Brandýs nad Orlicí - zřícenina hradu nad městem
Turistické cíle • Památky a muzea • Hrad
Brandýs nad Orlicí jsme navštívili v rámci jednodenního zimního výletu, během kterého jsme poznali spoustu památek a zajímavostí v tomto malém městečku. Nejvíce jsme se ovšem těšili na zříceninu hradu nad městem. Auto jsme zaparkovali na Komenského náměstí a vydali se úzkou stezkou mezi domy do prudkého kopce na půl kilometru vzdálený hrad. Ze začátku jsme kráčeli mezi ploty zahrad a na některých jsme spatřili tabulky, upozorňující na působení českých bratří v Brandýse.
Když jsme minuli poslední domy a překonali nejprudší stoupání, ocitli jsme se těsně pod hradem. Díky odstraněným náletovým dřevinám a tomu, že v zimě nebyl hrad zarostlý, jsme krásně viděli celou obvodovou zeď hradu. Potom jsme pokračovali dál a odlovili první kešku. Následně jsme vstoupili do druhého hradního příkopu, za nímž se rozprostíralo druhé předhradí. Nad námi byla dřevěná lávka, která tento příkop překlenovala. Napravo od nás jsme spatřili pozůstatky předhradí s bránou. Za tímto předhradím se nacházel vrchol kopce, kam jsme se vydali pro druhou kešku. Když jsme se vrátili, přešli jsme přes lávku a vstoupili jsme na plochu prvního obytného prostoru, kde jsme našli skromné pozůstatky věže a mohutné dělostřelecké bašty.
Za druhým předhradím jsme narazili na další příkop, přes který jsme naštěstí přešli díky další vystavěné lávce. Za ní jsme již vešli bývalou bránou s věží do prostor vlastního hradu podkovovitého půdorysu. U hradeb na jihu, západě a severu stávaly budovy, ze kterých jsme mnoho neviděli. Zjistili jsme, že některé z nich byly podsklepené a tak mohly sloužit jako zásobárny pro hradní paláce.
Prošli jsme si celé jádro hradu, které obíhal parkán, na němž z čelní strany bylo možné postavit prak či později děla. Z přední strany hradní zříceniny jsme se pokochali krásným výhledem na téměř celé město. Pod sebou jsme měli domy, kostel Nanebevstoupení Páně, kde jsme pár minut předtím byli nebo o kousek dál budovu rehabilitačního ústavu, na který jsme se byli také podívat.
Když jsme se pokochali výhledem, seznámili jsme se z historií hradu, který založil Jindřich z Prostiboře okolo roku 1289. Pánům z Brandýsa, náležel hrad ještě v roce 1323, pak však o něm zprávy mizí. Zjistili jsme, že další zmínka o hradu je z roku 1360, kdy patřil pánům z Boskovic. Ti vlastnili panství s hradem do husitských válek, ale v letech 1429 - 1431 se již jako jeho vlastník uvádí Smil Holický ze Šternberka.
Dále jsme se dočetli, že v polovině 15. století už hrad náležel Kostkům z Postupic, kteří vylepšili jeho opevnění, ale roku 1506 jej prodali i s panstvím Vilémovi z Pernštejna. Překvapilo nás, že tento pán neměl o brandýský hrad zájem, možná jej dokonce nechal pobořit, takže když jej roku 1544 kupovali Kostkové zpět, byl označen jako pustý.
Bohuš Kostka z Postupic se v letech 1546 - 1547 aktivně zúčastnil stavovského povstání proti králi Ferdinandovi I., takže jsme se ani nedivili, že byl po porážce vzpoury odsouzen ke konfiskaci majetku s výjimkou brandýského panství. Nicméně nám připadalo poněkud netradiční, že byl zároveň potrestán domácím vězením na hradě, který tak musel znovu opravit.
Středověký hrad však zřejmě Bohušovi neposkytoval dost pohodlí, takže si nechal dole v podhradí postavit zámek na dnešním náměstí, na kterému jsme se později také vydali. Ještě jsme si přečetli, že v letech 1559 - 1636 vlastnili panství s hradem Žerotínové, ale ti jej ponechali svému osudu, takže již 1632 se znovu uvádí jako pustý.
Když jsme historii dočetli, přešli jsme obě lávky přes příkopy a kamzičí stezkou jsme sestoupili zpět dolů. Nevydali jsme se však ještě na náměstí, ale k novému zámku, o němž se více dozvíte v mém dalším článku.
http://www.castles.cz/hrad-brandys-nad-orlici/