Beroun – Plzeňská brána
Turistické cíle • Pevnost, opevnění
Plzeňská – nebo též Horní - brána je jednou ze dvou dochovaných průjezdních věžových bran v historickém centru středočeského Berouna. Původně se jednalo o gotickou součást městského opevnění z počátku 14. století, která byla po požáru v roce 1735 barokně upravena. Dnes má tato hranolová věž mansardovou střechu s tzv. pavilónovou nástavbou a věžičkou. Brána je dvakrát týdně veřejnosti přístupná jako jedna z expozic zdejšího Muzea Českého krasu.
Přízemí věže je průchozí díky dvěma vysokým lomeným portálům s profilovaným ostěním. Nad nimi se nachází bývalá zbrojnice s pokladnou a malou expozicí o hradebním systému města (díky ní se dozvíme, že město mělo původně brány tři). Ve druhém – nebo správněji čtvrtém - patře, do kterého vystoupáme po původním středověkém schodišti v šířce zdi, býval byt hlásného (ten byl obýván až do roku 1972). Dnes zde najdeme expozici věnovanou městským privilegiím. Z ochozu věže je pak možné si prohlédnout část města téměř z ptačí perspektivy.
Na závěr ještě krátký pelmel doplňujících informací.
Poprvé byla Plzeňská brána stavebně upravena v 16. století, další drobné úpravy zde proběhly v průběhu 18. a 19. století. Do roku 1752 se zde vybíralo královské clo, dnes se platí 20 Kč za vstupné. V rámci prohlídky si můžeme prohlédnout také mechanismus věžních hodin, které pocházejí z konce 19. století (hodiny jsou na věži od roku 1508). Od konce 19. století bránu zdobí freska pražského malíře Viléma B. Preise Chronos a Moira (bůh času se sudičkou předoucí nit času) a český nápis „Všeho do času, Pán Bůh navěky“. Brána má půdorys 10,3 x 9,3 m a sílu zdi 2,3 m. V podlaze I. patra můžeme vidět kruhový otvor, který sloužil jako vstup a kterým se do věže vytahovala např. voda. Dnešní „návštěvnický“ vstup do brány vznikl teprve v 19. století. Všechna patra Horní brány jsou zaklenuta valenou klenbou, jen někdejší byt strážného má klenbu křížovou. Součástí expozice v I. patře jsou i kamenné fragmenty pocházející z dominikánského kláštera, který v roce 1421 zničili husité.
Brána se nachází na Palackého ulici, západně od Husova náměstí. Mezi naše kulturní památky byla tato hranolová věž zařazena hned v roce 1958, a to jako součást mimořádně dobře dochovaného středověkého fortifikačního systému.