Loading...
Turistické cíle • Města, obce, vesnice • Městečko
Další zajímavosti v nejbližším okolí či v místě Mapa 1 B1
kostel sv. Mikuláše (1871)
archeologické nálezy
socha M. Luthera (1960)
kašna se sochou J.W.Goetha (1932)
radnice (1733), 4 smírčí kříže
muzeum, most (1724)
První zmínka o objektu 1270
Jiný název objektu Asch
Archeologické sondy v městě prokázaly osídlení katastru již v období kolem 9. století n.l. Při datu první zmínky o městě, se dostáváme až do roku 1270, kdy zde byl vystavěn kostel Jindřichem z Plavna. Tento kostel byl následně darován řádu německých rytířů. Dle této zmínky soudíme, že v té době zde stávala již větší obec, kterou však nemáme přímo potvrzenou. S největší pravděpodobností však byl Aš založen kolem roku 1230 pány z Plavna. Později se Ašsko stalo součástí českých královských držav a proto mohl Jan Lucemburský dát zdejší kraj do lenního závazku Najperkům. Za jejich působení v městě, byla také vystavěna tvrz, kterou někdy po roce 1400 prodali známému rodu Zedwitzů. Ti zdejší výnosné statky a město, ležící na obchodní stezce z Chebu do Německa, drželi až do roku 1534, kdy je prodali Tomáši Dresselovi, který vykonával funkci městského soudního správce v Aši. Tomu se však na staré tvrzi příliš nelíbilo a tak se následně přestěhoval do nově vybudovaného zámku. Potomci Tomáše Dressera prodali zámek zpět Zedwicům od kterých jej roku 1659 koupil Kašpar Brusch, který vykonával v té době již 11 let funkci soudního správce Aše. Roku 1689 však Aš získali opětně Zedwicové a žádali o propuštění města z lenního závazku. To však bylo císařem zakázáno. Zámek však roku 1814 vyhořel a Zedwicové si nechali opodál přebudovat původní panský dvůr, který stával opodál, na nový zámek. Dnes však v Aši nenalezneme ani stopy po starém zámku, ani tvrzi a ba ani po novém zámku, neboť všechny tyto stavby nepřečkaly rok 1977, kdy byly zbořeny. Zdejší kostel sv. Mikuláše, který byl uváděn při datu první zmínky, byl zbořen v roce 1630 a do roku 1866 sloužila jen jakási kaple. Teprve v roce 1867 byl vystavěn nový kostel, tentokráte však v neorenesančním slohu. V obci také nalezneme jedinou sochu Martina Luthera, která je jedinou na území naší republiky. Mimo jiné památky zde můžeme objevit čtyři smírčí kříže, které se dochovaly z původně šesti uváděných křížů v městě. Město je též významnou křižovatkou turistických tras. Červená TZN odtud vychází dvěmi směry. Severní proud míří ke Krásné, Kamenné a do Hranic. Jižní proud se vydává kolem historických hraničních kamenů (odbočka) až do Libé. Modrá TZN odtud vychází taktéž dvěmi směry. Jižní trasa míří přes Nebesa a Goethovu skalku do Skalky a Hazlova. Severně se však po modré TZN můžeme vydat k rozhledně Háj a dále přes Podhradí a Studánku na křižovatku s výše uvedeným severním proudem červené TZN.
Aš leží v nejzápadnějším výběžku České republiky, severozápadně od města Františkovy Lázně. V těsné blízkosti města prochází státní hranice s Německem. Město je obklopeno malebnými lesy. Aš se rozkládá v údolí tvořeném vrcholky kopců, které náleží do pohoří Smrčiny. Nejvýše položeným místem nad městem je vrchol Háj ( 758 m.n.m.). Na vrchol Háj se vydáme po značené turistické trase, velmi málo zdatní turisté mohou použít k návštěvě vrcholu silnici. Na vrcholku kopce můžeme navštívit rozhlednu nebo posedět ve stylové restauraci nedaleko rozhledny. Rozhledna byla postavena v roce 1903 a je vysoká 34 metrů. V zimním období je vrchol využívaný jako lyžařský areál s řadou udržovaných běžeckých stop. Město Aš je také známé častými návštěvami básníka J.W. Goetha. Jako připomínka jeho pobytů, je pojmenování řady míst ve městě a jeho okolí básníkovým jménem. Jihovýchodním směrem od města můžeme navštívit přírodní památku Goethova skalka ( 670 m.n.m.), která je rozložena na stejnojmenném kopci. Místem sloužícím obyvatelům města aše k rekreaci je údolí Bílého Halštova, který pramení mezi obcemi Výhledy a Dolní paseky. U jeho pramene byl v roce 1898 postaven tak zvaný zděný prameník. K pamenu vedou z města značené turistické a cyklistické trasy.
První zmínka o aši je z roku 1270. V místě dnešního města stávala obec a kostel. V polovině 14. století byla v obci vybudována tvrz. Patřila panům z Neubergu do roku 1394, kdy byla prodána rodu Zedwitzů. Tento rod sídlil ve městě do roku 1945. V roce 1814 byla obec z větší části zničena rozsáhlým požárem. Obyvatelé obce se nevzdali a Aš byla znovu vybudována. Do roku 1814 stával v obci zámek Niklasberg, který rovněž vyhořel. V roce 1872 byla obec Aš povýšena na město. V 19. století se ve městě značnou měrou rozvíjel textilní průmysl. Majitel textilní továrny vybudoval na místě po vyhořelém zámku dvoupatrovou vilu. V dnešní době je ve vilce umístěno muzeum, ve kterém si mimo jiné můžeme prohlédnout historii textilního průmyslu a zajímavou sbírku 25 000 kusů rukavic. U vstupní brány k muzeu je barokní kamenný reliéf z roku 1724. Jedná se o znak císaře, kterým bylo město osvobozeno od poskytnutí ubytování vojákům. Kostel Nejsvětější Trojice byl přestavěn v druhé polovině 18. století. V roce 1960 tento kostel vyhořel, zůstala pouze věž, která byla v roce 1987 odstraněna. Kostel svatého Mikuláša byl vybudován koncem 19. století v roce 1871. Původní radnice, která byla zničena požárem v roce 1814, byla postavena v roce 1733. Nová radnice byla vybudována na místě původní radnice v letech 1815 až 1816. Radnice byla postavena podle plánů vyhořelé budovy. V roce 1885 byla radnice rekonstruována a bylo přistavěno další patro. Secesní budova, která sloužila Konrádu Henleinovi jako sídlo, byla postavena v roce 1849. Původně patřila Ašskému tělocvičnému spolku. Mezi významné stavby ve městě musíme ještě zařadit tak zvaný Tyršův dům, který je z roku 1933. Historicky významnou stavbou je také budova nemocnice, byla postavena v roce 1937. Ve městě dále najdeme bronzový pomník M. Luthera z roku 1883. V Aši je také pomník básníka J. W. Goetha z roku 1932, který je součástí kašny.