Anglie-Holandsko I.
Den první a druhý.
Potřeboval jsem vyřídit další rodinnou záležitost v Anglii a tak jsem si k tomu přibral Holandsko. Abych nejel jen tak. V Německu jsem naplánoval přespání v Heusenstammu. Na místě si tady prohlížíme místní, ne příliš známý zámek. Večerní světelné podmínky nesvědčí fotodokumentaci. Nezbývá, než si osvětlený zámek prohlédnout jen bez foťáku zvenčí. Za nádvořím je ještě něco, jako další zámeček. Přes silnici na druhé straně se zrcadlí v parku pěkný rybníček. Ráno komplikuje situaci zase silné protisvětlo slunce nízko nad obzorem. Nic naplat, cosi se nafotí a jedeme dál. Trajekt je na středu ráno, máme čas se stavit v Dunkerque na pláži, kde jsme už kdysi jednou byli. Okolí však nepoznáváme, dlouhá pláž je jinak upravena, okolí zastavěno paneláky-hotely.
V přístavu Calais zjišťujeme, že vše je také poněkud jinak, než minule. Velké parkoviště je nově rozděleno na několik samostatných zón. Na zóně označené číslem 1 za závorou stojí autobusy. Další je uzavřeno závorou. Následují dva prostory neuzavřené. Ostatní jsou rovněž se závorami. Kousek odcouváme a odstavíme vozidlo ve volné části. Hledáme pavilon s Check Pointem, co stával uprostřed. Není. Zmizel. Snad bude kancelář v centrální budově. Správně, je tam. Vyřídíme celkem bez problémů administrativu, jen se musíme vrátit do auta pro pejska. Pro toho totiž nestačí jen pas, či OP jako pro nás. Mimo pasu má ještě očkovací průkaz. Do Velké Británie musí být očkován ne později, jak 21 dnů před vstupem proti vzteklině. To není problém. O něco složitější je to s tzv. odčervením, které musí být zaznamenáno v očk. průkazu nejen dnem, ale i hodinou s uvedením konkrétní předepsané látky 24 – 120h před vstupem na území GB. Když vezmete, že člověk nejméně dva dny jede a před výjezdem je víkend, tak to vychází dost na knop. Nicméně to víme, vše je v pořádku, psův čip načten. Uvádím to zde jako informaci pro další cestující do GB. Po návratu k autu mi to nedá a zjišťuji změněné podmínky parkování. Na odložené značce objevuji info, že mimo P pro autobusy je jedno free pro auta a ostatní čtyři placená podle délky stání. 30´. 1hod., více hodin a celodenní. Nechápu, kdo parkuje na placených, když je zde plocha zdarma. Typičtí Francouzi, občas se tu najde z mého hlediska zbytečná komplikace. Ta se projeví následující den opět.
Den třetí.
S doklady na loď projíždíme kontrolami a najíždíme na určenou frontu k čekání na nalodění. Těch je zde vedle sebe souběžně kolem deseti. Asi ve 4 stojí kamiony, v ostatních pár autobusů, dodávek, caravanů a osobních aut. Postupně se objevují regulovčíci a navádějí podle svého systému jednotlivé proudy z front do dvou palub trajektu současně. Naše vyjíždí po zvýšené rampě do vyšší paluby. Když vyjedu já, regulovčík v zelené vestě mi ukazuje, abych najel po zemi někam, jakoby do spodní paluby. Koukám, v zrcátku všichni jedou nahoru. Tak hned zastavím a ptám, zda skutečně mám jet, kam ukazuje. Kývá, že ano. Je m i to divné kousek pojedu, ale díra do spodní paluby je vedle, kam jede řada kamionů. Nelením a couvám zpět k regulovčíkovi. Ten mezitím popošel kus vedle, ale jiný oranžový mi správně ukazuje vyjet na rampu. Vtom se mi vybavilo, že už někdy dříve jsme tu zažili také jakýsi zmat. Jsme tu snad už po osmé, či podesáté a víme, jak to zde funguje. Plavba probíhá standardně, v Doveru vyjíždíme po levé straně vozovky. To mi nikdy problémy nečinilo, ani kruháky doleva. Spíš v r.2009, kdy jsem po Velké Británii procestoval kolem 8 tis.km, jsem měl na kontinentu spíš problém si zase zvyknout na pravou stranu. Večer jsme pozváni na večeři do stylové kovbojské restaurace na kopci Box Hill u Dorkingu. Krásný podnik. Ostatně jako všechny hospody v Anglii, kde jsem v minulosti ochutnával jejich ALE piva. U barpultu se sedí na jezdeckých sedlech, po stěnách kovbojské potřeby, stěny a nábytek rustikální. Skvělá obsluha pěkných slečen ve westernovém oblečení se stetsony na hlavách kmitá a je moc příjemná. Občas zazní výstřel a děsný hlomoz. To servírky jdou za juchání a tlučení do bubínku k některému stolu, kde se slaví narozeniny. Na přineseném větším talíři s dortem, nebo aspoň obrovským narozeninovým pohárem, zapálí minipyrotechniku. Trojice za řinčení zvonců a bubínku zazpívá Happy Birthday. Znamenité jídlo jsem zapil americkým ALE pivem.