Autem na Usedom
Turistické cíle • Příroda • Pláž
Autem na Usedom
Usedom je poloostrov a severozápadní část Německa – Ost - Vorpommen, sousedící s Polskem. Maličká hranice probíhá vedle polského městečka Swinoujščie, kde jsem kdysi za komunistů byla za odměnu s gymnáziem:o)
Co se Dopravy týče, jedná se zhruba o jednu hlavní silnici, procházející celým Usedomem, podél které vede cyklostezka (nebo respektive většinou nad ní na takovém vyvýšeném valu). Z cyklostezky jsou malé odbočky na pláže, které jsou asi 40 km při celém pobřeží, a také do lázeňských městeček, která jsou velice krásná a úhledná. Na Usedom se dostanete pouze dvěma cestami, když nepočítám přechod státní hranice z Polska. Na obou stranách této hlavní silnice jsou totiž padací mosty – jeden ve Wolgastu, který rovněž doporučuji navštívit, neboť je to moc hezké městečko s hrázděnou architekturou, a druhý je u místa zvaného Zecherin. Bohužel v sezóně se stanete na Usedomu velice snadno rukojmím, hlavně při odjezdu z poloostrova, kdy se u mostů tvoří fronty a když vychytáte tu špatnou hodinu, máte třeba na hodinu ve frontě vystaráno.
Na Usedomu jsme byli s Martinem a s dcerou celkem dvakrát. Poprvé v roce 2006 jsme naivně mysleli, že seženeme v sezóně místo v jednom z mnoha kempů u moře, což se nám nepoštěstilo a po prosící ceremonii jsme ve večerních hodinách skončili v nějakém neznámém zapadlém kempu u Heringsdorfu, ale na straně u vnitřního moře, kde jsme zaplatili za svažitý terén, jeden stan, auto a mraky komárů 25,- EUR a byli jsme rádi, že se alespoň trochu vyspíme. Večer jsme ale neodolali a vyjeli jsme do Heringsdorfu, který nás mile překvapil skvělou atmosférou, osvětlením, molem a večerním koncertem, že jsme skutečně výletu na Usedom nelitovali. Ale druhý den jsme vyrazili raději tam, kde už jsme to znali – na Darss a Zingst.
Podruhé v roce 2008 už jsme věci nenechali náhodě a objednali si celkem levné týdenní ubytování přes cestovní kancelář www.novasol.cz v příjemném přímořském městečku Trassenheide (á 15.000,-/týden) www.trassenheide.de , takže jsme se nemuseli strachovat, že zůstaneme bez střechy nad hlavou a těšili se na cyklistiku, vojenskou historii Pennemünde a odpočinek u moře. Jen bokem zmíním, že těšit se člověk asi moc nemá, protože se nám po cestě přihodila nemilá věc – shořelo nám turbo a tak nás do místa určení přitáhla odtahovka AD/AC . Tedy vím, že kromě ostudy na Usedomu, kdy na nás čučeli všichni sousedi z oken, zaplatíte cca za 250 km odtahu cca 350,- EUR, což bylo veškeré naše kapesné v hotovosti:o) Podrobně případ popisuji na svých stránkách www.pupidup.blog.cz.
Ale auto jsme zaparkovali v zahradě a hurá do víru dovolené. Pršelo a pršelo. Naše otužilá dcera byla jediná, kdo se odvážil s nadšením vlézt do ledové vody.
Ale doporučuji vřele – kousek za Trassenheide – cca 1 km je překrásná motýlí farma http://www.schmetterlingsfarm.de/main.htm – prý největší v Evropě, což říkají všichni...ale opravdu byla nádherná a motýlky jste si mohli prohlédnout detailně i od kukel přímo i fázi líhnutí. Také výstavní jsou tam minerály, z nichž některé pocházejí od nás z Krušných hor. Dceři jsme tam koupili skákající fazole, což jsou vlastně larvičky zvláštních motýlků v jádrech nebo plodech nějakých stromů. které je používají pro svůj růst. Doma se pak „fazolky“ ztratily a tak jsme s Martinem přestali mít přehled o vývojovém procesu. Doufám, že nežijí dodnes u dcery v šatníku:o)
Jeden de jsme na kolech cestovali směr Polsko, bylo zrovna krásné počasí, ale teplota vody se běžně pohybuje kolem cca 18 stupňů celsia a vzduch cca kolem 21 stupňů, někdy vyskočí až na 28, což jsou již teplotní rekordy a to se pak musí honem do vody, protože si tepla už zrovna moc neužijete.
Při cestě jsme navštívili městečko Zinnowitz, s krajkovými vilami při pobřeží styl „Modrá světla“ z Třiceti případů majora Zemana, krásnou promenádou (ty byly krásné všude), plnou lidí i cyklistů, takže si dcera na pláži zaskákala na gumě a rychle pryč.
Další zastávkou bylo rádoby rybářské městečko Koserow, které svou atmosférou s nízkými dřevěnými domky s doškovými střechami a rybárnami se sítěmi navozovalo rybářskou atmosféru, ale hlodalo ve mně podezření, že je to čistý úmysl a z rybářské vesničky nic moc nezbylo, ale iluze to byla pěkná. Už kvůli rybím specialitám a romantice doporučuji. Jídla tam nebyla ani drahá (6 – 14 EUR), italská zmrzlina však ano:o)
Výlet – Peenemünde
Třešničkou na dortu byl výlet do asi 20 km vzdáleného Peenemünde. Dopředu jsme si samozřejmě s Martinem nastudovali celou pohnutou historii západního výběžku Usedomu , takže jsme jen mohli plnit naše očekávání.
Cestou jsme se zastavili na hřbitově v Karlshagenu, který je při hlavní silnici. Historie zdejších lidí a válečných vězňů, kteří zde v továrnách pracovali, je velmi pohnutá. Při bombardování Brity (operace Hydra) zde zemřelo mnoho německých rodin i s malými dětmi, což mě, citlivku velice dojalo, když jsem procházela mezi náhrobky. Bohužel, Britové v dobré víře vybombardovali ve většině případů pouze obyvatele Usedomu a vězeňské ubikace s vězni, převážně Poláky, kdežto na továrnách samotných velká škoda nebyla a po bombardování se výroba zbraní přesunula pod zem.
Po smutné pietní zastávce jsme vyrazili dál, začínalo zrovna drobně pršet. Zastavili jsme se v malém přístavu v Karlshagenu a jinak se jelo celkem plynule, chvíli po cyklostezce, chvíli po hlavní silnici, do Peenemünde. První zastávka byla u ruské ponorky U 481, která zde zbyla po odsunutém ruském vojsku, které po Němcích zabralo Usedomský výběžek až do roku 1952. Nechápu, jak mohli v té ponorce vydržet. Vlastně námořníci mají můj velký obdiv. Nejvíce mě zaujalo to mini WC:o). Tato ponorka byla původně vyzbrojena raketami.
V blízkosti ponorky stála ruská raketová loď, která je přístupná pouze z muzea. Vchod do muzea je zcela z druhé strany a hned vedle vchodu je umístěna velká maketa V 2.
Muzeum nebudu popisovat informace jsou na http://www.peenemuende.de/index.php?id=40&L=1, jen vůbec nelituji té návštěvy, byla pro mne skutečně přínosná, dodnes mám v paměti šatnu a v ní skříňky s rádoby některými vlastními věcmi Alberta Speera , či Wernhera von Brauna a jeho týmu. Tady mě vždycky napadá morální dilema. Tito lidé byli velice inteligentní a učení, v podstatě to byli velikáni pokroku, který se ale obrátil proti lidem. Na jednu stranu smekám před jejich výzkumem, na druhou stranu si vybavím hřbitov v Karlsruhe. No, nechme historii a dilemata být....von Braun i někteří další ze základny se po válce v USA dál zabývali raketovým výzkumem.
Peenemünde má ještě další zajímavost hned vedle muzea stojí „Phänomenta“, je to takové zkušební muzeum pro malé fyziky a chemiky. Jsou zde různé zajímavosti a základní poznatky z těchto oborů formou her a jednoduše vyrobených učebních pomůcek. Můžete si kolem sebe natáhnout bublinu, či si povídat přes dvě místnosti před zdí proti parabole. Také jsou zde různě umístěná zrcadla, hologramy a další vůbec zajímavě pojaté fyzikální jevy.
Všude si zde na Usedomu můžete půjčit kolo. Jinak ale zde už nic jiného zajímavého neuvidíte. My jsme však s Martinem zvídaví, takže jsme pustili do průzkumu prázdných „domů duchů“ po ruské armádě a pak jsme se pokusili najít letištní rampy vedoucí k moři, které jsou v mapě i v plánech zařízení. Všude jsme narazili na barikády ve formě betonových panelů a porostů, z nichž jeden jsme přeci jen překonali, přelezli betonový val a ocitli jsme se na jakési odbočce, které ústila na jedné straně u letištní dráhy, na druhé straně přímo v malém doku. Představili jsme si, kudy se přepravovaly transporty s vězni, zásobami, vojskem či municí. Nedaleko byly vidět letištní bunkry. Nyní se plocha letiště využívá k tréninku rychlých aut a motorek a létají odtud vyhlídkové lety.
U letiště je také pár vystavených letadel a stíhačka. Také malá kavárna, kde jsme si dali kafe. Jinak tam asi moc turistů nezabloudí.
Cestou zpět jsme našli takovou provizorní cyklostezku kolem lesa, lépe, než jet po silnici. Výlet do Peenemünde za to rozhodně stojí.
Jinak přímo v Trassenheide jsme si ještě nějaké to koupání užili a také jsme náhodou navštívili koncert dívčí rockové kapely Stiefmutter, http://www.backstage7.de/Bands/stiefmutter/stiefmutter.htm holky byly naprosto skvělé, bez problémů "vysmahly" anglicky Ozzyho, AC/DC, Deep Purple, pár svých skladebn zpěvačka měla hlas jako starej fotr po pěti panákách!:o)úžasný zpěv i hudba, fakt jsem byla mile překvapena. Po celém území Usedomu jsou tyhle kulturní, sportovní i společenské akce běžné, pro děti i pro dospělé. Tento koncert byl zdarma v „koncertní mušli“ u pláže.
Cestu zpět popisovat nebudu, opět jen odkážu na své stránky viz. výše. Jen to, že jsme olejem zasvinili celý eko - poloostrov Usedom a zpod Berlína nás domů vezla odtahovka. To je asi jediné, kromě občasného nepříznivého počasí, co nám pokazilo tuhle hezkou poznávací dovolenou.