Brno-Královo Pole - Slovanské náměstí
Královo Pole je jednou z význaných městských částí bývalé moravské metropole. První psaná zmínka o Králově Poli pochází z roku 1240, kdy ves Královo Pole, stejně jako většina vesnic v okolí města Brna, byla majetkem krále. Odtud se také odvozuje pravděpodobný název této čtvrti. V roce 1905 bylo Královo Pole povýšeno na město. Jeho ambice se projevily zadáním regulačního plánu města. K městu Brnu bylo pak připojeno v dubnu 1919. Přirozeným centrem Králova Pole se stalo Slovanské náměstí. Tím zůstává dodnes.
Bylo pojmenováno na počest všech slovanských národů. Jeho centrální části vévodí rozsáhlý park obklopený stromovou dvouřadou alejí. Dominantními budovami jsou zde Gymnázium a Základní škola. Do Slovanského náměstí ústí ulice Ruská, Charvatská, Slovinská, Bulharská, Srbská a Těšínská (coby zástupci slovanskách národů). Náměstí prošlo v době své historie několika názvy. Jelikož oproti většinou německému Brnu mělo Královo Pole převážně české obyvatelstvo, první název v roce 1909 byl Všeslovanské náměstí. Koncem roku 1918 pak nazváno náměstím Svobody, za protektorátu roku 1940 Schulplatz-Školní náměstí a 25. září 1946 pak dostalo dnešní název Slovanské náměstí.Po nedávné nákladné revitalizaci dostalo novou parkovou úpravu a novou tvář doznal i centrální objekt náměstí. V jeho přízemí je stylová kavárna a nad ní široká odpočinková terasa s lavičkami. Pořádá se zde většina oslav této městské části.
Slovanské náměstí se stalo centrem památkové zóny Královo Pole, která kromě vlastního náměstí zahrnuje i okolní ulice ústící do náměstí.