Okruh: Velký Lopeník - rozhledna, obce Březová a Lopeník
Tipy na výlet • Romantika • Pro zdatnější • Celodenní výlet • Do přírody • Na hory
Kam a jak jedeme?
Výchozím bodem tohoto náročnějšího výletu je autobusová zastávka Lopeník,točna , kde nastoupíme na žlutě značenou pěší trasu. Nejprve procházíme k turistické chatě Lopeník (od ní vyznačena významová odbočka k chráněnému domu - stavení s doškovou střechou) a pokračujeme mírným stoupáním loukami i lesem ke Zlatné cestě a na vrchol Grúň. Pokračujeme stále po žluté značce až k Malému Lopeníku. Zde změníme vedoucí barvu na zelenou a po 1 km dorazíme na vrchol Velkého Lopeníku k rozhledně. Sestoupáme k rozcestí Staré díly, překročíme silnici a během stoupání na Novou horu míjíme dva vývěry železitého Janáčkova pramene. Po výstupu na Novou horu, která nabízí mimořádné daleké rozhledy, změníme vedoucí barvu opět na žlutou a tato pěší trasa nás dovede kolem vysílače u Doubravy nad obec Březová. Do obce sestoupíme po místní silničce. Z Březové můžeme využít autobus zpět do Lopeníku a vytvořit tak okruh - (autobusem pouhé 4 km, lze dojít i pěšky). Celková délka trasy je asi 18 km.
Za čím jedeme?
Chráněný dům v Lopeníku, č.p.141 - Celá obec Lopeník je v návrhu pro Vesnickou památkovou zónu, zatím je státem chráněná usedlost 141 jako Památka lidové architektury s původní doškovou střechou, více ve fotogalerii.
Velký Lopeník - je čtvrtým nejvyšším vrchoem Bílých Karpat (911 m). Rozhledna byla postavena roku 2005, její výška je 22m a jako stavební materiál posloužil kanadský dub. Rozhledy jsou na všechny strany opravdu jedinečné, nenechte si je ujít.
Janáčkův pramen - jedná se o 2 prameny minerální vody v těsné blízkosti, s travertinovými kupami, uhličité železito-sirné vývěry.
Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?
Přímo po cestě je malá možnost osvěžení u studánky pod vrcholem V.Lopeníku, ke které je vyznačkována od rozhledny odbočka. V Březové pak u autobusové zastávky leží místní hostinec a o kousek výše nad hlavní silnicí cenově velmi přijatelná Vinárna U lípy. Drobnosti lze koupit také na rozledně.
Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?
Procházíme centrem Moravských Kopanic, míjíme domečky stavěné z nepálených cihel. Jedinečné jsou rozhledy po bělokarpatských lukách kombinované s lesy a okolními hřebeny, např.Velké Javořiny. Mimořádnost tohoto území dala vzniknout biosférické rezervaci UNESCO celé oblasti.
Ostatní informace
Vstupné na rozhlednu je 20 Kč, zlevněné 10 Kč. Ostatní místa na trase zpoplatněné nejsou. Pro výstupy i sestupy je nezbytná spolehlivá kotníková obuv.
A opět jako u všech ostatních příspěvků bych Vás rád požádal, aby pokud narazíte na nesrovnalosti turistického značení v terénu (nedostatečné značení, poškození kácením, vandalismus, chybějící, zohýbané směrovky či směrovky s neplatným textem), abyste mne o takových skutečnostech informovali - vyplněním krátkého formuláře na stránce http://www.turistickeznaceni.cz/. Já nebo moji kolegové uvedeme pak vše do pořádku v co nejkratším možném termínu. Díky.