Památníky kolem Bílovic
Tipy na výlet • Romantika • Do přírody
Kam a jak jedeme?
Lesy v okolí Brna skrývají řadu nejrůznějších památníků, pomníků nebo křížků na upomínku významných lesáckých osobností, ale také malířů, spisovatelů i fiktivních postav z jejich děl. Dnes se podíváme za těmi pomníky a památníky, které se nacházejí v blízkém okolí Bílovic nad Svitavou - a váží se mimo jiné také k Leoši Janáčkovi, Rudolfu Těsnohlídkovi a lišce Bystroušce.
Vyrážíme z Bílovic nad Svitavou, kam nás dopraví brněnská MHD nebo vlak z brněnského hlavního nádraží. Vydáme se po zelené turistické značce proti proudu Kuního potoka. Jako první nás čeká hájenka lišky Bystroušky, nacházející se na kraji Bílovic. Od ní pokračujeme kolem studánky Leoše Janáčka a Liduščina památníku dále. Projdeme kolem malého rybníka na potoce, mineme Památník Josefa Konšela, významného českého lesníka, a poté nás čeká závěrečné stoupání k Resselově hájence a památníku.
Od hájenky se vydáme po žluté turistické značce do Těsnohlídkova údolí. Projdeme kolem studánky Stanislava Lolka, jednoho z malířů lesních výjevů, a pomalu klesáme podél potoka, kolem Těsnohlídkova památníku až do údolí řeky Svitavy.
Z rozcestí Těsnohlídkovo údolí v údolí Svitavy máme dvě možnosti, obě vedou po červené turistické značce, každá na jinou stranu. Buď se vydáme zpět do Bílovic, nebo na opačnou stranu do Obřan, kde jezdí tramvaje městské hromadné dopravy. V Bílovicích nebo v Obřanech pak výlet končí.
Celková délka výletu:
z Bílovic do Bílovic 6,5 km
z Bílovic do Brna 7 km
Za čím jedeme?
Jdeme za krásami kraje, který je protkán historií a uměním - a takových krajem oblast kolem Bílovic rozhodně je. Právě zde vznikla nejkrásnější díla Rudolfa Těsnohlídka, mimo jiné právě Liška Bystrouška. Právě díky tomuto dílu vznikla následně opera od Leoše Janáčka. Díky tomu vznikla kolem Bílovic řada míst, která na tyto umělce a jejich dílo upomínají. Jedná se jak o památníky, tak o studánky.
Nejen těmto umělcům (a nejen umělcům) jsou ale věnovány vzpomínky v podobě pomníků a památníků. Na trase najdete i řadu dalších - v Bílovicích památník spisovatele S.K. Neumanna, na zelené značce Památník Josefa Konšela, průkopníka biologického, přirozeného pojetí pěstování lesů. Resselovu hájenku a památník, upomínku na lesníka a vynálezce Josefa Ressela.
A nesmíme zapomenout také na Liduščin památník - svědka zajímavého životního osudu. Liduška byla nemanželskou dcerou, kterou její matka odložila v lese, protože si nebyla s dítětem schopná najít zaměstnání. Lidušku tam našel právě Rudolf Těsnohlídek se dvěma svými přáteli. Ujala se jí pak rodina z Bílovic.
Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?
Co se jídla týká, ještě nikdy nás nezklamala Obecní hospoda v Bílovicích. Mohu ji vřele doporučit, v létě u ní najdete zahrádku, točí zde jak pivo, tak i limonády, mají hotovky i jídla na objednávku.
Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?
Množství pomníků a památníků kolem Bílovic je nepřeberné, tato oblast totiž spadá do Lesnického Slavína. Je krásné mít možnost projít se kolem památníků, případně si přečíst nějaké detaily o tom, komu je ten který objekt určen. A to všechno navíc v krásné přírodě.
Ostatní informace
Budete potřebovat peníze na dopravu do Bílovic - leží mimo brněnské zóny 100, 101, protože je potřeba k šalinkartě ještě další jízdenka IDS JMK. Pro dopravu vlakem je rovněž vhodná jízdenka IDS JMK, ne standardní vlaková jízdenka, ta vyjde podstatně dráž.