Aquileia, aneb co dělat když v Lignanu ošklivě
Turistické cíle • Města, obce, vesnice • Městečko
Nestane se to asi často, ale může se stát. Může v Lignanu nebo na Bibione pršet a mimo pár zoufalců nebude na pláži nikdo, ani vy. Tak pokud nebude pršet zase až příliš je tato příležitost vhodná pro návštěvu starověkého města Aquileia.
Město leží asi 64 km od Bibione směrem na východ. Leží na řece Natissa, která měla pro vývoj města velký význam. Starověká Aquileia byla totiž významným říčním přístavem, odkud směřovalo zboží ze Středomoří dál do střední a severní Evropy, a naopak. Vycházela odtud jantarová stezka, a nebo tady končila, jak se to vezme. Aquilea byla významným městem říše římské v počátcích našeho letopočtu, město mělo kromě dopravního a obchodního uzlu význam i jako obrana proti severským barbarům.
Když jsme Aquileiu navštívili bylo tam ticho. Hrstka turistů u basiliky nemluvila, dokonce i naše děti byli zticha. Cosi na tom místě člověka zarazí, cosi před čím se tají dech. Majestátnost víc než 1000 let staré basiliky, ve které je nádherná mozaiková podlaha nebo všude přítomné památky z doby římské? Nebo vědomí, že na tomto místě kde se líně protahují kočky a občas projede auto kdysi žili tisíce římských vojáků, širokou řeku křižovaly lodě, řinčely zbraně, vzdával se hold císaři…..
Nejvíce zachovalou památkou je Basilica Patriarcale, která se byla založená jako jedna z prvních křesťanských staveb po povolení křesťanství (4.stl. n.l.) Basilika je volně přístupná, po skleněném ochozu je možné projít nad krásnou mozaikovou dlažbou znázorňující výjevy z bible. Ostatní památky, z doby římské, jsou sice méně zachovalé, zato jsou všude. Místa s archeologickými památkami, jako je přístav, Forum Romanum, vilová čtvrť římských zbohatlíků, atd. jsou volně přístupná a fascinující. Až budu zase nadávat na nepřehledný italský dopravní systém a na jejich mýta, tak si vzpomenu, že Italové měli před 2000 lety kanalizaci!