Budyně
Turistické cíle • Památky a muzea • Hrad
Trocha historie nikoho nezabije
Opevněná tvrz stávala v Budyni již ve 13. století. Bažiny při břehu Ohře byly jeho přirozenou ochranou, další ochranu zajistily zbudované vodní příkopy. V 15. stol. zde Jan Zajíc z Házmburku vystavěl pozdně gotický hrad, ve druhé polovině 16. stol. přestavěný na renesanční zámek. Původně čtyřkřídlá stavba utrpěla velké škody výbuchem prachovny ve věži, takže roku 1823 muselo být jižní a východní křídlo zbořeno. A přívod vody do vodních příkopů byl v té době již také zastavený. V současné době zde mimo jiné našla své prostory výstavní síň, muzeum vzniklé ze sbírek řídícího učitele Václava Jandy a samozřejmě expozice, vztahující se k dějinám hradu. Ale to se musíme vrátit o pár století zpátky…
Jak vyrobili zlato
Psal se rok patnáct set a něco. Tehdejší majitel budyňského hradu, pan Jan Zajíc z Házmburku, zde zřídil alchymistickou dílnu. Ta časem získala dobré jméno po všech českých zemích. Působil tu i jeden z nejvýznamnějších českých alchymistů, Mistr Bavor mladší Rodovský z Hustiřan. Jeho schopností si údajně cenil i největší mecenáš alchymistů, sám císař Rudolf II. Pověst praví, že se pomocí tajných postupů a vzorců Bavorovi skutečně podařilo vyrobit zlato. Pan Zajíc nechal z vyrobeného zlata odlít několik soch, které dal schovat v hlubokém podzemí poblíž hradu. Poslední, zlatou sochu alchymisty Kvasničky, nechal umístit tak, aby svým pohledem střežila místo, kde jsou ostatní sochy zakopány. Kdo v běhu staletí vyměnil zlatého Kvasničku za pískovcového se dnes už nedozvíme. A kde jsou zakopané zlaté sochy? To se také nedozvíme. Během několika přestaveb zámku byla Kvasničkova socha často přemísťována. Místo, kam se z nároží věže dívá dnes, je již několikátým, kam svůj kamenný, dříve snad zlatý, pohled upíral.
Jak to tedy vlastně bylo? Kdo ví? Jisté je, že Jan Zajíc z Házmburku zemřel roku 1610 jako zchudlý šlechtic…
Prohlídky hradu včetně alchymistické dílny začínají v květnu až září denně mimo pondělí v 10.30, 11.30, 13.30, 14.30 a 15.30 hod. Od října do května pak jen o sobotách a nedělích v 13.30, 14.30 a 15.30 hod.
A kudy do Budyně? Na železniční trati, vedoucí ze Straškova do Libochovic byla osobní Doprava před dvěma lety zastavena. Takže nás sem dovezou autobusy z Roudnice nad Labem, nebo z Litoměřic přes Terezín a Bohušovice nad Ohří. Prochází tudy červeně značená pěší trasa, spojující Doksany s Libochovicemi.