Borecké rybníky
Borecké rybníky atraktivitou města
Na severním okraji města leží rybniční soustava zvaná Borecké rybníky, kterou všichni hojně navštěvujeme, a vůbec pro nás přitom není důležité aktuální roční období. Tuto oblast jsme přijali za svou; někteří z nás sem chodí krmit labutě, fotit krajinu, trávit nedělní odpoledne zdravotní procházkou… Zkrátka když cítíme, že musíme do přírody, jako první nás napadnou Borecké rybníky. Je to místo, které všichni dobře známe, ale možná o něm mnoho nevíme.
Co skrývá archýv
Krajinu v okolí Ostrova zpestřovaly hladiny rybníků od nepaměti. Historické prameny se o této lokalitě zmiňují již před rokem 1590, kdy zde docházelo k rozvoji rybníkářství. Chov ryb měl velký význam pro výživu ostrovských obyvatel. Z archivu se můžeme dozvědět, že k původním jedenácti rybníkům (Ostrovský, Černý, Růžek, Trubka, Hluboký, dva Borecké a Velká Nejda se třemi menšími rybníky) přibylo 51 panských rybníků, když město drželo celé ostrovské panství v přímém vlastnictví. V roce 1695 však už to bylo 79 rybníků. Jejich produkce byla tak velká, že vrchnost nutila měšťany odebrat každý rok 40 centnéřů (1centnéř je 58 kg) panských ryb! Nepředstavitelné, že? Největší změnu přinesl počátek 19. století, kdy panstvo nechalo více jak polovinu rybníků vyschnout. V roce 1825 bylo na ostrovském panství ze 102 rybníků už 64 suchých, používaných jako louky. Mezi nejvýznamnější v té době patřily Velký, Ostrovský, Horní a Dolní Candát, Hluboký, Ztracený, Ovčárenský, Velká Nejda, Růžek a Borecké rybníky.
Borecké rybníky žijí
Soustavu rybníků tvoří Velký Borek, Horní a Dolní Hlinice, Mulda, Luční, Hluboký, Koňský, Ostrovský velký a jeden bezejmenný. Lokalita má rozlohu 4,2 ha. Rybníky leží na původních močálech a jsou protkány hrázemi, které se používají jako cesty. V širším okolí je mnoho olšových porostů s převládající olší lepkavou, které jsou ve většině případů silně podmáčeny. Rybníky mají pobřežní část, nejsou příliš hluboké, a proto jsou zde výborné podmínky pro různorodou vegetaci, které nevadí kolísání hladiny. Příkladem je známý rákos obecný vyskytující se v rozsáhlých porostech. Na hladině se pak objevují oválné listy běžného rdestu vzplývavého. Při pohledu na samotné břehy pak uvidíme puškvorec obecný nebo kosatec žlutý. Některé rybníky se letní, to znamená, že se na nějakou dobu vypustí a na jejich dně má možnost uchytit se zvláštní květena obnaženého dna rybníků s protěží bažinnou, sítinou žabí a dalšími. Borecký rybník je intenzivně využíván k chovu ryb. Území je chráněno pro výskyt čolka velkého. Čolek se stal ohroženým druhem v době, kdy se začaly regulovat vodní nádrže, vysušovat mokřady apod. Mezi další živočichy, které můžeme v této lokalitě najít, patří zejména vodní ptactvo. Každý z nás se zde setkal s kachnou divokou, lyskou černou, labutí velkou, pro které je příbřežní květena výborným úkrytem a místem, kde mohou hnízdit (podrobnější informace na: www.priroda-kv.cz). V šedesátých letech minulého století se město k této lokalitě nechovalo zrovna nejlépe. V některých částech jsou k vidění hromady stavební suti a vzácností není ani komunální odpad. Ovšem v dnešní době chápeme Borecké rybníky jako nutnou a velmi důležitou součást našeho města.
Ostrov buduje svůj lesopark
Projekt Lesopark Borecké rybníky se snaží zachovat přírodní charakter prostředí v co nejpůvodnější podobě. Práce v této lokalitě spočívají především ve vyčištění území od skládek. Předpokladem byla nutnost odvézt za pomoci techniky asi 50 tun materiálu. Stávající cesty budou opraveny. Cesty pro obsluhu rybníků jsou dle názoru odborníků v zásadě vyhovující, v rámci projektu se pouze doplní a vyrovnají jejich nerovnosti. Areálem rybníků má procházet cyklistická stezka po hrázi rybníků Borek Velký a Koňský. Cesty pro pěší byly vytvořeny obyvateli docházením na Zahrádky a při procházkách areálem rybníků. V rámci projektu je navrženo jejich zpevnění vrstvou štěrkopísku v průměrné výšce 15 cm. Nezapomene se ani na mostky, původní betonové zde nahradí dřevěné konstrukce. Stávající zalesněné plochy se vyčistí od suchých a polosuchých stromů, náletů a nevhodných křovin (bez černý, meruzalka). Na některých místech se vysadí nová zeleň. Je navrženo celkem 11 informačních cedulí o Boreckých rybnících a jejich rybí osádce, o fauně a flóře v areálu. Pro návštěvníky lesoparku jsou navrženy dva altány. Jeden bude umístěný na hrázi Velkého Borku, kde nebude chybět ani oficiální ohniště. Druhý bude na hrázi rybníka Ostrovský Velký. Veškeré prvky a doplňky jsou navrhovány tak, aby nerušily ráz okolní KRAJINY, tedy z přírodních materiálů (podle Lucie Mildorfové, webové stránky města Ostrova 15. 8. 2008).
Velké úpravy dříve a dnes
V současné době jsou práce na Boreckých rybnících patrné na první pohled. Pryč jsou nevhodné křoviny, nežádoucí porosty jsou odstraněny a nám se otvírá nový pohled na hráze a rozlehlé okolí rybníků. Plánují se široké terénní úpravy, což zahrnuje samozřejmě i odklizení odpadu. Byli bychom ale nespravedliví, kdybychom si mysleli, že úpravy zde začaly teprve schváleným projektem. Od roku 1993, kdy tato lokalita přešla do vlastnictví města, se úpravami zabýval Český rybářský svaz Ostrov. Jeho členové v rámci brigádnických hodin obnovili hráze i rybníky samotné, komunikační cesty, zkrátka dali rybníkům udržovanou podobu, a za to jim určitě patří dík. Město již dříve zapojilo přivaděč vody z Jáchymovského potoka a díky tomu pomohlo rostlinám i živočichům žijícím v této oblasti.
Rybníky pro turistiku i odpočinek
Severní část území Boreckých rybníků je součástí systému Natura 2000 a je zařazena mezi evropské významné přírodní lokality. Zároveň však jsou Borecké rybníky i kouzelným místem, kde si každý z nás přijde na své. Mají svoje tajemství, svůj klid a půvab. Můžeme sem jít za sportem, na procházku, načerpat energii po celodenní dřině v práci, nebo hledat romantiku. To vše a mnohem víc nám nabízejí naše Borecké rybníky, které dokreslují atraktivitu Ostrova.