Barokní kostel Andělů Strážných, Stražisko
Turistické cíle • Památky a muzea • Kostel
Nad vsí Stražisko se vypíná krásný barokní kostel svatých Andělů Strážných. Z obce k němu vede křížová cesta, vedle se nachází hřbitov.
Historie
Kostel stojí na místě někdejšího hradu, který zde existoval od 13. do 16. století, kdy hrad zcela zpustl. Protože místo bylo vhodné pro stavbu místní dominanty, bylo rozhodnuto na místě hradu postavit kostel.
Barokní kostel byl vystavěn v roce 1728, jak napovídá vročení na erbu nad vstupem do kostela. Po původní hradní zástavbě zde zůstaly pouze zbytky příkopu, jinak bylo vše překryto stavbou kostela. Jedná se o velmi dobře zachovanou barokní památku, v nedávné době nově opravenou.
Ke kostelu vede křížová cesta z druhé poloviny 19. století. Jedná se o čtrnáct zastavení malovaných na plechu umístěných v malých kapličkách. Ty jsou, na rozdíl od kostela, v poměrně špatném stavu, ze skály, na které stojí, po nich vzlíná vlhkost, což vede k jejich většímu poškození. Každopádně ale stojí za shlédnutí.
Turistické informace
Kostel je otevřen v době mší svatých, tedy v neděli v půl osmé ráno a ve čtvrtek v 18:00. Jinak je kostel přístupný příležitostně.
Ke kostelu se dostanete od rozcestníku u železniční zastávky poměrně prostě - stačí jít přímo za nosem, směrem ke kostelu. Tak projdete i po části Křížové cesty. Stražiskem prochází červená a modrá turistická značka - červená z Náměšti na Hané na Plumlov, modrá pak z Malého Hradiska do Vojtěchova nedaleko Javoříčských jeskyní.
Pro kostel byla vydána turistická známka, kterou můžete sehnat na několika místech ve Stražišku.
Nad vsí Stražiskem, kde dnes stojí barokní kostel stával dříve hrad (Grünberg), který plnil strážní funkci - chránil obchodní cestu do Čech. Autem jsme se dostali těsně pod kostel a na kopci se nám naskytl krásný výhled na vesnici. Obec je rozložena po stranách údolí i v něm . Zbytky hradu jsme ovšem hledali těžko. Našli jsme jen pozůstaky hradního příkopu. Hrad vznikl pravděpodobně v druhé polovině 13. století a jeho prvním známým majitelem byl Adam z Konice, který v r. 1326 používal na pečeti titulu Adam z Grünberku. Po jeho smrti v r. 1327 zdědili konické panství a hrad stražiště jeho synové Ješek a Adam. Někdy před r. 1379 postoupil Adamův syn Sulík z Konice hrad s převážnou částí konického panství Ješkovi Kropáčovi z Holštejna, jehož bratr Zdeněk prodal v r. 1386 celý tento majetek Ctiborovi Kazkovi z Cimbukra. Po Ctiborově smrti vr. 1392 zdědil Stražiště jeho syn Matouš, který tu sídlil až do své smrti v r. 1430 a na přelomu 14. a15. století odtud vedl boj proti markraběti Prokopovi za jeho válek s bratrem Joštem. Matoušovi dědicové prodali r. 1434 hrad sokolním majetkem pánům ze Švábenic, vj ejichž vlastnictví zůstal až do r. 1590. V období česko-uherských válek koncem 15. století propůjčil Zdeněk ze Švábenic hrad synovi krále Jiřího z Poděbrad Viktorínovi jako opěrný bod proti uherskému králi Matyášovi. Za těchto válek hrad asi dosti utrpěl; v průběhu 16. století zcela zpustl a s ním i ves v podhradí. Při prodeji vsi Stražiska Janu Drahanovskému ze Stvolové r. 1590 se už uvádí jako pustý.Zbytky hradu byly použity na stavbu kostelave 20. letech 18. století. Kostel se nachází vedle hřbitova a vede k němu Křížová cesta. Přístup do interiéru kostela je ovšem obtížný - otevřený je jen v neděli v půl osmé ráno a ve čtvrtek večer v šest hodin. Přes tyto negativa určitě doporučuji sem zajet - je zde klid, čistý vzduch a pěkný výhled.