Bretaň - Trégastel a ostrov Renote
Trégastel a ostrov Renote
Trégastel
Trégastel je obec nacházející se v departementu Côtes-d'Armor v Bretani, leží mezi Perros-Guirec a Pleumeur-Bodou na Pobřeží růžové žuly (Côte de Granit Rose).
Přímořské letovisko Trégastel má asi 2 400 obyvatel. Počet obyvatel se v letní sezóně zvyšuje pětinásobně. Každý druhý byt v Trégastelu slouží k rekreačním účelům.
Na pobřeží Trégastelu se střídají útesy z růžové žuly s malebnými plážemi s jemným pískem. Pláží má Trégastel dvanáct. Ke Trégastelu také patří řetězec malých ostrůvků rozesetých podél pobřeží.
Na území města se nachází dolmen Kergüntuil a menhiry Sainte Anne a Trémarc'h.
Jednou z hlavních atrakcí Trégastelu je mořské akvárium.
Nejnavštěvovanější částí Trégastelu je ovšem ostrov Renote (Île Renote).
Ostrov Renote
Ostrov Renote (v bretonštině Enez Rennod) je součástí městečka Trégastel.
Původně to byl ostrov přístupný pouze při odlivu, ale v roce 1885 byl na stálo uměle spojen s pevninou a stal se z něj poloostrov.
Ostrov Renote byl dne 11. února 1977 na základě vyhlášky z 2. května 1930 klasifikován do kategorie ʺsites pittoresquesʺ (malebná místa).
Takto klasifikované místo ve Francii je přírodní prostor nebo pozoruhodná přírodní formace, jejíž historický, umělecký, vědecký, legendární nebo malebný charakter vyžaduje - ve jménu obecného zájmu - její zachování (údržba, obnovování, vylepšování apod.) a zabránění necitlivému poškozování. Jde tedy o něco jako v Čechách přírodní památku nebo chráněné území.
K této klasifikaci došlo díky bizarním útesům, balvanům a skalním formacím z růžové žuly, které vytvářejí fantaskní tvary a překvapují svým uspořádáním, jež odporuje zákonům rovnováhy. Tyto útvary jsou na ostrově Renote jedny z nejbizarnějších, podobně jako u Ploumanachu. Koneckonců jsou součástí jednoho geologického celku. Z východního konce ostrova Renote je to do Ploumanachu sotva kilometr. Z ostrova Renote je pěkný výhled na hlavní symbol Côte de Granit Rose: maják Mean Ruz známý také jako Phare de Ploumanac'h. Oficiálně se maják jmenuje Phare de Mean Ruz, což pochází z bretonského Maen Ruz a v překladu to znamená Maják z červeného kamene. Nový maják byl totiž postaven roku 1946 na místě původního majáku zničeného na konci druhé světové války ze zdejší růžové žuly a zcela do krajiny zapadá.
Okolo celého ostrova vede při pobřeží stezka. Nejlépe je navštívit Renote při odlivu, kdy moře ustoupí a odhalí všechna skaliska a balvany roztodivných tvarů.
Na pláži Coz Pors poblíž výběžku Beg ar Vir je skála ve tvaru velké krychle přezdívána „Le Dé“ (kostka) (Rocher du Dé) v českých průvodcích nazývaný ʺHlavaʺ, ke kterému je možné za odlivu dojít. Ale je třeba hlídat příliv, který dokáže velmi rychle odříznout cestu zpět suchou nohou. Takových míst je zde více a příliv je velmi rychlý a prudký, na skalnatých útesech je mnoho varovných upozornění.
Na východním konci ostrova je možné (také pouze za odlivu) dát si práci s vyhledáním legendárního útvaru ʺkamenný míčʺ nebo také jednoduše ʺmíčekʺ (La Boulle). Nejideálnější je počkat si po prohlídce skal a obkroužení ostrova (turistická trasa podél pobřeží je dlouhá asi 2 kilometry) na příliv, kdy z dlouhých písečných plání vzniknou malebné pláže.