Loading...
Bílé Karpaty: Velký Lopeník (06/2018)
Dvojice vrcholů Velká Javořina a Velký Lopeník na moravsko-slovenském pomezí tvoří nezaměnitelné panorama Bílých Karpat v jižní části Zlínského kraje, okrese Uherské Hradiště. O nejvyšším vrcholu Bílých Karpat Velké Javořině si můžete přečíst v jiném článku - odkaz pod tímto textem.
Velký Lopeník (místně: Lopeník, slovensky Veľký Lopeník) je se svou výškou 911 m n. m. čtvrtým nejvyšším vrcholem Bílých Karpat, pokud bereme pohoří jako jeden celek i se slovenskou stranou (Velká Javořina 970 m, Chmeľová 925 m, Jelenec 925 m, Velký Lopeník 911 m, Kobylinec 911 m, Vršatské bradlá – Javorník 911 m). Další dva vrcholy mají s Velkým Lopeníkem stejnou výšku.
Vrchol Velkého Lopeníku je částečně odlesněn, svahy pokrývají smíšené lesy s převahou buku, dubu, javoru, smrku. Na vrcholové louce byla vybudována rozhledna, ze které je při dobré viditelnosti nádherný výhled na moravskou i slovenskou stranu. Dle informací na internetu, zde stála stará rozhledna až do 80-tých let 20. století, poté byla v havarijním stavu stržena. V roce 2005 byla otevřena nová rozhledna, jejíž stavbu iniciovaly okolní obce.
Konstrukce je provedena z dubového dřeva, výška rozhledny je 22 m a nahoru se zdolává 100 schodů. Bez rozhledny by z vrcholu Velkého Lopeníku (na rozdíl od Velké Javořiny), nebylo vidět vůbec nic. Dnes už také dorostly okolní stromy, jejichž vršky částečně zasahují do rozhledu z vrchní plošiny rozhledny. Na moravské straně je možné vidět další bělokarpatské vrcholy, především blízkou Velkou Javořinu s vysílačem a Jelenec se starou železnou věží, Mikulčin vrch, v dálce nezaměnitelný hřbet Vršatských bradel. Ze slovenských hor táhlý pás Povážského Inovce, Strážovské vrchy, Malou Fatru. Na moravské straně město Uherský Brod a nížiny kolem, Chřiby a Vizovické vrchy.
Rozhledna je přístupná po celý rok, obsluha je zde však jen v turistické sezóně jaro – podzim ve dnech středa až neděle. Vstupné 25 Kč dospělí, 15 Kč děti, mimo sezónu zdarma Za přítomnosti obsluhy je otevřen malý bufet, kde je možné zakoupit oplatky, nápoje, turistické známky, pohlednice. Pod rozhlednou jsou lavičky z fošen, dřevěný přístřešek, ohniště.
Vrchol Velkého Lopeníku hrál významnou roli při osvobození obce Lopeník koncem druhé světové války (1945). V bojích o Velký Lopeník padlo asi 250 vojáků, boje si vyžádaly i oběti z řad občanů. Při odstraňování min pak zahynulo dalších 10 lidí. Na vrcholu bylo do hromadného hrobu pohřbeno 22 sovětských vojáků. Nad hrobem je vybudován pomník z roku 1975. V 70 - 80-tých letech 20. století měli sověti na vrcholu radarové stanoviště, po kterém už dnes není ani památky.
Moravské Kopanice – jsou svérázný národopisný region na moravsko-slovenském pomezí v okolí Velkého Lopeníku, který zahrnuje obce Starý Hrozenkov, Žídková, Vyškovec, Vápenice, Lopeník. Jméno Kopanice dostala oblast podle těžce přístupného kopcovitého terénu, ve kterém bylo možné políčka obdělávat pouze kopáním motykou. Kromě obce Starý Hrozenkov se jedná spíše o obce s roztroušeným osídlením v krajině – osady, samoty. Tuto malebnou krajinu lze zčásti přehlédnout i z rozhledny Velký Lopeník. Další informace je možné si přečíst na webových stránkách Informačního střediska pro rozvoj Moravských Kopanic: www.iskopanice.cz
Turistické trasy: Na Velký Lopeník vede několik pěších turistických tras, všechny kolem 5 km jednosměrně, cca 3 hodiny chůze, celkově tak 5 hod. času. Šli jsme všechny kromě modré ze slovenské strany od obce Nová Bošáca. Trasa z Mikulčina vrchu je nejméně náročná a nejvíce frekventovaná. Trasa z Březové je nejvíce do kopce (větší převýšení na kratší trase) a nejméně frekventovaná. Nejvíce bych asi doporučila okruh z Lopeníku, ale všechny uvedené trasy jsou příjemným výletem krásnou krajinou.
1. Mikulčin vrch – Lopenické sedlo - Malý Lopeník – Velký Lopeník: zelená turistická značka, 4,5 km jednosměrně, převýšení 237 m. Pohodlně se zaparkuje na parkovištích na Mikulčině vrchu, jsou zde sjezdovky a tak je zde počítáno s větším počtem parkovacích míst. Kolem chat se jde do Lopenického sedla, nejnižšího místa na trase (pastviny). V sedle je pěkně vidět ukázka kopaničářské, člověkem v souladu s přírodou přetvořené krajiny. Pak už jen do kopce lesem přes Malý Lopeník k cíli.
Na Mikulčině vrchu je umístěna webkamera, pokud si chcete ověřit aktuální počasí: webkamera Lopata K Mikulčině vrchu se dostanete odbočkou z hlavní silnice Uherský Brod – Starý Hrozenkov u parkoviště motorestu Rasová.
2. Obec Lopeník – Malý Lopeník – Velký Lopeník: žlutá a navazující zelená turistická značka, 5,3 km, převýšení 393 m (přes Lopenické sedlo) nebo zelená a navazující žlutá turistická značka, 5,6 km, převýšení 350 m (přes rozcestí Zlatná cesta). Tyto dvě cesty lze spojit do okruhu. Zaparkovat je možné u obecního úřadu v Lopeníku nebo na malém parkovišti na zelené značce až za zvonicí (asi 1 km od rozcestí v Lopeníku). Nahoru se jde nejprve kopaničářskou krajinou obce Lopeník a pak krásným vysokým listnatým lesem, který je díky barvám podzimního listí obzvláště fotogenický v měsíci říjnu.
V obci Lopeník se nachází ukázky lidové kopaničářské architektury (původní domek s doškovou střechou) a pěkná kamenná zvonice na zelené turistické trase. V okolí obce je pak několik přírodních památek s chráněnými rostlinami a živočichy. K obci Lopeník se dostanete nenápadnou odbočkou z hlavní silnice Uherský Brod – Starý Hrozenkov za obcí Bystřice pod Lopeníkem.
3. Obec Březová (rozcestí Staré Díly) – Velký Lopeník: zelená turistická značka, 3,8 km, převýšení 527 m. Zaparkuje se u rozcení Staré Díly při boční cestě u informační tabule naproti statku (parkoviště tu není). Jde se kousek přes pole a pak již jen lesem do kopce. Z asfaltové lesní cesty nezapomeňte odbočit na pěšinu k vrcholu. Před vrcholem se prochází krásným listnatým pralesem s pokroucenými stromy a zeleným podrostem.
V obci Březová (pozor - ve Zlínském kraji jsou dvě obce s názvem Březová) je krásný velký kostel sv. Cyrila a Metoděje, dominanta obce. Postaven byl na konci 19. století a je zařazen mezi kulturní památky. Do Březové se dostanete od obce Strání nebo od obce Nivnice nebo přes obec Lopeník.
Text: Alexandra Prejdová
Fotografie: Jan Prejda