Arundel
Turistické cíle • Města, obce, vesnice • Městečko
Město leží nedaleko od ústí řeky Arun jižně od Londýna téměř na silnici A27. Při naší cestě po Velké Británii nás nejdřív upoutal úžasný hrad. Proto jsme z kruhového objezdu vyjeli téměř přímo a hned za řekou odbočili vpravo na velké parkoviště. Parkovné bylo 2 libry, později jsme zjistili, že se pravděpodobně nechá parkovat i přímo na silnici Mill Rd pod hradem. A zdarma.
Je to zrekonstruovaný středověký hrad, který byl založen na Štědrý den roku 1067 za vlády Viléma Dobyvatele jako obranná pevnost. Hrad byl později rekonstruován tak, aby vyhovoval požadavkům tehdejší šlechty. 400 let byl ve vlastnictví jednoho rodu – vévody z Norfolku.
V anglické občanské válce byl hrad poškozen. V 18. století se vrátil do vlastnictví rodiny vévody z Norfolku a byl přestaven na zámek. R. 1846 zámek navštívila královna Victoria a její manžel princ Albert. Brzy po jejich návštěvě začala další úprava zámku. Byly měněny okna, aby se zámek prosvětlil, došlo i k prosvětlení celé zahrady.
I v současné době hrad zůstává hlavním sídlem vévodů z Norfolku. Většina prostor i zahrad jsou přístupná veřejnosti.
Hrad je téměř pečlivě ukryt za mohutnými zdmi, takže z něho zvenku moc vidět není. Prohlídky jsou rozděleny na 4 okruhy. Vzhledem k tomu, že jen za prohlídku malé části zahrady s vyhlídkou na hrad jsme měli zaplatit 8,25 liber, tak jsme si to rozmysleli a raději se šli podívat do města. Kompletní prohlídka všech přístupných prostor byla skoro 20 liber.
Těsně u parkoviště a vlastně téměř hned u cesty k hradu jsou pozůstatky převorství Blackfriars z 12. století.
Vydali jsme se do města, které vzniklo až později na svahu pod hradem. Šli jsme na druhou stranu, zatím podle řeky po River Road, ale řídili jsme věží katedrály. Proto jsme odbočili první – sice slepou ulicí Bakers Arms Hill vpravo, ale byli jsme přesvědčení, že to pro pěší bude průchodné. Bylo. Okolo Nineveh house (dříve kostel, nyní prodej starožitností) vlevo do Maltravers Street a hned vpravo do Parson's Hill a už jsme viděli, že jdeme správně ke katedrále.
Měli jsme štěstí, katedrála byla otevřena, vstup volný. Cathedral Church of Our Lady and St. Philip Howard je římskokatolická katedrála, která vznikla až v 2. polovině 19. století, ale tehdejší architekt ji musel navrhnout ve francouzském gotickém slohu, který byl moderní ve 14. století – v době, kdy vévoda z Norfolku budoval řadu gotických staveb. I když se nejedná o původní gotiku, katedrála se nám moc líbila.
Směrem k hradu jsme zahlédli další zajímavou stavbu. Vydali jsme se tedy po ulici London Road. První stavba St. Wilfred's Arundel priory je budova převorství a nyní je vlastně něco jako náš domov důchodců. Ve dvou patrech je ubytováno v jednolůžkových pokojích 20 lidí starších 65 let. Zahrada je částečně volně přístupná.
A právě ze zahrady jsme se dostali k farnímu kostelu sv. Mikuláše (St. Nicholas Parish Church), který byl založen koncem 14. století. Je prý rozdělen na dvě části, které slouží jako anglikánský farní kostel a kaple Fitzalan, to je soukromá kaple vévodů z Norfolku a ta je přístupná jen přímo ze zámku. Procházeli jsme zahradou okolo kostela s vyhlídkou na zámek a byl tu nádherný klid. Moc se nám tam líbilo.
Pokračovali jsme ulicí London Road k hradním hradbám a dál podle hradeb z kopečka po High Street. V Maltravers Street vpravo jsme ještě zahlédli viktoriánskou budovu Radnice - Arundel Town Hall z r. 1836. Ale už jsme pokračovali dolů k řece a k našemu autu.
Prohlídka nám trvala 1,5 hodiny a byli jsme nadšeni, i když jsme nebyli na hradu. Status města Arundel obdržel až 6. července 2004.