Bílovice nad Svitavou - Myslivna Lišky Bystroušky a památníky
Turistické cíle • Památky a muzea • Památník
První písemná zmínka o obci Bílovice nad Svitavou je z roku 1343, ovšem toto území bylo osídleno již v mladší době kamenné. Z této doby se zde zachovaly pozůstatky hradiště. Bílovice byly součástí novohradského panství.
Dominantou městečka je pseudogotický kostel svatého Cyrila a Metoděje postavený v letech 1908 až 1913. Více o něm se dočtete zde :
https://www.turistika.cz/mista/bilovice-nad-svitavou-farni-kostel-sv-cyrila-a-metodeje
V roce 1915 byl v obci vybudován pomník věnovaný památce obětí první světové války. Další zajímavou památkou v Bílovci je tak zvaná Řecká vila postavená v roce 1909 a kaplička svatého Jana Nepomuckého. V roce 1964 byl v městečku postaven pomník S.K. Neumana a nedaleko něj se nachází Janáčkova studánka.
Bílovice nad Svitavou leží v údolí řeky Svitavy pár kilometrů od Brna v oblasti nazývaném Moravským Švýcarskem. V současnosti, ale i v minulosti byla tato oblast oblíbeným výletním místem Brňanů. Podél řeky Svitavy vede z Brna přes Bílovice dále do Adamova a blanska pohodlná a hojně využívaná cyklostezka.
Městečko je obklopeno malebnými lesy, ve kterých stojí chatové osady. Bílovice jsou známé také díky řadě umělců, kteří zde, nebo v blízkém okolí žili a působili v 19. a 20. století - Rudolf Těsnohlídek, S.K.Neumann nebo bratři Čapkové. Na okraji města stojí myslivna Lišky Bystroušky, nedaleko od ní se nachází Studánka Leoše Janáčka a Liduščin památník. Bílovice jsou výchozím nebo průchozím bodem několika turistických tras, např. Cesty S.K.Neumanna vedoucí z Bukovinky do Brna.
Pomník S.K. Neumanna - stojí přímo naproti restaurace Sokolovna, kde dobře vaří. Na podstavci pomníku je citace z knihy Lesů, vod a strání : Na šedém balvanu děravé skály se samotou srůstaje stojím. Pode mnou vody jak by se rvaly. Na zběsilou Svitavu hledím.
Myslivna Lišky Bystroušky - přijedete-li autem, nechte ho u restaurace Sokolovna, odkud se po pohodlné cestě za chvíli dostaneme k myslivně. Je to hezká žlutá budova, smyšlené místo a bydliště revírníka Bartoše.
Studánka Leoše Janáčka - nachází se jen pár stovek metrů od myslivny Lišky Bystroušky. Voda vyvěrá u kamenného pomníčku, na kterém je nápis známého hudebního skladatele - Jak je les divukrásný. Jedná se o úryvek z monologu revírníka z opery Liška Bystrouška.
Pomník Bohuslava Polanského - nachází se přímo u cesty mezi studánkou Leoše Janáčka a Liduščiným památníkem. Profesor Bohuslav Polanský byl český lesník, vynikající vědec, vysokoškolský pedagog a odborný spisovatel. Napsal 17 knižních publikací ze svého širokého oboru a několik set odborných článků, reprezentujících především aplikovanou lesnickou dendrologii. Bylo by asi těžké najít lepší místo pro vybudování pomníku tohoto lesníka.
Liduščin památník - po zelené značce jsme došli až poslednímu cíli v okolí Bílovic. Liduščin památník se nachází nad cestou nedaleko rybníka na místě, kde 22.12.1919 nalezli společně přátelé - Rudolf Těsnohlídek, František Koudelka a Josef Tesař - na adventní procházce odložené dítě, které pojmenovali Liduška. Tenkrát ještě babyboxy neexistovaly.
Cesta dále pokračuje po zelené značce ke studánce Stanislava Lolka, k myslivně a památníku vynálezce lodního šroubu Josefa Ressela ke zřícenině hradu Obřany.
Fotogalerie
Patří bezpochyby mezi nejznámější myslivny u nás. Neboť díky spisovateli Rudolfu Těsnohlídkovi a skladateli Leoši Janáčkovi vstoupila legendární liška do podvědomí lidí jak u nás tak i ve světě. Myslivna se nachází poblíž obce Bílovice nad Svitavou v romantickém údolí Kuního potoka u lesní silničky zvané Červená. Je středem a výchozím místem několika vycházkových okruhů "Krajem lišky Bystroušky". Z Bílovic nad Svitavou od hlavního směrovníku u Sokolovny k ní vede zeleně a žlutě značená turistická cesta.
Turistické mapy: KČT 1:50 000 č.86 Okolí Brna-Moravský kras, GOL 1:25 000 Moravský kras