Loading...
Turistické cíle • Památky a muzea • Kostel
Brandýs nad Orlicí jsme navštívili během jednodenního zimního výletu, během kterého jsme poznali spoustu památek a zajímavostí v tomto malém městečku. Jednou z dominant Brandýsa je barokní kostel Nanebevstoupení Páně, který jsme si nezapomněli také prohlédnout.
Auto jsme zaparkovali na silnici u sokolovny pod kostelem a po schodišti jsme se k němu vydali. Když jsme schody zdolali, ocitli jsme se v úzké uličce, která ke svatostánku evidentně nevedla a nevěděli jsme kudy kam. Využili jsme tedy díry v plotě a vstoupili do kostelní zahrady.
Mezi holými stromy, keři a po nízké trávě jsme došli k čelní straně kostela. Nad nám se tyčila věž se zaoblenými nárožími, zakončená polygonální cibulovou bání s otevřenou lucernou ve vrcholu završenou makovicí s křížem. Žádný z jejich pěti zvonů se však neozval. Zkusili jsme otevřít dveře a vejít dovnitř, ale bylo bohužel zavřeno.
Bohužel jsme tak neviděli hlavní oltář z poloviny 18. století s volutovým nástavcem, zdobený zlacenými rokajovými aplikacemi, sochami sv. Petra a Pavla po stranách a Boha Otce a brandlovským obrazem s výjevem Nanebevstoupení. Našemu zraku unikla také kazatelna z roku 1734, zdobená reliéfem s námětem kázání sv. Jana Křtitele na poušti a několika figurami andělů. V lodi jsme pak nespatřili dva protějškové oltáře, sv. Jana Nepomuckého s obrazem Světce od J. J. Mayora z roku 1744 a Panny Marie se sochami sv. Anny a Jana Křtitele z 2. poloviny 18. století a obrazem Panny Marie Pasovské. V presbytáři jsme nemohli vidět na boční straně oltář sv. Anny z poloviny 18. století, se sochami sv. Jáchyma a Zachariáše. Varhany z poloviny 18. století se třemi postavičkami andílků jsme si také neprohlédli.
Seznámili jsme se alespoň s historií současného barokního kostela, který byl postaven na místě starší stavby, připomínané ve 14. století. Přečetli jsme si, že v letech 1489 - 1620 byl spravován českými bratry a od roku 1677 se stal kostelem farním. Dozvěděli jsme se, že ve stejném roce byl kostel v lodi rozšířen, ale roku 1787 úplně zbořen. Svatostánek, před kterým jsme stáli byl vystavěn v letech 1787 - 1788 stavitelem F. Jedličkou z Heřmanova Městce a vnitřní výzdoba skončena 1793.
Když jsme se seznámili s jeho historií, obešli jsme si jednolodní kostel dokola. Prohlédli jsme si jednoduchou fasádu, členěnou lizénovými rámci a kolem lodi jsme došli ke půlkruhovému presbytáři se sakristií a oratoří v patře. Na střeše jsme si všimli malého sanktusníku a na jedné straně lodi nás zaujaly náhrobky u zdi. Další dva mohutné náhrobky, zjevně o něco starší, jsme pak uviděli u zdi, obíhající část kostelního areálu.
Potom jsme již vyšli bránou ve zmíněné zdi ven a po silničce vedoucí okolo kostela jsme se vydali směrem dolů. Po chvilce jsme došli na hlavní silnici, na které jsme opodál parkovali a pochopili tak, že se ke kostelu dalo bez problémů dojet autem. To bychom se však neprošli kostelní zahradou a možná by jsme přišli o jeden ze zajímavých pohledů na svatostánek.
Když jsme dorazili k autu, popojeli jsme o kousek dál na náměstí, na němž jsme vůz nechali stát až do našeho odjezdu. Z náměstí jsme pak vyrazili na zříceninu hradu, zámek, kapličku, za jednou zajímavostí či na další zříceninu hradu. O všech těchto místech se více dozvíte v mých dalších článcích.
http://www.hrady.cz/?OID=10052