Loading...
Kdo v poslední době zavítal do Polska s využitím hraničního přechodu Dolní Lipka – Boboszów, pokud nespěchal a poněkud se kochal okolní krajinou, nemusel mu uniknout stavební ruch na bočním údolíčku asi 2 km za hranicí (myšleno z Česka).
Tím údolíčkem teče potok, v budoucnu relativně důležitá řeka, Kladská Nisa (Nysa Kłodska). Ta pramení po pohraničním vrcholem Klepý, kterému se polsky říká Trojmórski Wierch. Ano je to ten kopec kde je to rozhraní tří moří, tedy Baltu, Černého a Severního (abecedně).
Čas od času se stává, že i tento zatím skromný potok může zahrozit víc než by se od takového toku slušelo. Není tedy divu, že se polské úřady rozhodly učinit patřičná opatření, tedy vybudování protipovodňové zábrany. Tou zábranou je poldr, tedy suchá nádrž, která má v případě vyššího průtoku část vody zadržet a postupně uvolňovat tak, aby případná záplava neohrožovala sídla níže po toku. Při pohledu lze uvažovat, že projektanti šli na věc hezky z gruntu, při příjezdu máme dojem, že máme před sebou zcela regulérní přehradu.
Však rozměry hotového díla jsou poměrně zajímavé. Výška sypané hráze se udává jako 17 m (spíš bych řekl i víc, to je spíš výška možné záplavy). Délka koruny hráze je 230 m, při případném plném naplnění by plocha vodní zádrže měla dosáhnout asi 21,2 ha, objem vody zadržené pak 1,4 m3.
Stavbu realizoval Státní vodohospodářský podnik Polské vody z Vratislavi. (Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej we Wrocławiu).
Náklady na stavbu byly vyčísleny na 166 mil zł., hodnota polské měny pomalu klesá, ale v době projektu se to mohlo blížit i naší jedné miliardě korun.
Celá akce probíhala v rámci projektu ochrany proti povodním po celém povodí Odry (kam Kladská Nisa míří). Je to projekt mezinárodní (tedy kromě Polska i ČR a BRD). V regionu Kladska není tento poldr jediný, poměrně nedaleko vzniklo ještě větší podobné dílo u Roztok Bystrzyckich, další u Dusznikach-Zdróju.