Brno – křížová chodba Nové radnice
Se zařazením křížové chodby v komplexu brněnské Nové radnice do některé „turistické“ kategorie je to poměrně složité. Tato krásná a vzácná gotická památka je totiž současně nejstarší částí radnice i výstavní síní či originální galerií. Svého času bývala také lapidáriem, ale původně se skutečně jednalo o součást dominikánského kláštera, postaveného v I. polovině 13. století (zřejmě mezi lety 1227 – 1239). Však také „místem trvalého bydliště“ křížové chodby zůstává Dominikánské náměstí (č. 1).
Z původní výzdoby křížové chodby dominikánského kláštera se, bohužel, zachovaly pouze fragmenty. Gotická freska Ukřižování pochází z přelomu 13. a 14. století, renesanční freska s motivem kruhových medailonů pak ze závěru 15. století. Za zmínku jistě stojí také skutečnost, že součástí křížové chodby jsou i fragmenty bývalé Královské kaple. Tím hlavním ale zůstává nádherná kamenická výzdoba.
Někdejší gotický klášter se zahradou byl v roce 1582 odkoupen pro stavbu Stavovského (Zemského) domu. Celý komplex pak byl roku 1874 prodán městu Brnu a sídlem Nové radnice se stal teprve v roce 1935. V té době – přesněji od roku 1904 – patřila křížová chodba Městskému museu v Brně. Od roku 1936 sloužila jako městské lapidárium, do kterého se ukládaly kamenné prvky z různých brněnských staveb. Toto lapidárium bylo v dubnu roku 1937 otevřeno veřejnosti, které nabídlo celkem 125 sbírkových předmětů.
V době naší návštěvy křížové chodby zde právě probíhala výstava k 30. výročí založení spolku Sdružení keramiků Brno. Dá se říct, že do gotických prostor velmi dobře zapadla … a prý ta tady tak platí téměř vždycky.
Tato část Nové radnice bývá občas označována jako Galerie Křížová chodba. Paradoxně se současně uvádí, že se jedná o prostory veřejnosti běžně nepřístupné (návštěvníci si je mohou prohlédnout v rámci různých výstav nebo speciálních akcí typu Dny evropského dědictví). V každém případě zde ale před sebou máme krásnou ukázku gotické architektury, která byla – jako součást někdejšího Stavovského domu – zařazena mezi naše chráněné kulturní památky hned v květnu roku 1958. Od června roku 1989 je navíc součástí brněnské památkové rezervace.