Loading...
Zda bude i ke konci roku 2010 a o Silvestru pokračovat „nejkrutější zima tisíciletí“ jsme se jeli přesvědčit do Benecka. Údajně je to místo s největším množstvím slunečních dnů v roce a nejdelším slunečním svitem. My jsme tam byli v zimě, tudíž jsme to nemohli zcela objektivně posoudit. Ale na nedostatek sluníčka jsme si nemohli stěžovat, stejně tak jako na nedostatek sněhu nebo mrazivých teplot. Prostě zima jak má být.
Benecko je nejvýše položená obec v západních Krkonoších a rozkládá se na jižním svahu hory Žalý. Název obce odvozuje legenda od poustevníka řádu sv. Benedikta, který tu v dávných dobách žil i se svým druhem - jelenem. Odtud také pochází znak obce - hlava jelena se zlatým křížem mezi parohy. V současné době je Benecko spojeno ze šesti osad: Dolní a Horní Štěpanice, Mrklov, Benecko, Štěpanická Lhota, Rychlov.
Píše se, že je to ráj lyžařů a turistů, ale ani v době naší návštěvy na přelomu roku zde nebylo přeplněno lidmi. Prostě ideální situace, lyžování bez front, v klidu a v pohodě. Myslím, že Benecko je zajímavé lyžařské středisko, ideální pro rodiny s dětmi, začínající lyžaře, ale i pro náročnější vyznavače zimních sportů. Kromě více než desítky lyžařských vleků různých délek je zde moderní čtyřsedačková lanová dráha.
Jako vyznavač bílé stopy jsem vyzkoušel kvalitně upravované běžecké tratě, které jsou z velké části strojově upravované. Benecké běžecké tratě jsou napojené na Horní Mísečky a dále také na Krkonošskou lyžařskou cestu.
Zajímavá poloha střediska v nadmořské výšce okolo 900 metrů nabízí velice krásné výhledy. A když člověk není líný a udělá si krátký a nenáročný výlet na nejstarší kamennou rozhlednu v Čechách, která se nachází na vrchu Žalý, tak ho překvapí nezapomenutelné rozhledy do kraje, na ty nejdůležitější majestáty pohoří Krkonoš (Kotel, Sněžka, Luční, Černá Hora). Krásný pohled byl také na Ještěd.
*
Pobyt na Benecku byl pro nás balzám na tělo i duši, zdroj další energie, klidu a pohody. Navštívili jsme tady a v okolí nějaká zajímavá místa:
- zajímavá ulička v Jilemnici:https://www.turistika.cz/mista/jilemnice-zvedava-ulicka
- Mohyla Hanče a Vrbaty:https://www.turistika.cz/mista/mohyla-hance-a-vrbaty--1
- rozhledna na vrchu Žalý:https://www.turistika.cz/mista/zaly-rozhledna
*
Další má povídání o některých navštívených místech a cestách se nacházejí na mém blogu: https://cestou-necestou-s-matejem.blogspot.com/ a také na stránkách iDNES: http://pavelliprt.blog.idnes.cz/
Nejvýše položená obec v západních Krkonoších. Je krásným a hojně navštěvovaným rekreačním střediskem, umístěným ve velmi pěkném prostředí. Původně hornická osada ze 16. století, později se uplatňovalo domácí taklcovství. Nedaleko se nachází Na Vrchu Žalý rozhledna, ze které je při dobré viditelnosti krásný rozhled po Krkonoších, ale i po jiných oblastech. U rekreačního střediska je veliké parkoviště, neměli byste mít tedy problém při cestování autem se zaparkováním. V zimě je tohle místo vhodné hlavně pro nadšence lyžování, ať už sjezdového či běžeckého. Start standartních běžeckých tratí.
Další zajímavosti v nejbližším okolí či v místě Mapa 22 C3
Jindřichova skála
smírčí kříž
lidová architektura
První zmínka o objektu 1628
V 16. století zde byla osada obydlená horníky. Následně zde byl založen hamr, který však roku 1628 je udáván jako nefunkční. Později zde žil i Bohumil Hanč v čp. 77. V obci se též roku 1890 narodil Vladimír Slavinský, který režíroval několik českých filmů (Neviděli jste Bobíka?). Několik legend vypráví o původu jména obce, které vzniklo po jménu poustevníka Benedikta, který zde poustevničil a jediným jeho přítelem byl jelen. K lokalitě se vztahuje i několik dalších pověstí popisující legendy o Krakonošovi, skřítcích a zajímavých úkazech. Obec se nachází 9 km severozápadně od Vrchlabí případně 8 km severovýchodním směrem od Jilemnice. K přístupu je ideální zelená TZN od Dolních Štěpanic, která za Beneckem pokračuje do Špindlerova mlýna. Z obce též vede modrá TZN, kterou je možno přijít na červeně značenou Bucharovu cestu z Jilemnice do Špindlerova Mlýna.