným hnízdištěm, zimovištěm a tahovou zastávkou ptactva. Je domovem bobra evropského. V štěrkopískových náplavách bylo zaznamenáno 104 druhů brouků. Vyskytuje se zde mnoho dalších chráněných a vzácných živočichů. Na břehu u přírodní památky bylo vybudováno odpočívadlo cyklostezky s informačními tabulemi.
více »
Hladový kámen v Děčíně.
Hladový kámen v Děčíně.
Drobné památky
hodnoceni 10/10
U levého břehu řeky Labe u Tyršova mostu v Děčíně je velký kámen, který při nízkém stavu vody vystupuje nad hladinu. Říká se mu proto hladový kámen. Kámen ukazuje, že je málo vody, jsou velká vedra a hrozí neúroda. Na kameni jsou vytesány historické značky a letopočty nízkých stavů a varovné nápisy. Nejstarší nápis je z roku 1616. Je zde také nápis „Spatříš-li mne plač“ psaný německy. Kámen se v posledních letech ukazuje velice často, je to důsledek regulace Labe. Když dojde k výstavbě jezu u Děčína, t…
více »
Historický kamenný sloupek u vyhlídky Labská stráž.
Historický kamenný sloupek u vyhlídky Labská stráž.
Drobné památky
hodnoceni 10/10
Od šedesátých let 19. století byly děčínským zkrašlovacím spolkem budovány cesty a vyhlídky na Kvádrberku. Při příležitosti stříbrné svatby císaře Františka Josefa I. a jeho choti byla na Kvádrberku v roce 1879 vybudována vyhlídková terasa s obeliskem. Následně byla dokončena promenádní cesta nazvaná Císařská promenáda, která vedla na vyhlídku Labská stráž a dál k Labské rokli. Podél cesty byly osazeny kamenné sloupky, které vyznačovaly trasu Císařské promenády. Jeden z nich stojí u vyhlídky Labská str…
více »
Vyhlídka Labská stráž.
Vyhlídka Labská stráž.
Vyhlídka
hodnoceni 10/10
U císařské promenádní cesty vedoucí z Kvádrberku byl v letech 1888 – 1890 děčínským zkrašlovacím spolkem na hřbetu pískovcové skály postaven pavilonek. Ke stavbě byly použity pískovcové kvádry, kopule a kuželky balustrádového zábradlí byly odlity tehdy poprvé použitou technologií armovaného betonu. Pavilonek v té době sloužil ke střežení přístupové cesty po vodě do Děčína. Odtud také název vyhlídky. Z vyhlídky je nádherný výhled do kaňonu řeky Labe a na místní části Děčína – Loubí a Prostřední Žleb. Na…
více »
Sněžnická vyhlídka
Sněžnická vyhlídka
Vyhlídka
hodnoceni 10/10
V severozápadním svahu Stoličné hory, na pravém břehu kaňonu Labe, byla obnovena Sněžnická vyhlídka. Vrchol pískovcového bloku byl ohraničen zábradlím a byl zde…
více »
Cik – cak cesta na Kvádrberk.
Cik – cak cesta na Kvádrberk.
Turistická trasa
hodnoceni 10/10
První turistická cesta na Kvádrberk byla vybudována v roce 1864. Protože se klikatila prudkým svahem tak se jí začalo říkat cik – cak cesta. Cesta vedla na Leopoldovu plošinu, kde byla v roce 1870 postavena dřevěná bouda pro občerstvení turistů. Ta pak byla v roce 1889 nahrazena zděným hostincem. V roce 1925 byla ve svahu u cesty postavena střelnice. Budova střelnice také sloužila jako výletní hostinec. Před střelnicí je hezké odpočinkové místo s výhledem do údolí Labe a na protější vršky Vrásník a Pap…
více »
Dolní a Horní labská vyhlídka.
Dolní a Horní labská vyhlídka.
Vyhlídka
hodnoceni 10/10
Majitelé lázní Svatého Josefa v Horním Žlebu nechali pro své hosty vybudovat v letech 1818 – 1831 lesní promenádní stezky ve svazích Vrásníku a Papertského vrch…
více »
Vodopády na potoce Ostružník.
Vodopády na potoce Ostružník.
Vodopád
hodnoceni 10/10
Potoky a potůčky Českého středohoří a Děčínské vrchoviny, které stékají k Labi vymlely v prudkých svazích hluboké rokle a v nich vytvořily krásné vodopády a kaskády. Potok Ostružník, který pramení v severozápadním svahu Děčínského Sněžníku, pod obcí Maxičky vtéká do úzkého a prudkého Přípeřského údolí, kde vytváří velké kaskády a menší vodopády.Podél potoka vede žlutě značená turistická cesta z Maxiček do Děčína.
více »
Papertský vrch
Papertský vrch
Kopec
hodnoceni 10/10
Protáhlý zalesněný hřbet nad městskou částí Děčína – Přípeř. Na východním okraji stával v minulosti poplužný dvůr Papert, odtud název vrchu. Někdy je také uvádě…
více »
Thunská pohřební kaple v Děčíně.
Thunská pohřební kaple v Děčíně.
Kaple
hodnoceni 10/10
V někdejší vsi Chrást stával poutní kostelík postavený v letech 1722 – 1732. Hrabě Franz Anton Thun na jeho místě nechal v letech1868 – 1872 postavit pseudogotickou kapli sv. Jana Nepomuckého s rodinnou kryptou. Na venkovní galerii okolo kaple stálo 20 pískovcových soch. Do roku 1995 zde byly uloženy ostatky 31 členů rodu Thunů. Dnes je v kapli lapidárium soch, které stávaly okolo kaple a expozice historie kaple. Kaple byla vyhlášena kulturní památkou.
více »
Popovický vrch.
Popovický vrch.
Kopec
hodnoceni 8/10
Mezi děčínskými městskými částmi Letná a Popovice je zalesněný čedičový Popovický vrch. Na úbočích vrchu jsou suťová pole. V letech 1972 – 1992 byla na východním svahu sjezdovka s umělým povrchem. Na vrcholu stojí televizní vykrývač. Vrchol je bez výhledu. Z Krásného Studence vede přes louky cesta, která končí na vrcholu. Z okraje lesa jsou hezké výhledy na vrch Chmelník, Lotarův vrch, Vrch Klobouk a na Děčínský Sněžník. Na vrchol vede také cesta prudkým východním svahem z Popovické ulice.
více »
Lotarův vrch.
Lotarův vrch.
Kopec
hodnoceni 8/10
Zalesněný čedičový vrch mezi městem Jílové a městskou částí Děčína Krásný Studenec. Společně s vrchy Klobouk, Chmelník a Popovickým vrchem patří do Studenecké v…
více »
Červený vrch.
Červený vrch.
Kopec
hodnoceni 10/10
Červený vrch je jedním z vrcholů zalesněného skalnatého hřbetu v Děčínské vrchovině. Rozpíná se nad stejnojmennou děčínskou městskou částí. Sousedními vrcholy jsou vrchy Hřeben a Špičák. Pískovcové skály hřbetu jsou bohaté na železivec a mají načervenalou barvu. Podle toho také vrchol dostal jméno. Na vrchol vede stará promenádní cesta, která odbočuje u vyhlídky ze žlutě značené cesty vedoucí z Děčína na Maxičky. Ze skalní vyhlídky na západním okraji vrchu je hezký výhled na protější masiv Pastýřské st…
více »
Morový sloup na Kvádrberku.
Morový sloup na Kvádrberku.
Drobné památky
hodnoceni 6/10
V letech 1890 – 1902 vybudoval děčínský zkrašlovací spolek městský lesopark na úbočí Kvádrberku. Byly zde zasazeny pamětní stromy, osazeny pamětní kameny, vybudována tzv. Alpská zahrádka a zároveň sem byl umístěn morový sloup z roku 1672. Dva morové sloupy původně označovaly hranici zaniklého morového hřbitova na severním okraji města. Druhý morový sloup stojí v děčínském muzeu. Vedle morového sloupu je pamětní kámen, který připomíná velký sesuv skal z 19. ledna 1938. V roce 1969 byl morový sloup vyhlá…
více »
Jahnova vyhlídka.
Jahnova vyhlídka.
Vyhlídka
hodnoceni 10/10
Skalní masiv Pastýřské stěny je výraznou přírodní dominantou Děčína. Na přelomu 19. a 20. století upravil a zpřístupnil děčínský Horský spolek prostor Pastýřské…
více »
Císařská vyhlídka.
Císařská vyhlídka.
Vyhlídka
hodnoceni 10/10
U příležitosti stříbrné svatby císaře Františka Josefa I. a jeho choti Alžběty /císařovny Sisi/ byla v roce 1879 vybudována na vrcholu Kvádrberku vyhlídková ter…
více »
stránka 1 z 5
TOPlist