Loading...
Turistické cíle • Památky a muzea • Kříž
Městečko Mimoň se nachází na soutoku Panenského potoka a Ploučnice, na dohled dominantní hoře Ralska, na němž se nachází stejnojmenná zřícenina středověkého hradu. V Mimoni a blízkém okolí se nachází poměrně dost turisticky atraktivních míst. Pojďme se podívat na jedno z nich, a to na Návrší Kalavárie.
Při vjezdu do Mimoně ve směru od České Lípy, dříve než se dostaneme k novému kruhovému objezdu na kterém nás zaujme zajímavá plastika volavek, se nachází místní autobusové nádraží. Na malé městečko se nám může být autobusové nádraží nezvykle rozsáhlé, ale i to je památka na roky, kde v nedaleké Stráži pod Ralskem a okolí se rozvíjela těžba uranové rudy a tudiž se na svá pracoviště denně muselo dopravit mnoho tisíc zaměstnanců toho gigantického molocha, který měl tak drastický dopad na ekologií v okolí.
Nad autobusovým nádražím z jedné strany a rušnou silnicí od České Lípy na straně druhé, se nachází nízké, protáhlé návrší, dnes vcelku hustě zarostlé smíšeným, z části náletovým porostem. Jediná přístupová cesta je vlevo od silnice, podél bývalých sklepů. Půjdeme-li po ní směrem k železničnímu viaduktu spatříme vpravo na zalesněném svahu stavbu altánu. Vede k ní sotva znatelná cestička mlázím a křovisky.
V roce 1796 bylo toto návrší téměř holé, když zde byl vztyčen první dřevěný kříž. Na dohled se nacházel areál Božího hrobu a sousoší Getsemanské zahrady. Když se v roce 1900 upravovalo okolí nedaleké železniční tratě, napadlo členy místního Okrašlovacího spolku využít Křížový vrch k založení městského parku. Mimoň mělo park který byl součástí Zámecké zahrady, který byl pro obyvatelé města přístupný pouze v neděli na jednu hodinu a tudiž usilovali o módní kulturní stánek a přírodní zázemí pro širokou veřejnost. Došlo k úpravě přístupových cest od centra města, vysázení kaštanové aleje lemující cestu a zbudování odpočinkových zákoutí s lavičkami. Cestičky pokračovali i na protější straně návrší nad nehlubokým údolím, jejimž dnem tekl i malý potůček. Starý kříž byl nahrazen novým, po stranách se nacházela i zastavení Křížové cesty. V roce 1908, k výročí šedesátileté vlády císaře Františka Josefa I., byl na západní straně navrší postaven jubilejní altán. Celý areál byl vyhledáván obyvateli města, konaly se zde kulturní akce a shromažďování různých spolku.
Po roce 1945 byl původní zámecký park zpřístupněn pro veřejnost a význam parku na Kalavárií rychle upadal. Navíc dnem údolí začala vést rušná silnice a i pro ní musel být terén znova upravován. Park byl tedy silnicí rozpůlen a postupně počal pustnout a zarůstat. Místo bylo vyhledáváno vandaly, kteří poničili altán, že zbyly pouze Sloupy, zastavení Křížových cest byla vyvrácena a většina použitá ke stavbám.
Až v roce 2008 se toto zajímavé pietní místo dočkalo alespoň dílčích úprav, byl třeba zrekonstruován jubilejní altán a návrší zbaveno náletových porostů. Počítá se do budoucna s dalšími úpravami, ale ty jsou vázané, jako obvykle, na získání finančních dotací.
Věřme tomu, že toto místo se zase v brzké budoucnosti stane vyhledávaným a atraktivním cílem nejenom pro obyvatelé Mimoně, ale ožije i turistickým ruchem.