Loading...
Kamenné kříže jsou v naší zemi záležitostí častou až běžnou, ale ne všude se u nich můžeme setkat s takovou zdobností jako v Bohdíkově na Šumpersku. Zdejší klasicistní kříž pochází z roku 1808, stojí v křížení silnice na šumperskou část Temenice s místní komunikací a 201 let po svém vzniku se stal chráněnou kulturní památkou.
Bokdíkovský kříž je vytvořen ze středně až hrubozrnného pískovce a je vysoký přibližně 3,5 metru. Jeho na první pohled nejvýraznější částí je, poměrně překvapivě, dvoustupňový, bohatě zdobený, hranolový podstavec s volutovými křídly. Tím hlavním zde je ovšem reliéf Piety na konvexně zaoblené ploše, který je dekorován stylizovaným baldachýnem z květinových girland. Nad ním je umístěna dvojice andělských hlaviček s křídly. Na reliéfu Piety můžeme dodnes vidět fragmenty polychromie (modré pozadí, žlutá svatozář Panny Marie).
Na přední straně soklu je téměř nečitelný text, ze zadní strany horní části podstavce se díky nápisu v češtině dozvíme, že tento kříž nechali v roce 1808 vztyčit Josef Hortman s manželkou Terezií. Na horní část podstavce jsou také umístěny symboly smrti, tedy lebka, dvojice zkřížených kostí a had.
Nad volutově stočenou římsou začíná pata vrcholového kříže. Na něm umístěný Ukřižovaný je označován za postavu s nevyrovnanými tělesnými proporcemi, ale s velice dynamicky tvarovanou bederní rouškou. Nepřiliš obvyklá jsou i jetelově zakončená ramena kříže, tradiční naopak tabulka s nápisem INRI.
Celkově je klasicistní kříž v Dolním Bohdíkově velmi kladně hodnocen jako působivá kamenicko – sochařská práce s bohatou reliéfní výzdobou a cennými zbytky polychromie. Jedná se navíc nejen o velmi kvalitní ukázku tehdejší místní kamenické produkce, ale i náboženského projevu regionu.
A pokud se autor článku nemýlí, byl tento krucifix na své současné stanoviště přesunut druhotně a původně se nacházel o pár desítek metrů dál.