Loading...
Město Astana, které je do roku 1997 hlavním městem Kazachstánu, jsem navštívil v roce 2013. Město se v průběhu času několikrát přejmenovávalo, svůj aktuální název má od roku 1998 a kazažsky znamená „hlavní město“. Astana se nachází ve středním Kazachstánu uprostřed stepi a byla vystavěna podél řeky Išim. Původní hlavní město Almaty je vzdáleno cca 1 000 km směrem na jih.
Když Astana (tehdy ještě pod názvem Akmola) převzala v roce 1997 od Almaty titul hlavního města, zažilo město nebývalý stavební rozmach. Cíl kazšského prezidenta Nazarbajeva byl jasný, vybudovat z Astany honosné město, které bude výstavní síní celého Kazachstánu. Plán to byl velmi ambiciózní, protože po rozpadu Sovětského svazu byla Akmola obyčejným městem na kterém se výrazně podepsala sovětská architektura.
Obrovské finanční investice se však po několika letech začaly projevovat a nové budovy začaly růst jako houby po dešti. Celý projekt má jednoho hlavního architekta, kterým byl do roku 2007 japonský architekt Kišo Kurokawa. Celá výstavba je naplánována do roku 2030, kdy by měl počet obyvatel města přesáhnout 1 milión. Původní zástavba na pravém břehu řeky Išim byla částečně zachována a částečně přestavěna. Na levém břehu vyrostla během let zcela nová část města, kde byly a v budoucnu i budou realizovány ty nejvýraznější stavby od významných světových architektů. I přes všechna zvučná architektonická jména nad celým projektem pečlivě bdí kazašský prezident Nazarbajev.
V nové části města je nejzajímavější bulvár Nuržol, který začíná u Prezidentského paláce s přilehlou vládní čtvrtí. Na druhé straně je zakončen nákupním střediskem Chan-šatyr, které je v mnoha hlediscích unikátní stavbou. Podle návrhu prezidenta Nazarbajeva má stavba symbolizovat průhlednou jurtu. Budova o výšce 150 metrů v sobě skrývá nákupní centrum, zábavní park a umělá pláž s bazénem. Uprostřed Nuržolu byla postavena vyhlídková věž Bajtěrek, jenž díky své zlaté kopuli doslova září na všechny strany. Na bulváru bylo vybudováno i Islámské centrum a řada výškových prosklených budov, které částečně evokují newyorský Manhattan. V ose bulváru za prezidentským komplexem se nachází Pyramida porozumění, ve které je demonstrován soulad mezi všemi náboženstvími a kulturami v Kazachstánu. Bulvár je také plný zeleně, fontánek a parků, které zpříjemňují pobyt v letních měsících, kdy se teploty šplhají až ke 40 °C (naopak v zimě teplota klesá k – 40 °C)
Současná Astana působí na první pohled velmi monumentálně a minimálně bulvár Nuržol si zaslouží srovnání například s Dubají. Při delším pobytu si však začnete všímat, že moderní část města se v podvečer postupně vylidňuje a život se spíše přesouvá na periferii města. Městu také chybí kanalizace na dešťovou vodu a po každém větším dešti mizí části silnic a chodníků pod hladinou kaluží. Ty pak musí odčerpávat cisterny a voda se později využívá na zalévání všudypřítomné zeleně. Astana bývá často označována jako zelená oáza uprostřed pouště a já myslím, že to označení je poměrně přesné.
Více fotografií:
tondajezek.zonerama.com