Loading...
Turistické cíle • Památky a muzea • Zámek
Minulý režim se často rád holedbal tím, kolik finančních prostředků socialistický stát věnuje na opravu a záchranu našich historických památek. Toto "velkohubé" prohlášení se ale příliš nezakládalo na pravdě, neboť se zapomnělo dodat, že tyto peníze šly hlavně na opravu a provoz státem chráněných památek - (a historického centra matičky Prahy), na ty ostatní se už jaksi nedostalo... Poměrně dobře na tom ještě byly objekty, které se po vyvlastnění původních majitelů staly domovy důchodců, školami apod.,neboť tady probíhaly alespoň nouzové opravy, horší to už ale bylo s mnoha dalšími. Příkladem takové opravdu "ukázkové" starosti Komunistické vlády o šlechtická sídla budiž osud hradozámku v Letovicích, jehož areál si přivlastnilo Jednotné zemědělské družstvo a za jeho hospodaření se budova zámku změnila v takovou ruinu, že si tu družstevníci mohli namísto přidružené výroby přivydělávat pronajmem zámku filmovým štábům, které by zde točily hororové filmy. Druhým příkladem je osud zámku v Nových Hradech, jehož suterén se stal v 50.letech minulého století "Rájem socialistických vepřů." Ano, čtete dobře - v zámeckém přízemí tu tehdy opravdu kvičela prasata, kterým bylo celkem jedno, že si namísto moderního vepřína užívají zbytek života v bývalém šlechtickém sídle. (Možná to některá z nich pochopila, neboť prase je prý tvor inteligentní, a kdyby mohla mluvit, tak by vyslovila přání: "Žijem si jak na zámku a ať to trvá věčně!!")
Což se naštěstí milým vepříkům nesplnilo, neboť přišel rok 1989 a po něm byly jeho zdevastované zbytky vráceny potomkům jeho majitelů. Ti si ale tak jako v případě Letovic nevěděli s takovýmto "danajským" darem rady a proto jej raději prodali. A pak se v obou těchto případech stal takový novodobý český "zázrak" a díky velikému úsilí a nepřetržité práci nových majitelů oba zámky povstaly jak Fénix z popela a nalezly svoji dávno ztracenou krásu. Troufám si tvrdit, že jsou díky energii a vynalézavosti nových majitelů ještě mnohem krásnější, než bývaly v dávných časech. Oba současní "zámečtí páni" totiž vrátili původní lesk nejen hlavním zámeckým budovám a jejím interiérům, ale oba obnovují také celé zámecké areály, do nichž umisťují také novodobé atrakce. Z Letovic i Nových Hradů se tak stávají místa, přímo určená k rodinným výletům, kde si každý člen rodiny přijde na své. Zámek v Nových Hradech byl dokončen r. 1777 panem J.A.H. de Chamaré jako nejhonosnější venkovské šlechtické rokokové sídlo u nás. Zjednaný pan architekt se na přání majitele nechal inspirovat podobnými stavbami ze sladké Francie a odjinud, takže se zámek po svém vzniku mohl pyšnit některými vskutku "světovými" přívlastky. Jeho posledním majitelem se stali roku 1997 manželé Kučerovi z Prahy a díky jejich přičinění se bývalé ruiny dnes změnily na rozsáhlý zámecký areál přístupný všem zájemcům.
V dnešní době se musí takový zámecký pán notně ohánět - dotace a příspěvky nejsou natolik velké, aby stačily na chod zámku a další rekonstrukce a údržbu a tak se musí přistoupit na takové menší tržní hospodářství: kromě rokokových sálů a komnat se stálou expozicí historického nábytku - (od baroka po kubismus) - zapůjčeného z Uměleckoprůmyslového Muzea v Praze a přístupných jen s průvodcem, slouží hlavní sál také jako oblíbené místo svatebních obřadů. Dalším "výdělečným" místem je terasa se zámeckou restaurací a cukrárnou a galerií v přízemí jednoho zámeckého křídla, opravená barokní sýpka slouží jako unikátní "1.české Muzeum cyklistiky," místnosti upravené z bývalých koníren a z kočárovny si mohou zájemci objednat k pořádání společenských akcí a výstav, v bývalém pánském ovčíně vznikla jezdecká stáj a na terase stojí barokní divadlo. "Nevýdělečné" a prosty všech poplatků jsou veškeré procházky vzorně opravenou francouzskou zahradou a anglickým parkem, "motání se" v novém přírodním bludišti, okukování opraveného zahradnického altánu a hospodářských budov, či procházka nahoru parkem ke zbytkům zříceniny bývalého gotického hradu.
Nové Hrady se nacházejí ve velmi malebné krajině na okraji Přírodní rezervace Údolí Krounky a Novohradky a nedaleko PP Maštale. Před vstupem do zámeckého areálu vidíme, že jej od parkoviště a návsi oddělen pěkným Rybníkem a sotva projdeme monumentální branou, zjeví se před našimi očima pohádkový zámek, jehož členité tvary, rokokové ozdůbky a fasády ve " white and orange colours" zcela uchvátí vaše smysly... a vy si po prohlídce možná, tak jako já, pomyslíte: "Kéž by jenom takových manželů Kučerových a pánů Vavříčků bylo v té naší zemičce víc!!"