Dolní Lipka (Králíky) – starý hřbitov s křížovou cestou
Příhraniční Dolní Lipka je malou vesničkou s obrovskou nádražní budovou a půvabným, malým i velice romantickým hřbitovem. Na tomto tzv. starém hřbitově, založeném v roce 1894, jsou pochováni němečtí starousedlíci. Jeho vznik a nejstarší historie jsou spojovány zejména se dvěma jmény; někdejší starosta Dolní Lipky Peter Prause věnoval na založení hřbitova svůj pozemek a kralický farář Alois John jej následně vysvětil a je zde i pochován (+1902).
Součástí starého hřbitova „v polích za dědinou“ je také cihelná ohradní zeď, vstupní brána a márnice. Nad vstupem si můžeme přečíst latinský nápis Quae facta sunt, non possunt mutari (Co se stalo, nelze změnit). Část původní aleje starých lip v blízkosti hřbitova doplnily v roce 2016 nové stromy.
Po II. světové válce se zde už kvůli vysoké hladině spodní vody nepohřbívalo a celý hřbitůvek dlouhá léta jen chátral a „zarůstal pýrem i lebedou“. K jeho záchraně došlo teprve nedávno, konkrétně v letech 2012 až 2019. Oprava tedy byla dokončena v době „oslav“ 125. výročí založení hřbitova. Zejména zásluhou spolku Gostiwar a dobrovolníků z Králík byly postupně opraveny všechny náhrobky, obnoveny jednotlivé nápisy a celkovou rekonstrukcí prošel i centrální mramorový kříž z roku 1907.
Odhalena zde byla také pamětní deska s českým i německým textem, která připomíná nejen společnou historii obou národů, ale hlavně fakt, že na obnově hřbitova se podílely „rukou společnou a nerozdílnou“ obě strany zastoupené Českoněmeckým fondem budoucnosti, Pardubickým krajem, městem Králíky, spolkem Gostiwar a Spolkem krajanů Orlicka z Waldkraiburgu.
Každý, kdo toto kouzelné místo navštíví, jistě potvrdí, že - svého času do jisté míry plánované – „zmizení této památky z mapy světa“ by jistě byla velikou chybou. Ono se totiž nejedná pouze o místo pietní, ale také o plácek vyhlídkový, kde pohled každého návštěvníka přitahuje zejména Klepáč (Klepý) neboli Trójmorski Wierch, který je znám jako Střecha Evropy, tedy rozvodí odvádějící vodu do moře Černého, Baltského i Severního. Krása tohoto místa pak vyniká díky okolní přírodě i tomu, že se zde skutečně zastavil čas …
A na závěr pár zajímavostí:
Je téměř neuvěřitelné, že se v projektu z roku 1893 počítalo na tomto malém poetickém hřbitůvku s celkem 165 hrobovými místy (ovšem pozor, starý hřbitov je sice malý, ale jeho celková rozloha dosahuje hodnoty 704 m2). Těch je zde podstatně méně a jsou v nich uloženy ostatky členů rodin někdejších zdejších německých sedláků a řemeslníků, např. Koblischků (ostatky pohřbených Čechů byly exhumovány a přemístěny na hřbitov v Králíkách a na „německý“ hřbitov se pak téměř zapomnělo).
Mezi náhrobky, které asi zaujmou nejvíce, patří zejména dětský hrob dvojčat Johana a Josefa Reiterových (+1907) nebo hrob dvacetiletého Ernsta Pabela, kterého 22. května 1945 v Králíkách popravili příslušníci Rudých gard.
Od července roku 2014 navíc zdobí venkovní ohradní zeď starého německého hřbitova neobvyklá křížová cesta, kterou vytvořil Pavel Kučera a kterou tvoří soubor čtrnácti keramických kachlů. Jedna kachle se nachází také v průčelí márnice.
Nedaleko volně přístupného starého hřbitova se nachází neobvyklá kaple z konce I. poloviny 19. století, na které zaujme nejvíce skutečnost, že je přímo spojena s obytným domem (původně fara a škola). Neobvyklý je i fakt, že se informační zdroje dodnes neshodly na tom, jestli se jedná o kapli či kostelík, ani na tom, jestli je tato stavba zasvěcena sv. Anně nebo Panně Marii, Královně míru.