Loading...
Turistické cíle • Památky a muzea • Kostel
Bozkov jsme navštívili během dovolené v Českém ráji a kromě známých jeskyní jsme si prohlédli také kostel Navštívení Panny Marie uprostřed obce. Auto jsme zaparkovali přímo u svatostánku, postaveném v letech 1690-1693 z podnětu hraběnky Marie Polyxeny Desfoursové. Nejdříve jsme zašli do informačního centra naproti kostela, kde jsme si koupili výroční turistickou známku a získali razítko do památníku. Také jsme si zde půjčili za malý poplatek klíč, který nám umožnil vystoupat na věž kostela, který v létě slouží jako vyhlídka a je vysoká 49 metrů. V přízemí věže jsme minuli sakristie a v patře oratoř, kde se nachází dřevěný táflový strop s výjevem Nejsvětější Trojice z roku 1693. Pak jsme již dorazili na vyhlídkový Ochoz a kochali se krajinou. Kousek od nás byl zavěšeny 3 zvony, z nichž původní je z roku 1555 a nese reliéf bozkovské Madonny.
Z historie kostela jsme se dozvěděli, že zde již ve 14. století stával první dřevěný kostel, jenž ale za husitských válek do základu vyhořel a nový byl postaven snad někdy v polovině 16. století. Zaujalo nás, že právě k této druhé budově se vážou zázračné legendy. Stavební materiál byl údajně připraven pro stavbu kostela v Roztokách, ale jedné noci byl zázračně přemístěn až do Bozkova. Dále se traduje, že místo, kde měla vzniknou budova, ukázal sněžný zázrak. A na tomto místě jsme si i my mohli prohlédnout o mnoho let později pěkný kostel. Dočetli jsme se, že v letech 1893–1895 proběhla celková rekonstrukce, kterou provedl v letech 1861 - 1862 F. Maischaider.
Když jsme se pokochali vyhlídkou, sešli jsme dolů a chtěli jít dovnitř kostela. Zastavila nás ale mříž, takže jsme dovnitř pouze nahlédli. Uviděli jsme zařízení kostela, které je dílem J. a M. Jelínků z Kosmonos. Upoutal nás monumentální portálový hlavní oltář s otočenými sloupy, sochami světců a světic a pozdně gotická socha Madony z poloviny 16. století. Dále jsme viděli kazatelnu se sochami evangelistů a sochou sv. Augustina. Následně jsme uviděli boční oltář, který je zasvěcen sv. Blažejovi a zdobí ho sochy sv. Jana a obraz. Potom jsme očima přejeli na protější oltář, jenž je zasvěcen Nejsvětější trojici se sochami sv. Heleny a sv. Veroniky a sv. Jakuba. Prohlédli jsme si i další zařízení, které je novější a pochází z 18.století. Z něho jsme spatřili oltář se skupinou Ukřižování a oltář sv. Jana Nepomuckého z roku 1751, který zdobí sochy sv. Víta a sv. Václava. Neviděli jsme však dvoumanuálové mechanické zásuvkové varhany s pedálem a 24 znějícími rejstříky z roku 1852, které i s novou klasicistní skříní postavil významný albrechtický varhanář Josef Prediger.
Potom jsme se vrátili před kostel, kde jsme si prohlédli sochy sv. Anny a sv. Jáchyma z poloviny 18. století, dále potom kamenný kříž z roku 1791 a sochu sv. Jana Nepomuckého z konce 18 století. Našemu zraku neunikla ani další socha sv. Josefa na podstavci s výjevem Navštívení Máří Magdaleny.
Následně jsme si prohlédli samotný jednolodní kostel s půlkruhovým presbytářem a s hranolovou věží u severní strany. V hlavním průčelí jsme zahlédli niku se sochou Madony z roku 1765. Dále jsme spatřili presbytář a loď, které jsou zaklenuty dřevěnou omítnutou valenou klenbou s lunetami.
Když jsme si prohlédli kostel prohlédli i zvenku, vrátili jsme v informačním centru klíče a pěšky se vydali ke kilometr vzdáleným Bozkovským dolomitovým jeskyním, o nichž se více dozvíte v mém dalším článku.
Otevírací doba
Červenec - Srpen |
Út - Ne |
10:00 - 16:00 |
|
Září - Červen |
Út - Ne |
10:00 - 16:00 |
zavřeno |
V období září až červen je klíč k vyzvednutí ve Dřevěnce či na faře Bozkov.
Vstupné je dobrovolné.