Braunerův mlýn a ateliér, Roztoky
Turistické cíle • Technické zajímavosti • Mlýn
Nedílnou součástí Středočeského muzea v Roztokách u Prahy není jen Zámek Roztoky, ale Braunerův mlýn a bývalý ateliér Zdenky Braunerové, který se nachází v sousedství mlýna.
Historie
Tak zvaný Malý mlýn vznikl na Únětickém potoce, těsně před jeho ústím do řeky Vltavy, na počátku 18. století, kdy je poprvé zmiňován v historických materiálech. Jednalo se o jeden z mnoha mlýnů na tomto potoce - výše po proudu leží například Spálený nebo Trojanův mlýn (na kterém se točil seriál Byli jednou dva písaři).
V roce 1861 ho koupil, podobně jako tomu bylo u řady jiný roztockých domů v oblasti Tichého údolí, pražský měšťan. Jednalo se o advokáta a politika Františka Augusta Braunera. Za jeho života byl ještě mlýn používán ke svému původnímu účelu, poté byl ale přeměněn na letní a víkendové sídlo rodiny Braunerových.
Na mlýně po smrti svého otce sídlila Zdenka Braunerová, významná grafička, malířka a výtvarnice. Na počátku 20. století si navíc pro své potřeby vybudovala vedle mlýna vlastní ateliér - prosluněnou a vzdušnou budovu, která často hostila řadu Zdenčiných přátel.
Mlýn byl v 70. letech 20. století zrekonstruován a upraven pro potřeby Středočeského muzea - bylo zde umístěno ředitelství muzea a nové pracoviště určené pro konzervaci sbírek a archeologických nálezů. Ateliér byl v té době neudržovaný a rychle chátral.
Povodně v roce 2002 poškodily jak mlýn, tak i ateliér - zároveň byly ale popudem k tomu, aby obojí bylo (znovu) obnoveno. V ateliéru pak byla umístěna expozice o životě a díle Zdenky Braunerové.
Turistické informace
Mlýn i ateliér se nacházejí v dolní části Roztok, nedaleko Zámečku. Při příjezdu autem nebo autobusem z Prahy se mlýn takřka nedá přehlédnout - zajímavá budova s dřevěným zdobením střechy se nachází po levé straně silnice.
Ateliér je na rozdíl od mlýna přístupný, otevírací doba je od dubna do října, úterý až neděle 10:00-18:00. Vstupné: plné 50,- Kč, snížené 25,- Kč.