Brodek u Prostějova
Turistické cíle • Města, obce, vesnice • Městys
Brodek u Prostějova je velkou obcí(1500 obyv.), která znovuobdrzela v r.2006 status městyse. Obec je velmi úpravná-především pak její náměstí. Zde najdeme barokní farní kostel Povýšení svatého Kříže. A také stopu lidové architektury-dům se žudrem. V obci také najdeme barokní zámek, který před několika lety v restituci znovuzískal šlechtický rod Belcrediů-konkrétně pan Richard Bercredi. Zámek je veřejně přístupný při vyjímečných příležitostech. TOtéž ale neplatí o úpravném Zámeckém parku,ten je volně přístupný. Obec má velkou občanskou vybavenost. Můžeme zde najít poštu, lékaře, benzínovou pumpu, informační středisko,autobusovou zastávku s pravidelným spojením do Prostějova,Olomouce,Brna a Jihlavy, několik restaurací nebo například cukrárnu. Díky rychlostní silnice R46 vedoucí z Olomouce do Brnaje obec velmi snadno přístupná.
Stavebníkem barokního zámku z roku 1707 - 1709 v Brodku u Prostějova byl císařský dvorní rada Pavel Karel z Kleinburgu, zámek byl pozdějšími vlastníky několikrát přestavěn v klasicistním slohu.
Posledním majitelem současného klasicistního zámku je od roku 1992 hrabě Richard Belcredi, který jej získal jako dědictví po své matce Tereze Kalnokyové. Jedná se o patrovou budovu obdélné blokové dispozice. Zámek a Zámecký park je běžně veřejnosti nepřístupný.
Obec Brodek u Prostějova najdeme jižním směrem od města Prostějov v zemědělské oblasti Hané. Kolem obce prochází rychlostní komunikace vedoucí z Prostějova, přes Vyškov do Brna. Obcí protéká říčka Brodečka. Součástí Brodku je osada Sněhotice a společně mají 1450 obyvatel. První zmínka o Brodku je z roku 1278 a obec byla majetkem vladyky Mikuláše z Brodku. Ve 14. století byla obec povýšena na městečko. Na kopci nad obcí byla postavena tvrz, ale v 16. století byla tato tvrz pustá a chátrala. V roce 1583 byla vystavěna druhá tvrz, tentokrát již přímo v obci. V roce 1685 byl v Brodku postaven zámek. Jeho dnešní podoba je po přestavbě v roce 1707 až 1709, kterou nechal provést Pavel Karel z Kleinburgu. Budova zámku je významná tím, že v roce 1866 v něm bydlel Pruský korunní princ Bedřich. Ve středu Brodku stojí barokní kostel Povýšení svatého Kříže postavený v letech 1707 až 1726. V Brodku se křižují značené lokální cyklostezky.
Na okraji obce Brodek u Prostějova se nachází klasicistní zámek, původně postavený v barokním slohu. Zámek byl postaven v letech 1707 – 1710 na místě staré tvrze dle projektu architekta J.B. Fischera z Erlachu.
Vraťme se však do14. a15. století, kdy Brodek patřil k Otaslavicím, kde stávaly dokonce dva hrady. Po jejich zničení během česko–uherských válek se Brodek stal centrem otaslavického panství a býval zde tzv. panský dům.
V 16. století statek prosperoval, v Brodku je doložen mj. pivovar. Roku 1583 prodali Bruntálští z Vrbna brodecké panství Janovi Hrubčickému z Čechtína, který v Brodku vybudoval dvůr a tvrz. Po jeho smrti se majitelé panství rychle střídali a po roce 1662 bylo dokonce rozděleno na několik částí. Sjednotila je Sidonie Kateřina ze Scherfenberku v letech 1684 – 1692.
Poté již nechal císařský dvorní rada baron Pavel Kleinburg vybudovat zámek. Jeho syn Karel Bedřich Kleinburg prodal roku 1733 Brodek hraběti Corfitzovi z Ulfeldu, významnému diplomatovi, který zastával funkce rakouského ministra zahraničí a poté nejvyššího hofmistra císařského dvora.
Corfitz z Ulfeldu nechal v letech 1750 – 1755 podle návrhu A. Beduzziho zámek upravit klasicisticky. V letech 1766 – 1827 vlastnil brodecké panství štýrský rod Schrattenbachů, který měl po rozpadu svých majetků v Brodku dokonce své hlavní sídlo.
Roku 1827 získal Brodek sňatkem hrabě Gustav Josef Kálnoky, jehož potomkům pak náležel až do vyvlastnění v roce 1945. Ve smutné éře našich památek byl objekt využíván jako sklad léčiv a jelikož se stát o něj nestaral, tak značně zchátral. Roku 1992 získal Brodek v restituci hrabě Richard Belcredi (jako dědictví po matce Tereze Kalnokyové), od té doby jej postupně dává do pořádku.
Současný zámek je obdélná jednopatrová budova s mansardovou střechou. Nízká hospodářská stavení vytvářejí na východní straně čestný dvůr s kašnou, zdobený plastikami a kulisami klasicistních bran z doby Schrattenbachů.
Zámek je momentálně nepřístupný.