BETLÉMSKÁ KAPLE NA ŽIŽKOVĚ
Turistické cíle • Památky a muzea • Kaple
Řekne-li se Betlémská kaple, většina lidí si vzpomene na svatyni rekonsruovanou dle rozhodnutí Zdeňka Nejedlého v 50.letech 20.století, kde kázal mistr Jan Hus v 14.století.
Stavba, na kterou chci upozornit, vznikla ve 20.století na Žižkově a patří evangelické církvi.
Parcela, kde se kdysi těžil písek, byla zakoupena roku 1912. Stavba byla zadána karlínské stavitelské firmě Blecha. Ta zadala vypracování projektu architektu Emilu Králíčkovi, který je autorem také domu Diamant ve Spálené ulici. Uplatnění kubistického tvarosloví v sakrální stavbě představuje jedinečný stavitelský typ v celosvětovém kontextu. Později sice došlo k stavebním úpravám, ale unikátní kubismus v interiéru byl zachován. V roce 1992 byl doplněn novou malbou studentů uměleckoprůmyslové školy pod vedením prof.Pavla Nováka. V roce 1938 byla dobudována sakristie a zvonice podle projektu B.Kozáka. Zvon darovali v témže roce evangelíci z Balgachu ve Švýcarsku.
Po válce hrozilo kapli nebezpečí, že bude zbourána v rámci velkolepé asanace a přestavby Žižkova. Díky úsilí žižkovských evangeliků a zejména jejich faráře Františka Potměšila byla kaple v roce 1975 prohlášena kulturní památkou. Doufejme, že bude zachována jako doklad uměleckého směřování v 20.století i dalším pokolením.