Loading...
Turistické cíle • Technická památka
Při cestách po Arménii jsme navštívili také lázeňské město Jermuk. Před definitivním odjezdem z města a jeho okolí jsme si naplánovali ještě jednu zajímavou zastávku. Jedeme se podívat k nádrži Kechut, která se nachází kousek od města na řece Arpa. Zajímavá je tím, že odtok na levé straně je zpět do řeky Arpa, na pravé straně odtéká voda do 48,6 km dlouhého tunelu, který přivádí vodu z řeky Arpy do jezera Sevan. Jedná se o megalomanskou stavbu z dob Sovětského Svazu, která však nebyla asi vůbec jednoduchá. Potrubí vede skrz hory a má spád přibližně 1 promile. Vyměřit, naplánovat a vybudovat takovou akci byl úkol hodný úderníků ze Sovětského Svazu. Práce se začaly v roce 1962 a dílo bylo dokončeno v roce 1980. Stavba tunelu probíhala ve velice složitých inženýrsko-geologických podmínkách a ve velkých hloubkách. Uložení tunelu od povrchu Vardenského horského hřbetu dosahuje místy až na kótu 1320 metrů. Proces ražby doprovázely takové jevy, jako jsou zákmity hornin, emise plynů CO2, objev termálních podzemních vod, jejichž teplota dosahovala 65 st. C, vysoká geotermální teplota okolních hornin dosahující 42 - 48 st. C. Kromě vlastní ražby tohoto důlního díla bylo tudíž potřeba intenzivně provětrávat a ochlazovat tunel.
Jezero Sevan, zvané díky svým tyrkysovým vodám "modrá perla Arménie" nebo "modré oči Arménie", se nachází v nadmořské výšce asi 1.916 metrů a skoro ze všech stran je obklopeno horami. Jedná se o největší jezero na Kavkaze a jedno z největších a nejvýše položených vulkanických jezer na světě. Vodní plocha má rozlohu okolo 1000 km2 (hladina kolísá). Jezero je necelých 80 km dlouhé a v jednom místě až 30 km široké. Hloubka je však pouze několik desítek metrů. Ústí do něj 28 krátkých řek. Vytéká však jen jedna, říčka Hrazdan, na které byla postavena tzv. Sevano-Hrazdanská kaskáda. Výsledkem je jedna vodní elektrárna vedle druhé. Koryto toku bylo rozšířeno, což byla hlavní Příčina poklesu hladiny jezera. Odtok z jezera byl moc velký, proto byl vyprojektován 48 km dlouhý tunel, který do Sevanu přivádí vodu z řeky Arpy.
*
Při putování po Arménii jsem ještě navštívil tato místa a viděl následující:
klášter Noravank: https://www.turistika.cz/mista/armenie-klaster-noravank
hlavní město Arménie: https://www.turistika.cz/mista/jerevan-hlavni-mesto-armenie
koňak Ararat: https://www.turistika.cz/mista/armenie-jerevan-konak-ararat
město Dilijan: https://www.turistika.cz/mista/armenie-mesto-dilijan
klášter Haghartsin: https://www.turistika.cz/mista/armenie-klaster-haghartsin
další zajímavé kláštery: https://www.turistika.cz/mista/klastery-v-armenii
lázně v Arménii: https://www.turistika.cz/cestopisy/lazne-v-armenii
kaňon říčky Azat: https://www.turistika.cz/cestopisy/armenie-kanon-ricky-azat
město Jermuk: https://www.turistika.cz/cestopisy/mesto-jermuk-lyzovani-v-armenii
klášter Geghard: https://www.turistika.cz/cestopisy/armenie-klaster-geghard
chrám Garni: https://www.turistika.cz/cestopisy/armenie-chram-garni
poutní místo Eschmiadzin: https://www.turistika.cz/cestopisy/armenie-eschmiadzin
městečko Areni: https://www.turistika.cz/cestopisy/armenie-areni
vesnice Antarut: https://www.turistika.cz/cestopisy/armenie-antarut
doprava v Arménii: https://www.turistika.cz/cestopisy/doprava-v-armenii
jezero a město Sevan: https://www.turistika.cz/cestopisy/armenie-jezero-a-mesto-sevan
zajímavé tržiště v hlavním městě: https://www.turistika.cz/mista/armenie-trziste-vernissage
*
Další má povídání o některých navštívených místech a cestách se nacházejí na mém blogu: https://cestou-necestou-s-matejem.blogspot.com/ a také na stránkách iDNES: http://pavelliprt.blog.idnes.cz/