Loading...
Turistické cíle • Památky a muzea • Kaple
Přímo naproti bývalého městského parku a návrší Kalavárie v Mimoni, nedaleko místního autobusového nádraží, za nově renovovaným mostem přes Panenský potok, nás jistě zaujme nepřehludnutelná stavba, na první pohled jasně sakrálního původu.
Jedná se o areál Božího hrobu, který je údajně věrnou kopií Božího hrobu v Jeruzalémě. Tato barokní stavba vznikla na popud Johanna Putze z Adlersthurnu, rakouského šlechtice a císařského dvorního rady, který zakoupil panství strážské, ke kterému patřila i Mimoň. Johann z Putzu, jako horlivý katolík, podnikl v roce 1625 náročnou cestu do Svaté země, kde ho velice zaujal hrob Ježiše Krista v Jeruzalémě. Byl pevně rozhodnut postavit kopií této pro křesťany tak významné stavby, pečlivě vytvořil podrobné plány celého objektu a neváhal se vrátit notný kus cesty, když zjistil, že mu chybí nějaké důležité údaje. Bohužel, v uskutečnění plánu mu bránila politická situace v Evropě, hlavně zuřící Třicetiletá válka.
Po jejim skončení vybral k uskutečnění svého plánu právě Mimoň. Bohužel, jeho realizace se již nedočkal, protože v roce 1660 zemřel. V závěti ale ustanovil své dva syny jako pokračovatelé Božího hrobu. Ti opravdu v letech 1665 - 1667 dokončili stavbu dle projektu známého italského architekta, pracujícího ve službách litoměřické arcibiskupské diecéze Ottavianá Sanntiniho Brossiho. Stavba byla pojata jako starořímský halový dům s vnitřním atriem, kde nechal umístnit samotnou kopií Božího hrobu. Stavitel měl svou stavbou takový úspěch, že vzápětí dostal zakázku od jezuitů na postavení dalšího Božího hrobu Na Vrchu Kalvárie nad Úštěkem.
Mimoňský Boží hrob se proslavil tradici uváděním Velikonočních her Vzkříšení a Pašijovými hrami, které se pravidelně konaly až do roku 1949. Za totalitní vlády samozřejmě byl areál Božího hrobu pro veřejnost uzavřen, postupně chátral a několikrát se vážně uvažovalo o jeho zbourání. Téměř zázrakem se podařilo tuto historicky cennou památku zachovat a koncem devadesátých let došlo k rozsáhlé rekonstrukci, stejně jako u vedle se nacházející budovy bývalého Špitálu, kde se dnes nachází Městské muzeum a Informační centrum.
Obě památky jsou přístupné veřejnosti ve významných dnech a o víkendech od června do září, od 13,00 do 16,00 hodin, za vstupné pro dospělé 20Kč, pro děti 10 Kč a rodinné vstupné 40Kč.