Bojiště u Tovačova - 15.července 1866
Turistické cíle • Památky a muzea • Pomník
15. července 1866 se v okolí Tovačova uskutečnila poslední bitva prusko-rakouské války, která vešla do historie jako "Bitva u Tovačova". V jiné bitvě této války u Hradce Králové byly vojska Rakouska poraženy a ustoupily k Olomouci. Ustupující armáda byla však pronásledována Prusy a došlo k několika potyčkám, které vyvrcholily právě bitvou u Tovačova.
Do střetu se zde dostaly pluky rakouské pěší brigády generálmajora Rothkircha s pruskými jednotkami generála Malotkiho. Nepřipravená
a zaskočená rakouská vojska po urputné dvouhodinové bitvě ustoupila. Na bojišti zůstalo na 500 mrtvých vojáků z obou válčících stran.
Na místech, kde boje probíhaly, bylo postaveno několik pomníků.
Největší památkou je pomník u silnice z Tovačova do Olomouce, postavený a odhalený již v roce 1867. Za plotem stojí Kamenná mohyla o půdorysu 5,7 x 5,7 m s pískovcovým katafalkem vojenskými emblémy. Vysoká je 5,8 m. Byla postavena z podnětu Moravského spolku podporovacího kamenickou firmou A. Loose z Brna podle návrhu J. E. Tomoly. Mohyla na čelní straně nese mramorovou nápisovou desku velkou cca 1,4 x 1,4 m se jmény 288 padlých a zemřelých vojáků z rakouské strany. Mezi mimi je mnoho jmen českých. Padli jako příslušníci rakouského 71. pěšího pluku, který byl tvořen i vojáky z Hané. Tovačovský pomník uvádí největší počet konkrétních jmen ze všech památek, které se vztahují k válce z roku 1866. A to jich v české republice je evidováno přes 1200.
Pomník stojí 400 m za Tovačovem. Právě v těchto místech bylo pochováno nejvíce obětí bitvy, protože pozemek je evidován jako hřbitovní plocha.
Vedle tohoto pomníku stojí pískovcový pylon na soklu, který je věnován padlému rakouskému hauptmannovi Emanueli Souczkovi. Byl postaven brzy po bitvě, a to zásluhou tovačovské rodiny Veiků. Nese jejich jméno i jméno padlého důstojníka.
Třetí památkou na rok 1866 je kovový kříž s Kristem na nízkém pískovcovém soklu. Nese nápis uvádějící datum tovačovské bitvy. Kříž byl několikrát poškozen a opravován. Současná jeho podoba je z července roku 2004, kdy byl Komitétem 1866 kompletně zrekonstruován.
http://www.tovacov.cz/article/116/cs/o_meste/historie
http://www.region-verovany.info/reg_kom.htm
Prusko rakouská válka r. 1866 se ponejvíce spojuje s bitvou u Sadové (nebo Hradce Králové), kudy procházely hlavní síly nepřítele, válka však nezasáhla jen území Čech, ale došla i na Moravu. Po té co severní armáda zbrojmistra Benedeka podlehla právě v bitvě u Hradce 3.7.1866, ustupovala vojska v neustálých potyčkách nejdřív k pevnosti Olomouc, a dále na jih v obavě o osud hlavního města Vídně. Poslední brigády opouštěly Olomouc 15.7.1866. Ve zmatečném ústupu se promíchalo vozatajstvo s armádními jednotkami někde u Dubu a Věrovan. Před Tovačovem pak došlo ke srážce s pruskými jednotkami. Pruská jízda rychle rozprášila rakouskou pěchotu i dělostřelectvo, bitva trvala asi dvě hodiny, mezi 9-11 hodinami padlo nebo bylo zraněno kolem 500 rakouských vojáků. Samozřejmě z velké části Čechů i Moravanů. Válka ještě několik dní pokračovala, příměří bylo sjednáno 22. července v Mikulově. Porážkou ve válce Rakousko definitivně přišlo o vůdčí postavení mezi německými státy.
Pomníček bitvy u Tovačova najdeme u silnice do Dubu. Představuje ho Kamenná mohyla s pomníkem a mramorovými deskami na vrcholu. Na čelní desce jsou jména 288 mrtvých, bohužel obtížně čitelná. Pomník byl odhalen již rok po tragické události.