Loading...
Turistické cíle • Města, obce, vesnice • Vesnice
V latinských textech se setkáváme s označením Angelodomus, ve starých českých pramenech Andielska Hora, v němčině Engelstad, Engelstadt, Engelspurk či Engelhaus.
Obec Andělská Hora leží v Západočeském kraji, v okrese Karlovy Vary v severovýchodní části Slavkovského lesa, v nadmořské výšce kolem 600 m n.m.. Katastrální výměra obce je 808 ha. Andělská Hora sehrála důležitou roli v době husitských válek. Kolem roku 1429 hrad dobil husitský vojevůdce Jakoubek z Vřešovic a podnikal odtud vojenské výpady do širokého okolí Loketska.
Po bitvě u Lipan roku 1434 byl hrad dán císařem Zikmundem jako léno Kašparu Šlikovi, avšak již roku 1461 jej král Jiří z Poděbrad vrací Hazeburkům. Na počátku sedmdesátých let 15. století se majiteli Andělské hory stávají pánové z Plavna, a někdy v osmdesatých letech za Jindřicha III. z Plavna bylo v podhradí založeno městečko.
Farní Kostel sv. Mikuláše, původně gotický byl postaven v letech 1478-1490 E. Braunem. V roce 1497 bylo městečku uděleno privilegium a městský znak (k městečku náležela i Olšová Vrata a Sedlečko). Od roku 1500 se v obci konaly výroční trhy a od roku 1571 pravidelné čtvrtletní trhy.
Za třicetileté války byl hrad v roce 1635 vypálen Švédy, brzy poté ale obnoven a obýván až do roku 1718, kdy vyhořel i s městečkem v podhradí. Od tohoto roku již hrad obnoven nebyl. Mnoho domů v městečku bylo potom postaveno z kamene hradu.
Andělská Hora je pro svou dominantní polohu s dalekým kruhovitým výhledem oblíbeným výletním místem. V roce 1786 ji navštívil i Johann Wolfgang Goethe a oslavil tu své 37. narozeniny. V těchto časech zaznamenává městečko největší rozkvět. Žilo tu tehdy přibližně 2000 obyvatel. Městečko bylo velmi poničeno velkým požárem v roce 1887. Po násilném připojení pohraničí k Německu v roce 1938 byl statut městečka zrušen a po druhé světové válce bylo původní obyvatelstvo Andělské hory vysídleno.
Andělská Hora se stala od 1. července 1975 součástí města Karlových Varů. Po roce 1989 byla rozšířena území pro výstavbu rodinných domů a v některých případech povolena přestavba chat na domky k trvalému bydlení. V roce 1991 se obec opět stala samostatným subjektem. Vzhledem k tomu, že Andělská Hora byla do svého osamostatnění vedena jako rekreační oblast a území na dožití, nepočítalo se s výstavbou infrastruktury. Teprve po roce 2000 byl zbudován vodovodní systém a následně došlo i k odkanalizováním obce – kromě rekreačních lokalit.