Beroun – Jenštejnský dům
Turistické cíle • Měšťanský dům
Podle mnohých informačních pramenů se jedná o nejstarší, nejcennější a nejkrásnější berounský měšťanský dům. Najdeme ho na adrese Husovo náměstí č. 87 a jeho současná podoba je barokní. Gotické jádro patrového domu, ve kterém dnes sídlí Muzeum Českého krasu, však zůstalo zachováno.
Jenštejnský dům je dnes označován za stavbu z roku 1612 a charakterizuje jej osm okenních os a dvojice vrcholových štítů. Na jeho východní straně vybíhá křídlo s valeně klenutým podjezdem. Ve dvoře domu se nachází budova konírny, přístavba s valbovou střechou a část původní ohradní zdi.
Mezi naše chráněné kulturní památky byl zapsán jako jeden z architektonicky nejvýznamnějších měšťanských domů v Berouně hned v květnu roku 1958 a od září roku 1992 je také součástí zdejší MPZ.
Na závěr ještě pár doplňujících informací.
Výrazným prvkem domovního průčelí je krásný renesanční portál z červeného vápence, na kterém je umístěn latinský nápis sdělující „Požehnej Pane domu tomuto a všem přebývajícím v něm. Jindřich Čížek z Jenštejna milému potomstvu. Léta Páně 1612“. Předpokládá se, že dům postavil uznávaný místní stavitel Jiří Táborský a že svou barokní podobu získal až při přestavbě po požáru města v roce 1735. V přízemí domu se nachází mázhaus sklenutý křížovou klenbou na střední sloup z červeného vápence. Muzeum v objektu sídlí od roku 1965. Na fasádě Jenštejnského domu jsou umístěny památeční tabulky s hladinou dvou velkých povodní (ta ze srpna 2002 ve výšce 186 cm, ta z května 1872 ve výšce 259 cm).