Bohdíkov - neopuštěný vápencový lom
Turistické cíle • Technické zajímavosti • Důl, štola, šachta


Když už jsem napsal něco o opuštěném lomu v Bohdíkově, usoudil jsem, že je potřeba prozkoumat i ten neopuštěný. Stále činný lom u Bohdíkova leží v katastru Komňátky, jak se uvádí v některých zdrojích, omezenou těžbu provádí firma Ekozis Zábřeh. V lomu se těží krystalický vápenec, převážně se jedná o zrnitý typ vápence, střídají se vrstvy tmavé, světlešedé a bělošedé. Skrývku tvoří různé jílovité materiály. Produkci lomu tvoří různé štěrkové drtě, ale i skrývkové materiály. Lom se vlastně skládá ze dvou částí. Severně od vstupu do lomu je již netěžená část, která postupně zarůstá. Podle konfigurace a vzdálenosti by to měl být tzv. Rychtářův lom, od kterého vedla si 960 m dlouhá štola, která ústila na zdenšní hospodou U Seppla, štolou byl dopravován vápenec Do Vápenky. Popis štoly je v článku Štola Mařka.
Těžená oblast zhruba jižně od vstupu je daleko větší než stará část lomu, má zrhruba oválný tvar, odhadem je delší strana 350-400m dlouhá, šířka cca 100m, lom má několik pater (asi 4), na dně lomu vzniklo malé jezírko naplněné patrně průsakovou a dešťovou vodou. Jak jsem si ověřil, v současnosti (začátek května) je plné pulců, kam se všechny ty žáby podějí je další otázka.
Lom je poměrně hluboko zavrtán do kopce, rozdíl od jezírka k nejvyšším stěnám je určitě víc než 100m. Lom jsem navštívil v neděli, všude je sice zákaz vstupu, ale na žádného hlídače jsem nenarazil. Rozhodně tedy nenabádám k návštěvě za každou cenu, po lomu je potřeba se pohybovat obezřetně, nicméně zajímavé místo to určitě je. Na rozdíl od již opuštěného lomu se literatura nějakých krasových jevech nezmiňuje.
Bohdíkov
Příspěvky z okolí Bohdíkov - neopuštěný vápencový lom











































