Albrechtičky - muzeum a informační centrum
Turistické cíle • Památky a muzea • Muzeum
V obci Albrechtičky najdete muzeum, které se nachází v roubeném domě postaveném v roce 1865, který byl za podpory Moravskoslezského kraje a Programu obnovy venkova zrekonstruován v letech 2001 - 2004. V muzeu se lze seznámit s historií obce, způsobem života a kulturními tradicemi obce v minulých stoletích.
Muzeum seznamuje návštěvníky nejen s dějinami blízkého zámku Nová Horka a jeho zakladateli, hrabaty Wettery z Lilie, ale i s rodem světoznámého hudebního skladatele Leoše Janáčka, jehož děd – Jiří Janáček – byl v obci regenschorim a učitelem. Část expozice je věnována bratrům Žurovcům a počátkům letectví na Moravě. Z muzejních sbírek se dozvíte také mnohé o historii obce a přilehlé části Poodří.
Provozní doba muzea
Duben - říjen: Pondělí - Čtvrtek - zavřeno
Pátek 13.00 - 17.00 hodin
Sobota, Neděle 10.00 - 12.00 hodin; 13.00 - 17.00 hodin
Listopad - březen - uzavřeno
V případě zájmu o prohlídku mimo provozní dobu, lze návštěvu dohodnout na obecním úřadě.Telefon: 556 428024, 721461616
E-mail: infocentrum@albrechticky.cz
HISTORIE OBCE ALBRECHTIČKY
Obec Albrechtičky u Studénky existovala již v polovině 14. století pod názvem Albrechczicze. Panství držel mocný rod pánů z Kravař až do roku 1437. Po jejich vymření územípřipadlo pánům z Boskovic, kteří jej roku 1481 prodali vladykovi Benešovi z Hustopeč. Poté se zde vystřídalo několik pánů a tak Albrechczicze patřily v průběhu několika staletí nejprve ve 13. století hradu Jičínskému, v 15. století hradu Šramberskému a pak vladykovi Benešovi z Hustopeč. Od 16. století připadly nově zřízenému panskému sídlu v Nelhubli - Nové Horce.
Obec patřila ve středověku k nejzámožnějším v okolí díky chovu dobytka. Až do konce 16. století neměla žádnou panskou robotu. Během 30-ti leté války se vše změnilo k horšímu. Hospodáři utekli do ciziny a další drancováním přišli na mizinu. Obec ztratila polovinu svého obyvatelstva, příbytky zpustly a ple leželo ladem. Takto obec živořila celé 17. století.
V roce 1660 koupili panství Nelhubelské hrabata z Vetterů z Lilie, kteří byli také posledními majiteli až do roku 1945. Ti umožnili farníkům navštěvovat bývalý zpustlý kostel. Až roku 1777 byl kostel obnoven a hřbitov rozšířen. Hrabě Karel Vetter nechal při svém novém zámku v Nelhubli vystavět kapli, kde si vydržoval kněze. V druhé polovině 18. století potkala obec pohroma, která její blahobyt úplně zničila, neboť vrchnost zabrala albrechtickým sedlákům polovinu všech oderských luk a na zbylou část jim uložila všelijaké daně. Obyvatelé se věnovali zemědělství a průmysl zde nebyl zastoupen.
V roce 1901 byl v obci založen Spořitelní a záloženský spolek. V roce 1910 byly v Albrechtičkách včetně Nové Horky 4 hostince a 4 obchody, v roce 1930 zde byly také 4 hostince a 4 obchody. V roce 1924 byla provedena elektrifikace obce. Po 1. světové válce zde bylo zavedeno betonářství. V roce 1921 provozovalo samostatnou živnost celkem 20 osob, a to 3 krejčí, švadlena, zedník, kovář, 2 hostinský, 3 obchodníci, švec, stolař, 3 řezníci, výrobce sodovkové vody, kolař, pekař a holič. V roce 1930 bylo v obci zřízeno zahradnictví Štěpána Barvíka. Po válce byly pole a louky dány do vlastnictví drobným zemědělcům. Zámek v Nové Horce byl přidělen Charitě (ústavu pro přestárlé) a hospodářské budovy i s bytovými jednotkami byly dány do vlastnictví soukromníkům bydlícím v Nové Horce.
V roce 1950 byli v Albrechtičkách 2 podkováři, 2 stolaři, 1 kolář, 1 obuvník, 2 krejčí a 2 řezníci. Zahradnictví bylo v roce 1956 následkem výstavby letiště zrušeno. V srpnu roku 1958 bylo založeno v Albrechtičkách JZD. V roce 1959 bylo zrušena Spořitelna a veškeré bankovnictví začala vyřizovat pošta. Samostatná obec byla v roce 1977 bez souhlasu občanů integrována pod město Studénka, kam patřila až do devadesátých let. Po sametové revoluci v roce 1989 začaly sílit snahy o osamostatnění obce.
www.albrechticky.cz