Pamětní deska Karlu staršímu ze Žerotína v Brandýse nad Orlicí
Dříve vypadalo výše jmenované město mnohem jinak. Když se začne hovořit o zdejším zámku, tak si každý představí ten dnešní, ale uvedená stavba zde stojí teprve od let 1781-1783, kdy ji nechal vystavět hrabě František Norbert z Trauttmansdorffu, a to panským stavitelem Josefem Tůmou. V letech 1818-1820 byla přestavěna a současný vzhled získala v roce 1914, kdy byly stavitelem Františkem Sýkorou realizovány plány architekta Aloise Dlabače.
Ale začněme od začátku! Původně sídlila zdejší vrchnost na ostrohu nad městem, kde stával mohutný hrad, z něhož do dnešní doby zůstaly jen zříceniny. Když však sláva hradů přestala končit a žití na nich se zdálo spíše přítěží, rozhodlo se panstvo přestěhovat dolů do města, protože přestavět hrad na zámek by bylo vzhledem k jeho poloze nesmírně složité, stálo by velké finanční náklady a stejně by nepřineslo panstvu většího pohodlí.
Kdy přesně vznikl starý zámek v jihozápadní části dnešního náměstí Komenského, tak to s jistotou úplně nevíme. Podle všeho musel vzniknout v 16. století na místě jiných stavení. O jeho počátcích nejlépe hovoří prof. August Sedláček ve své knize "Hrady, zámky a tvrze království Českého. Díl druhý. Hradecko", v němž nalezneme následující: "Roku 1558 nazývá se jisté stavení v městečku domem svobodným "v nově vystaveným;" r. 1652 uvodí se zámek, vedlé něhož se ještě jeden panský dům připomíná. Béře-li se k vysvětlení těchto dvou vzpomínek to, co si posud Brandýsští vypravují, totiž že se Karel ze Žerotína v jednom domě na rynku (na jižní bstraně) narodil, a v novém zámku že se to nijakým způsobem nestalo, bude výsledek tento: Dům na rynku byl v 16. a 17. věku domem panským a zámek nynější upraven jest teprve v 17. stol. Co na jeho místě dříve bývalo, o tom zprávu dává vikář Chrudimský ve své relací r. 1635. Když přišel toho roku do městečka, aby vyšetřil věci sporné mezi pánem a farářem Choceňským, uzřel pod hradem příbytek dosti prostranný na způsob malého klášteříčka pro kněze bratrské zřízený, skládající se z několika stavení do čtverhranu spojených. U větších vrat byl dům dosti vysoký s krásnými pokoji, vnitř i vně pěknými nápisy a písmy ozdobený, v němž bydlíval před r. 1623 biskup se svou čeledí, ale na ten čas hejtman obyt svůj míval. Něco dále byl jiný dům menší, v němž mládež bratrská vyučována byla. Na třetí straně byl kostelíček dřevěný s malou věží od Karla ze Žerotína po způsobu bratrském v nově postavený; v něm na místě povýšeném stály stolice a před nimi stolek čtyřrohý a sedadla pro obecný lid. Na čtvrté straně byly četné komůrky, v nichž jáhnové zůstávali. Mezi těmito stavbami bylo městiště dosti prostranné, na němž byla kuchyňská zahrádka, kašna a nádržka na ryby. Za staveními těmi byla krásná štěpnice. Až dotud zpráva o konventu bratrském, jejž jinde umístniti nelze, než právě na místě nynějšího zámku. Neb veliké toto prostranství po utlačení víry bratrské i se dvorem Orlíkem, k vyživení kněží vykázaným, zase na vrchnosť spadlo a od ní na nynější zámek přeměněno bylo."
Podle jiných dochovaných pramenů byla zahájena stavba starého zámku po roce 1553 Bohušem Kostkou z Postupic, který byl horlivým příznivcem Jednoty bratrské a zúčastnil se stavovského odboje roku 1547. Díky tomu se musel vzdát svých velkých majetků a brandýské zboží mu bylo přenecháno králem Ferdinandem I. Habsburským jako pouhé manství a svým způsobem jako takové vězení, jež nemohl vlastně opustit. Zde neměl kde sídlit, takže nejprve přebýval přímo na hradě, ale vzhledem k mnoha jiným okolnostem se rozhodl přesídlit do města, aby si zde nechal vystavět a upravit dům, resp. zámek, jenž nebyl zmíněn ještě ve věnném zápisu z roku 1553, v kterém uvedený šlechtic dal protivěnem své manželce Libuši z Lomnice, matce Jana ze Žerotína, 2 000 kop českých grošů na hradě a městečku Brandýse. Z toho nám vyplývá, že stavba starého zámku musela proběhnout v letech 1553-1558. Po smrti Bohuše Kostky z Postupic, k níž došlo někdy na přelomu let 1557 a 1558, zdědila zámek Libuše z Lomnice, která ho 30. července 1559 odkázala Janu ze Žerotína, svému synovi z 1. manželství, čímž se dostalo brandýské zboží do rukou Žerotínů a ti sídlili na starém brandýském zámku, kde se 14. září 1564 narodil právě Karel starší ze Žerotína, jenž po Bílé hoře poskytl na svých panstvích ochranu a azyl řadě příslušníků Jednoty bratrské, v tom i Janu Amosi Komenskému. Kromě toho udělil Brandýským svým listem ze 17. prosince 1617 řadu privilegií. Po jeho smrti 9. října 1636 převzala zámek jeho čtvrtá manželka Kateřina z Valdštejna, ale ta ho nepřežila o mnoho déle, neboť zesnula již 10. února 1638. Panství mělo podle poslední vůle Karla staršího ze Žerotína připadnout Karlu Bruntálskému z Vrbna, ale Marie Zárubová z Hustířan, manželka Čeňka z Lipé, měla u zemřelého pohledávku ve výši 10 300 zlatých rýnských, takže se nakonec dohodla s Bruntálskými z Vrbna a 19. května 1644 převzala Brandýs sama, aby nechala brandýské panství spravovat úředníkem římskokatolického vyznání a 5. dubna 1652 ho prodala Janu Fridrichovi z z Trauttmansdorffu.
Za vlády tohoto rodu podléhal zámek postupné zkáze a jeho dny byly sečteny. Protože tato stavba hrozila svým sesutím, byla v roce 1780 zbourána a později byl starý zámek nahrazen domy čp. 19-21, což vidíme z indikační skici stabilního katastru z roku 1839 (viz https://ags.cuzk.cz/archiv/openmap.html?typ=skicic&idrastru=HRA055018390), kdy bylo stavení čp. 19 ještě roubené a zbylé 2 objekty byly vybudovány již jako kamenné stavby, což se změnilo již krátce poté, protože v reambulaci z roku 1874 vidíme již proměny celé trojice do dnešní podoby (viz https://ags.cuzk.cz/archiv/openmap.html?typ=omc&idrastru=B2_a_4C_462_3).
Když nastalo národní obrození, tak se zdejší obyvatelé začali opětovně poohlížet po své dávné a slavné historii. Zejména si pak připomínali to, že zde spatřil světlo světa Karel starší ze Žerotína, a tak se rozhodli, že by měli tuto událost připomenout a zmínit se i o tom, že jižní část současného náměstí tvořil starý zámek. Poprvé se tak stalo při národní slavnosti 5. září 1848, kdy byla uvedená trojice domů vyzdobena portrétem Karla staršího ze Žerotína, jenž byl lemován zeleným chvojím. Trvalá vzpomínka na Karla staršího ze Žerotína a na starý zámek však vznikla až mnohem později, a to přičiněním houslisty Františka Ondříčka, ruského státního rady Antonína Dobiáše a mnoha dalších letních hostů.
To se psal rok 1896, kdy se objevila v hlavě prve zmíněného myšlenka zřízení pamětní desky. Již toho dne bylo mezi všemi přítomnými vybráno 5 zlatých a 10 krejcarů, což byl prvopočátek finanční sbírky, jež byla zřízena za tímto účelem. Za zmínku stojí, že k 23. červenci 1897 bylo Sborem pro zřízení a odhalení pamětní desky Karlu staršímu ze Žerotína pod předsednictvím Jana Firlingera přijato od Ludmily Horské 50 zlatých, od Matildy Strengové 30 zlatých, od Josefiny Mildnerové 25 zlatých, od Františka Ondříčka 20 zlatých, od Josefa Fuksy 10 zlatých, od Antonína Dobiáše 10 zlatých a tak bychom mohli ještě dlouze pokračovat. Celkem bylo k tomuto datu sebráno 209 zlatých, k nimž postupně přibyly další, např. velkostatkář Oskar Parish věnoval 20 zlatých, z čehož je vidět, že této akce se účastnili lidé bez ohledu na své vyznání. Zhotovením pamětní desky byl pověřen sochař a kameník Antonín Staude z Pardubic. Slavnost byla předběžně stanovena na srpen nebo září 1897 a pozvánky na ni vyšly dokonce v krajanském tisku v zámoří, aby se informace o ní dostaly mezi široké masy lidu, a tudíž se vybralo i dostatečné množství potřebných peněz.
V předvečer slavnosti, tj. 21. srpna 1897, proběhl na náměstí mezi 19.00 a 20.00 hodinou promenádní koncert litomyšlské kapely pod řízením Františka Hoška. Ve 20.30 hod. došlo k slavnostnímu osvětlení města a od nádraží až k pomníku J. A. Komenského prošel lampionový průvod všech korporací a spolků, který byl doprovázen hudbou a zpěvem a rozešel se pak před radnicí. K zasazení mramorové pamětní desky v jednoduchém a žerotínským erbem ozdobeném pískovcovém rámci s textem "ZDE STÁVAL ZÁMEK, V NĚMŽ SE NARODIL KAREL STARŠÍ Z ŽEROTÍNA 14. ZÁŘÍ 1564. 22. VIII. 1897." pak došlo 22. srpna 1897, a to na prostředním ze trojice stavení, kde měl stávat starý zámek. Předcházel mu ranní budíček, uvítání hostí a v 10.00 hod. seřazení průvodu u nádraží, jenž odtud kráčel na slavnostní místo, kde byl nejprve přednesen "Chorál národa českého" a slavnostní řeč přednesl poslanec říšské rady a statkář v Dolní Rovni František Udržal, jehož známe jako 8. československého předsedu vlády (1929-1932), ale poprvé na sebe výrazně upozornil jako dvojnásobný ministr národní obrany (1921-1925 a 1926-1929). Poté byla zahrána skladba "Kde domov můj?" Ve 13.00 hod. byl pak v hostinci "Milenka" uspořádán slavnostní banket a v 15.00 hod. se uskutečnil koncert litomyšlské kapely u pomníku J. A. Komenského pod Klopoty, mezi čímž vystupovaly po městě pěvecké spolky, aby utužovaly slavnostní atmosféru mezi přítomnými. Jako zajímavost uveďme, že vstupenka na uvedený koncert stála 20 krejcarů a kuvert na banketu vyšel na 1 zlatý a 50 krejcarů.
Zatímco pamětní deska, která byla v centru zájmu zdejší Církve československé, např. při prvním řádném sjezdu okrsku Jednot mládeže československé církve 3.-4. srpna 1935, je na svém místě dosud ve stejné podobě, tak sám dům byl přestavěn, protože původně měl v přízemí dvojici úzkých obdélných oken a vchodové dveře a v patře pak rovnou trojici stejných oken v jednoduchém špaletovém rámování. Je jen dobře, že se odkaz předků nese dále, i když jinak dochází k řadě změn, protože mnohdy přinášejí přestavby domů zánik různých objektů, mezi něž náleží kolikrát i pamětní desky. K tomu lze dodat jediné: "Čest a sláva Brandýsu nad Orlicí a jeho obyvatelům!"
Ale začněme od začátku! Původně sídlila zdejší vrchnost na ostrohu nad městem, kde stával mohutný hrad, z něhož do dnešní doby zůstaly jen zříceniny. Když však sláva hradů přestala končit a žití na nich se zdálo spíše přítěží, rozhodlo se panstvo přestěhovat dolů do města, protože přestavět hrad na zámek by bylo vzhledem k jeho poloze nesmírně složité, stálo by velké finanční náklady a stejně by nepřineslo panstvu většího pohodlí.
Kdy přesně vznikl starý zámek v jihozápadní části dnešního náměstí Komenského, tak to s jistotou úplně nevíme. Podle všeho musel vzniknout v 16. století na místě jiných stavení. O jeho počátcích nejlépe hovoří prof. August Sedláček ve své knize "Hrady, zámky a tvrze království Českého. Díl druhý. Hradecko", v němž nalezneme následující: "Roku 1558 nazývá se jisté stavení v městečku domem svobodným "v nově vystaveným;" r. 1652 uvodí se zámek, vedlé něhož se ještě jeden panský dům připomíná. Béře-li se k vysvětlení těchto dvou vzpomínek to, co si posud Brandýsští vypravují, totiž že se Karel ze Žerotína v jednom domě na rynku (na jižní bstraně) narodil, a v novém zámku že se to nijakým způsobem nestalo, bude výsledek tento: Dům na rynku byl v 16. a 17. věku domem panským a zámek nynější upraven jest teprve v 17. stol. Co na jeho místě dříve bývalo, o tom zprávu dává vikář Chrudimský ve své relací r. 1635. Když přišel toho roku do městečka, aby vyšetřil věci sporné mezi pánem a farářem Choceňským, uzřel pod hradem příbytek dosti prostranný na způsob malého klášteříčka pro kněze bratrské zřízený, skládající se z několika stavení do čtverhranu spojených. U větších vrat byl dům dosti vysoký s krásnými pokoji, vnitř i vně pěknými nápisy a písmy ozdobený, v němž bydlíval před r. 1623 biskup se svou čeledí, ale na ten čas hejtman obyt svůj míval. Něco dále byl jiný dům menší, v němž mládež bratrská vyučována byla. Na třetí straně byl kostelíček dřevěný s malou věží od Karla ze Žerotína po způsobu bratrském v nově postavený; v něm na místě povýšeném stály stolice a před nimi stolek čtyřrohý a sedadla pro obecný lid. Na čtvrté straně byly četné komůrky, v nichž jáhnové zůstávali. Mezi těmito stavbami bylo městiště dosti prostranné, na němž byla kuchyňská zahrádka, kašna a nádržka na ryby. Za staveními těmi byla krásná štěpnice. Až dotud zpráva o konventu bratrském, jejž jinde umístniti nelze, než právě na místě nynějšího zámku. Neb veliké toto prostranství po utlačení víry bratrské i se dvorem Orlíkem, k vyživení kněží vykázaným, zase na vrchnosť spadlo a od ní na nynější zámek přeměněno bylo."
Podle jiných dochovaných pramenů byla zahájena stavba starého zámku po roce 1553 Bohušem Kostkou z Postupic, který byl horlivým příznivcem Jednoty bratrské a zúčastnil se stavovského odboje roku 1547. Díky tomu se musel vzdát svých velkých majetků a brandýské zboží mu bylo přenecháno králem Ferdinandem I. Habsburským jako pouhé manství a svým způsobem jako takové vězení, jež nemohl vlastně opustit. Zde neměl kde sídlit, takže nejprve přebýval přímo na hradě, ale vzhledem k mnoha jiným okolnostem se rozhodl přesídlit do města, aby si zde nechal vystavět a upravit dům, resp. zámek, jenž nebyl zmíněn ještě ve věnném zápisu z roku 1553, v kterém uvedený šlechtic dal protivěnem své manželce Libuši z Lomnice, matce Jana ze Žerotína, 2 000 kop českých grošů na hradě a městečku Brandýse. Z toho nám vyplývá, že stavba starého zámku musela proběhnout v letech 1553-1558. Po smrti Bohuše Kostky z Postupic, k níž došlo někdy na přelomu let 1557 a 1558, zdědila zámek Libuše z Lomnice, která ho 30. července 1559 odkázala Janu ze Žerotína, svému synovi z 1. manželství, čímž se dostalo brandýské zboží do rukou Žerotínů a ti sídlili na starém brandýském zámku, kde se 14. září 1564 narodil právě Karel starší ze Žerotína, jenž po Bílé hoře poskytl na svých panstvích ochranu a azyl řadě příslušníků Jednoty bratrské, v tom i Janu Amosi Komenskému. Kromě toho udělil Brandýským svým listem ze 17. prosince 1617 řadu privilegií. Po jeho smrti 9. října 1636 převzala zámek jeho čtvrtá manželka Kateřina z Valdštejna, ale ta ho nepřežila o mnoho déle, neboť zesnula již 10. února 1638. Panství mělo podle poslední vůle Karla staršího ze Žerotína připadnout Karlu Bruntálskému z Vrbna, ale Marie Zárubová z Hustířan, manželka Čeňka z Lipé, měla u zemřelého pohledávku ve výši 10 300 zlatých rýnských, takže se nakonec dohodla s Bruntálskými z Vrbna a 19. května 1644 převzala Brandýs sama, aby nechala brandýské panství spravovat úředníkem římskokatolického vyznání a 5. dubna 1652 ho prodala Janu Fridrichovi z z Trauttmansdorffu.
Za vlády tohoto rodu podléhal zámek postupné zkáze a jeho dny byly sečteny. Protože tato stavba hrozila svým sesutím, byla v roce 1780 zbourána a později byl starý zámek nahrazen domy čp. 19-21, což vidíme z indikační skici stabilního katastru z roku 1839 (viz https://ags.cuzk.cz/archiv/openmap.html?typ=skicic&idrastru=HRA055018390), kdy bylo stavení čp. 19 ještě roubené a zbylé 2 objekty byly vybudovány již jako kamenné stavby, což se změnilo již krátce poté, protože v reambulaci z roku 1874 vidíme již proměny celé trojice do dnešní podoby (viz https://ags.cuzk.cz/archiv/openmap.html?typ=omc&idrastru=B2_a_4C_462_3).
Když nastalo národní obrození, tak se zdejší obyvatelé začali opětovně poohlížet po své dávné a slavné historii. Zejména si pak připomínali to, že zde spatřil světlo světa Karel starší ze Žerotína, a tak se rozhodli, že by měli tuto událost připomenout a zmínit se i o tom, že jižní část současného náměstí tvořil starý zámek. Poprvé se tak stalo při národní slavnosti 5. září 1848, kdy byla uvedená trojice domů vyzdobena portrétem Karla staršího ze Žerotína, jenž byl lemován zeleným chvojím. Trvalá vzpomínka na Karla staršího ze Žerotína a na starý zámek však vznikla až mnohem později, a to přičiněním houslisty Františka Ondříčka, ruského státního rady Antonína Dobiáše a mnoha dalších letních hostů.
To se psal rok 1896, kdy se objevila v hlavě prve zmíněného myšlenka zřízení pamětní desky. Již toho dne bylo mezi všemi přítomnými vybráno 5 zlatých a 10 krejcarů, což byl prvopočátek finanční sbírky, jež byla zřízena za tímto účelem. Za zmínku stojí, že k 23. červenci 1897 bylo Sborem pro zřízení a odhalení pamětní desky Karlu staršímu ze Žerotína pod předsednictvím Jana Firlingera přijato od Ludmily Horské 50 zlatých, od Matildy Strengové 30 zlatých, od Josefiny Mildnerové 25 zlatých, od Františka Ondříčka 20 zlatých, od Josefa Fuksy 10 zlatých, od Antonína Dobiáše 10 zlatých a tak bychom mohli ještě dlouze pokračovat. Celkem bylo k tomuto datu sebráno 209 zlatých, k nimž postupně přibyly další, např. velkostatkář Oskar Parish věnoval 20 zlatých, z čehož je vidět, že této akce se účastnili lidé bez ohledu na své vyznání. Zhotovením pamětní desky byl pověřen sochař a kameník Antonín Staude z Pardubic. Slavnost byla předběžně stanovena na srpen nebo září 1897 a pozvánky na ni vyšly dokonce v krajanském tisku v zámoří, aby se informace o ní dostaly mezi široké masy lidu, a tudíž se vybralo i dostatečné množství potřebných peněz.
V předvečer slavnosti, tj. 21. srpna 1897, proběhl na náměstí mezi 19.00 a 20.00 hodinou promenádní koncert litomyšlské kapely pod řízením Františka Hoška. Ve 20.30 hod. došlo k slavnostnímu osvětlení města a od nádraží až k pomníku J. A. Komenského prošel lampionový průvod všech korporací a spolků, který byl doprovázen hudbou a zpěvem a rozešel se pak před radnicí. K zasazení mramorové pamětní desky v jednoduchém a žerotínským erbem ozdobeném pískovcovém rámci s textem "ZDE STÁVAL ZÁMEK, V NĚMŽ SE NARODIL KAREL STARŠÍ Z ŽEROTÍNA 14. ZÁŘÍ 1564. 22. VIII. 1897." pak došlo 22. srpna 1897, a to na prostředním ze trojice stavení, kde měl stávat starý zámek. Předcházel mu ranní budíček, uvítání hostí a v 10.00 hod. seřazení průvodu u nádraží, jenž odtud kráčel na slavnostní místo, kde byl nejprve přednesen "Chorál národa českého" a slavnostní řeč přednesl poslanec říšské rady a statkář v Dolní Rovni František Udržal, jehož známe jako 8. československého předsedu vlády (1929-1932), ale poprvé na sebe výrazně upozornil jako dvojnásobný ministr národní obrany (1921-1925 a 1926-1929). Poté byla zahrána skladba "Kde domov můj?" Ve 13.00 hod. byl pak v hostinci "Milenka" uspořádán slavnostní banket a v 15.00 hod. se uskutečnil koncert litomyšlské kapely u pomníku J. A. Komenského pod Klopoty, mezi čímž vystupovaly po městě pěvecké spolky, aby utužovaly slavnostní atmosféru mezi přítomnými. Jako zajímavost uveďme, že vstupenka na uvedený koncert stála 20 krejcarů a kuvert na banketu vyšel na 1 zlatý a 50 krejcarů.
Zatímco pamětní deska, která byla v centru zájmu zdejší Církve československé, např. při prvním řádném sjezdu okrsku Jednot mládeže československé církve 3.-4. srpna 1935, je na svém místě dosud ve stejné podobě, tak sám dům byl přestavěn, protože původně měl v přízemí dvojici úzkých obdélných oken a vchodové dveře a v patře pak rovnou trojici stejných oken v jednoduchém špaletovém rámování. Je jen dobře, že se odkaz předků nese dále, i když jinak dochází k řadě změn, protože mnohdy přinášejí přestavby domů zánik různých objektů, mezi něž náleží kolikrát i pamětní desky. K tomu lze dodat jediné: "Čest a sláva Brandýsu nad Orlicí a jeho obyvatelům!"
GPS souřadnice:
uložit .gpx soubor
(50.001, 16.287)
Poslední aktualizace: 4.2.2024
Vyhledání vlakového spojení na výlet
Byl jsem zde!
Zapamatovat
Brandýs nad Orlicí
Vyhledání vlakového spojení
Příspěvky z okolí Pamětní deska Karlu staršímu ze Žerotína v Brandýse nad Orlicí
Soutěž 1
bod
www.turistikaprozivot.cz
Brandýs nad Orlicí - hrad
Zřícenina
Hrad byl založen před rokem 1289 Jindřichem z Brandýsa. Během staletí měnil majitele, posledním rodem, který jej měl v letech 1559 až 1636 v držení, byli Žerotínové, poté zpustl. Hrad měl…
0.1km
více »
Brandýs nad Orlicí - zámek
Zámek
Nachází se na východním okraji města. Jedná se o patrový obdélníkový objekt s mansardovou střechou. Byl postaven Kolem roku 1781 v barokním slohu, který byl pak v letech 1817-20 novorenesančně upraven. Současná no…
0.1km
více »
Pamětní deska s bustou Františka Ondříčka v Brandýse nad Orlicí
Památník
Není snad hudbymilovného člověka, který by neznal jméno Františka Ondříčka (29. dubna 1857 Praha-Hradčany - 12. dubna 1922 Milán), světoznámého houslového virtuosa a hudebního skladatele. Ten se jednou dostal do Brandýsa nad Orlicí a byl městečkem a jeho okolím přímo uchvácen, takže sem začal se svojí rodinou zajíždět na letní pobyty, přičemž poprvé se tak stalo v roce 1891. Te…
0.1km
více »
Cyklostezka údolím Tiché Orlice s památkovými bonusy
Cestopisy
Když jsme poslední dubnovou sobotu projížděli Litovelským Pomoravím, přiznali se dva naši kamarádi, že už několik let plánují projet cyklostezku, která vede z Chocně údolím Tiché Orlice směre…
0.2km
více »
Turistické rozcestí Brandýs nad Orlicí náměstí
Rozcestí
Nachází se na hlavním náměstí J. Á. Komenského. Tímto významným rozcestím prochází tři značené turistické cesty a to červená, modrá a zelená a začíná žlutá značka. Červená vede údolím Tiché Orlice z C…
0.2km
více »
Turistické rozcestí Pomník J. Á. Komenského
Rozcestí
Nachází se v údolí Tiché Orlice na jihovýchodním okraji Brandýsa nad Orlicí. Prochází tudy červeně, modře a zeleně a začíná žlutě značená turistická cesta. Dále okolo vede i nová cyklostezka z Chocně do Ústí na…
0.3km
více »
Kostel Nanebevstoupení Páně v Brandýse nad Orlicí - interiér
Kostel
Pozdně barokní kostel Nanebevstoupení Páně v Brandýse nad Orlicí je jednolodní stavbou s půlkruhově ukončeným presbytářem, plackovou klenbou a hranolovou věží v západním průčelí.
Hlavní oltář pochází z poloviny 1…
0.3km
více »
Brandýs nad Orlicí - koupaliště
Koupaliště
Nachází se jihovýchodně od města v hlubokém údolí Tiché Orlice poblíž památníku J. Á. Komenského. Koupaliště má celkem tři bazény. Největší plavecký má rozměry 50x20 m a hloubku 150-1…
0.3km
více »
Soutěž 5
bodů
www.turistikaprozivot.cz
Brandýs nad Orlicí - Labyrint a pomník J.A.Komenského
Pomník
Přesný typ dostupnosti by měl spíš být pěšky nebo kolo, nicméně pomník J.A. Komenského se nachází nedaleko fotbalového hřiště u Brandýsa nad Orlicí na trase cyklostezky Tichá Orlice, tak není zas takový problém těch pár kroků přidat.
Pomník ve tvaru obelisku připomíná pobyt Jana Ámose Komenského v l. 1622-25, kdy ho v Brandýse hostil Karel Starší ze Žerotína. Pomník byl odhalen r. 1865. Naproti pomníku pak narazíme na za…
0.3km
více »
Brandýs nad Orlicí - Sokolovna
Dům, budova
Původně se jednalo o reprezentativní městskou vilu postavenou roku 1890 v romantickém novorenesančním slohu stavitelem Josefem Drahošem pro brandýského rodáka Jana Horského (1849–1917)…
0.4km
více »
Brandýs nad Orlicí
Město
Brandýs nad Orlicí najdeme ve Východních Čechách, severozápadně od Ústí nad Orlicí. Městečko je postaveno na pravém břehu řeky Tichá Orlice. Brandýs nad Orlicí se rozkládá u západního…
0.4km
více »
Brandýs nad Orlicí - Potštejn
Trasa
Velice příjemná, dalo by se napsat odpočinková trasa, na které se lehce zapotíte jen na jejím začátku při stoupání proti proudu potoka (přes zimu navíc cestu dost zdevastovali lesáci, snad j…
0.4km
více »
Koupaliště při cyklostezce
Koupaliště
Koupaliště u Brandýsa nad Orlicí se nachází přímo na cyklostezce z Chocně do Ústí nad Orlicí a následně do České Třebové. V jeho blízkosti (150metrů) se nachází pomník Jana Amose…
0.4km
více »
Soutěž 5
bodů
www.turistikaprozivot.cz
Půjčovna kol Českých drah - Brandýs nad Orlicí
Půjčovna kol
Všechny půjčovny kol ČD jsou vybaveny kvalitními koly s odborně prováděným servisem. Ve vybraných půjčovnách kol jsou k dispozici také elektrokola, dě…
0.4km
více »
Brandýs nad Orlicí - Ústí nad Orlicí přes Hrádek a Řetůvku
Trasy
Tentokrát vás pozvu na naprosto obyčejnou trasu. Tak obyčejnou, že si budete říkat - "Proč bych tam měl vůbec chodit?" Zkuste to, projděte ji a vsadím se, že na jejím konci si stejně řeknete…
0.5km
více »
Čertova rokle
Soutěska
Nachází se na bočním přítoku ústícím do Tiché Orlice poblíž památníku J.Á. Komenského v Brandýse nad Orlicí. Tok se zde zařezává do skalního masívu zdejších opuk a vytváří zde hlubokou…
0.5km
více »
Orlík - hrádek
Hrádek
Nachází se na výrazném ostrohu nad levým břehem Tiché Orlice v blízkosti Památníku J. Á. Komenského v Brandýsi nad Orlicí. První zmínka o něm pochází z roku 1311, ale koncem 14. století se…
0.5km
více »
Babylonské dělo soudného dne
Technická památka
Skutečně monstrózní dílo připravovala irácká armáda pro bombardování svých nepřátel. Mělo to být „Babylonské dělo soudného dne“. Dělo se mělo skládat z 26 dílů dálky 6m, ráže děla měla být…
0.6km
více »
Brandýs nad Orlicí - bývalý českobratrský kostelík
Památník
Na Žerotínově ulici se nachází pietní místo, kde v těchto místech stával českobratrský kostelík se hřbitovem, který zde v roce 1552 založil Jan ze Žerotína. Později jej Karel Starší ze Žerotína…
0.6km
více »
Čertova rokle (U Čertovy lávky)
Rokle
Jedná se o hluboké skalnaté údolí, jež se táhne kolem bezejmenného potoka, pramenícího východně od Oucmanic a jihovýchodně od osady Orlíka, kde měl podle lidových podání stávat husity vypálený a rozbořený stejnojm…
0.6km
více »
Brandýs nad Orlicí
Fotogalerie
Několik snímků z malebného městečka Brandýs nad Orlicí, které se stalo výrazným výletním místem již v roce 1860. Známým místem však bylo již dříve, zejména v souvislosti se zdejším pobytem Jana Amose Komenského, j…
0.6km
více »
Turistické rozcestí Brandýs nad Orlicí, rehabilitační ústav
Rozcestí
Nachází se na křižovatce ulic před zdejším rehabilitačním ústavem. Prochází tudy dálková červeně značená turistická cesta, která směřuje jedním směrem proti toku Tiché Orlice do Ústí nad Orlicí a po toku řeky pak do Chocně. Dále pak okružní žlutě značená turistická cesta procházející místními zajímavostmi a odchází odtud i červená odbočka k vyhlídce nad skalami a žlutá odbočka památníku J.Á. Komenského.
Turistická mapy: K…
0.7km
více »
Brandýs nad Orlicí - Rehabilitační ústav
Dům, budova
Při západním okraji města u kruhového objezdu zaujme snad každého dominantní budova Rehabilitačního ústavu. Zdejší slatinné lázně a vodoléčebný ústav zvaný Salaba zde založil v roce 1899…
0.7km
více »
Křetínská vyhlídka nad Brandýsem
Vyhlídka
V Brandýse nad Orlicí na Ústeckoorlicku se na město můžete podívat z Křetínské vyhlídky (384 m n. m.). Ta sice neposkytuje nikterak omračující výhledy, ale přeci jenom se nachází 79 výškových metrů nad městem. Na …
0.7km
více »
Kolo pro život 2015 - Orlík Tour Kooperativy
Tipy a novinky
Na Orlíku si v sobotu užijí cyklisté každého věku
„Orlík“ nabídne nádhernou trať, Fitness jízdu pod korunami stromů s vůní jehličí a lesních travin, na kterou se bez obav mů…
0.7km
více »
Čertova lávka
Zajímavost
Nachází se na bočním přítoku ústícím do Tiché Orlice poblíž památníku J.Á. Komenského v Brandýse nad Orlicí. Tok se zde zařezává do skalního masívu zdejších opuk a vytváří tu hlubokou…
0.7km
více »
Brandýs nad Orlicí - studánka u bývalých Salabových lázní
Studánka
Nachází se severně od města v hlubokém údolí Loukotnického potoka. Původně byla součástí Salabových lázní, po kterých zde do dnešních dnů zůstala pouze volná plocha u silnice. Jedinou…
1km
více »
Loukotnický potok
Potok
Jedná se o malý vodní tok, který pramení mezi Olešnou a Olešenským Dvorem, odkud teče jihovýchodním směrem, aby pod Olešnou přibíral vody bezejmenného potoka, občas vydávaného za skutečný počátek Loukotnického potoka. Jeho tok dále pokračuje Salabovým údolím k Salabovým lázním (v pravé budově bývaly parní a vanové lázně a v levém objektu se nacházela restaurace a byty pro hosty…
1km
více »
Turistické rozcestí Oucmanice Paleta
Rozcestí
Nachází se před statkem, přebudovaným dnes na školící středisko ekocentra Paleta. Prochází tudy zeleně značená turistická cesta, která vede jedním směrem k hradišti Hradníky a dále do Chocně, opačně…
1.3km
více »