Loading...
Řekne-li se Strážnice, většině z nás se v podvědomí vybaví představa juchajících davů při zdejších slavných mezinárodních folkloristických slavnostech.
Jenže tohle město toho nabízí návštěvníkům daleko víc. Má totiž ve své chráněné historické zóně spoustu památek, jakými jsou např. obě zachovalé městské brány, dva kostely, židovský hřbitov a zámek, (o tom atraktivním strážnickém skanzenu ani nemluvě...)
Zámecký areál leží přes silnici přímo naproti skanzenu a sestává z vlastního feudálního sídla a rozsáhlého parku, kterým vede Baťův kanál a dělí jej na dvě skoro stejné poloviny.
Ve druhé polovině 13.století tady sídlil na vodním hradě, který strážil pohraniční krajinu před vpády z Uher, Milota z Dědic. (Tahle strážní funkce dala pochopitelně jméno i městskému sídlu.)
Od 14.století panství drželi Vokové z Kravař. Poněvadž si nejen drzí Uhři a Turci (ale i kališníci) nedali s nájezdy pokoj, byl za Jiřího Voka hrad přebudován na velkou gotickou pevnost a chráněn mohutným příkopem a valem.
Jeho proměnu na renesanční zámek s arkádami uskutečnil Jan ze Žerotína a ta mu vydržela až do devatenáctého století. Poté si oblékl novorenesanční kabátec s klasicistním vzorem.
Od Bílé hory jej až do osvobození vlasti Rudou armádou vlastnili hrabata z Magni, poté se slova ujal stát a znárodnil jej.
Nyní je majetkem Ministerstva kultury a sídlí v něm Národní ústav lidové kultury, který jej zpřístupnil veřejnosti. Zámek tvoří tři dvoupatrová křídla, přičemž to levé poněkud asymetricky zdobí osmiboká hodinová věž.
V interiérech je k vidění nejen historická knihovna se 13 tisíci svazky a původním nábytkem, ale hlavně ta originální expozice (jediná taková v celé střední Evropě) s názvem Nástroje lidové hudby v České republice. Návštěvník se zde může pokochat pohledem na různé trouby, ozembouchy a jiné zajímavé nástroje. Potěšení budou i všichni milovníci zbraní. Kromě toho zde můžeme spatřit zelený, růžový a žlutý salónek, které slouží ke kulturním programům a pořádání koncertů. Zaujme určitě i návštěva zámecké kaple pyšnící se cenným oltářem či galerie, v níž se vystavěná díla každoročně mění.
Zámek obklopuje dvoudílný anglický park. V té první části se k zámeckému objektu s Černou branou dostaneme impozantní platanovou alejí, která je díky 52 stromům nejpočetnější takovou u nás. Nejmohutnější platan dosahuje při svém stáří více jak 200 let téměř pětimetrového obvodu, přičemž je předpoklad, že do těch chybějících 20 centimetrů ještě doroste...
Kromě aleje se zde nacházejí další cenné dřeviny a objekty správní budovy a to vše je ohraničeno vodami Baťova kanálu. Přes mostek se dostaneme do větší části anglického parku s rybníčky a přilehlou plochou zahradnictví, letním kinem a amfiteátrem „Ostrůvek.“
Část parku zvaná Bludník je odlišná díky rozsáhlým lučním plochám s průhledy do krajiny a parkových porostů. Zajímavostí je tady kulatý rybník s ostrůvkem a zbytky výsadby těch nejvzácnějších dřevin.
V „Aleji vzdechů“ narazíme na hezkou, v lidovém stylu vyzdobenou kapličku Panny Marie.