Amber Fort - pevnost Amber, Jaipur
Turistické cíle • Památky a muzea • Pevnost, opevnění
Město Jaipur, nazývané také růžové město, je hlavním městem státu Radjastan v Indii. Jednou z velmi atraktivních památek, kterou jsme si prohlédli v jeho okolí (11 km), byla pevnost Amber, tyčící se na kopci nad jezerem Maota. Dolů k jezeru jsme dojeli autobusem, pěšky jsme zašli k nedalekému stanovišti slonů, vystáli si krátkou frontu a za chvíli již nasedáme na hřbet slona a pokračujeme k pevnosti. Cestou se kocháme krásnými pohledy nejen dolů k jezeru, ale také na okolní Hory. Pevnost Amber byla vystavena v 16. století za panování krále Akbara jeho generálem Raja Man Singhem I. (1550-1614). Ten se stavbou započal v r. 1592, vše je vystavěno z bílého mramoru a červeného pískovce a je známá tím, že zde byly použity stavební prvky hindu a rajput.
Pevnost s řadou bran, dlážděných nádvoří a cest ukrývá uprostřed svých mohutných hradeb komplex úžasných, přímo pohádkových chrámů, paláců, sálů a pavilonů, jejichž stěny jsou vykládány drahými kameny a zrcadly a mnohdy je zdobí i výjevy z bitev a lovů. U paláce kousek od hlavního nádvoří nás výtají opičky na na dalším zase předvádí své umění hudebníci s kobrami. Fotím strop jednoho ze sálů (jen bych potřebovala ruku Saxany, protože do sálu není vstup povolen, možno pouze nahlédnout) a další foto dělám do zrcadla na vnější zdi paláce. Všechny detaily staveb, ať už se jedná o sloupy, mozaiky, dveře, stropy, malby apod., jsou precizně propracovány a my obdivujeme umění dávných umělců.
Palác Diwaan-e-Aam - palác nebo sál veřejných slyšení, je hala se dvěma řadami krásně zdobených sloupů ze tří stran otevřená. Král zde naslouchal potřebám široké veřejnosti. Palác Diwaan-e-Khaas - skleněný palác nebo také sál soukromých slyšení s jemně vypracovanou mozaikou ze skel, v němž král přijímal své přátele, ministry a také hosty z jiných zemí. Postaven v 17.stol. v období Mirza Raja Jai Singh (1621-67)
Palác Sukh Niwaas - je protějškem k Diwaan-e-Khaas, jeho dveře jsou zhotoveny ze vzácného santalového dřeva a slonoviny. Kašna se studenou vodou uprostřed haly sloužila jako osvěžovač vzduchu. Králové zde trávili čas nejen se svými manželkami, ale také se svými milenkami. Palác Sheesh Mahal - zrcadlový sál se čtyřiceti sloupy, je prý nejkrásnější částí pevnosti. Strop a stěny jsou zdobeny vytesanými obrazy květin. Údajně královna nemohla spát pod širým nebem a ona milovala zář hvězd na obloze, bylo proto na strop použito množství sklíček a úlomků zrcadel, které při pouhých dvou hořících svíčkách připomínají třpyt hvězd. Známý také tím, že zde Bollywood (indické filmové studio) natáčel film.
Ganesh Pol - palác pojmenovaný podle hinduistického boha Ganeshi (ten, kdo odstrani všecny překážky), byl to soukromý palác maharadži. Třípodlažní dům je bohatě zdoben freskami, nad bránou místo, odkud mohly dámy z královské rodiny sledovat přes zamřížované okno dění.
Mughal Garden (Kesar Kyaari) je nádherná zahrada přímo na umělém jezeře Maota, jejíž záhony jsou kolem vodní nádrže s kašnou tvořící tvar hvězdy. Jezero bylo vytvořeno pro zkrášlení i bezpečnost paláce.
Amber Fort byla v r. 2013 zapsána na seznam památek UNESCO. Otevřeno je v pevnosti od 8 - 18 hod., vstupné pro cizince je vyšší než pro Indy, tj. 200 rupií (Indové 25), studenti 100 / 10 rupií, jízda na slonu pro dvě osoby 900 rupií a ještě nám bylo řečeno, že máme dát 100 rupií bakšiš. Do paláců a chrámů se v Indii musíte vyzout, někde provádějí kontroly, v některých je zakázáno fotografovat a do některých objektů si nesmíte vzít vůbec nic. V některých objektech se platí za fotoaparát a kameru. Ale o tom všem nás průvodkyně vždy informovala.