TURISTIKU PODPORUJÍ
61 574 turistů a cestovatelů
112 410 výletů, turistických cílů, tras a cestopisů
1 400 675,- odměny za články
  Tipy a novinky Chaty a chalupy LitoměřiceChaty a chalupy  Mapa Litoměřice

Litoměřice leží na soutoku Labe a Ohře na západním okraji Polabské nížiny. V samotných Litoměřicích žije přibližně 24 tis. obyvatel, ale v celé aglomeraci s navazujícím městy Terezín, Lovosice a Bohušovice nad Ohří žije přibližně 40 tis. obyvatel. Pro úrodnou polohu se Litoměřicím přezdívá jako "Zahrada Čech".

 Trasy Litoměřice (42)
České středohoří, Žatecko
Cestování a výlety
Vyberte, co Vás zajímá v oblasti České středohoří, Žatecko
Tipy na výlet vybrat: vše / nic
 ↓ 
Druh vybrat: vše / nic
Do přírody
Na golf
Na hory
Na kole
Se psem
Vinařská turistika
Za gastronomií
Za kulturou
Za sportem
Náročnost vybrat: vše / nic
Pro zdatnější
Romantika
Rodina s dětmi
Délka vybrat: vše / nic
Vycházka - půldenní
Celodenní výlet
Putování (více dnů)
Turistické cíle vybrat: vše / nic
 ↓ 
Doprava vybrat: vše / nic
Autobusová zastávka
ŽST
Letiště
Žel. stanice
Města, obce, vesnice vybrat: vše / nic
Vesnice
Městečko
Město
Osada
Samota
Městská část
Hlavní město
Přístav
Místní část
Náměstí
Ulice
Městys
Ostatní vybrat: vše / nic
Bivak
Hraniční přechod
Infocentrum
Nordic walking point
Ostatní
Turistická známka
WebKamera
Zajímavost
Památky a muzea vybrat: vše / nic
Hrad
Zámek
Zřícenina
Trosky
Kaple
Klášter
Pomník
Kříž
Chata
Muzeum
Bouda
Kostel
Památník
Měšťanský dům
Salaš, koliba
Letohrad
Farma
Hřebčín
Zámeček
Tvrz
Skanzen
Hradiště
Rotunda
Statek
Dům, budova
Chrám
Hřbitov
Hradby
Lapidárium
Kašna
Socha
Boží muka
Hrádek
Panský dvůr
Rychta
Pevnost, opevnění
Radnice
Drobné památky
Mešita
Synagoga
Příroda vybrat: vše / nic
Hora
Kopec
Štít
Vrchol
Jezero
Potok
Pleso
Rybník
Vodopád
Propast
Minerální pramen
Jeskyně
Krasový útvar
Údolí
Skalní útvar
Jezírko
Řeka
Říčka
Pohoří
Údolí, dolina
Kaňon
Sedlo
Travertíny
Planina
Hřeben
Louka
Pramen
Kámen
Zahrada
Rašeliniště
Slatě
Památný strom
Přírodní park
Ostrov
Sopka
Pobřeží
Poušť
Park
Rokle
Přírodní památka
Vodní nádrž
Studánka
Soutěska
Tůň
Pláž
Poloostrov
Bažina, mokřady
Sport a rekreace vybrat: vše / nic
Lázně
Rekreační oblast
Koňská stezka
Aquapark
Letovisko
Koupaliště
Ledovec
Ski areál
Golf
Půjčovna lodí
Cyklo bar - hospůdka
Cyklo shop - servis
Potápění
Zábava, atrakce
Půjčovna kol
Vinařský cíl
Technické zajímavosti vybrat: vše / nic
Důl, štola, šachta
Elektrárna
Jez
Lanovka
Mlýn
Most
Přehrada
Rozhledna
Technická památka
Zvonice
Výletní místa a parky vybrat: vše / nic
CHKO
Chodník, naučná stezka
Národní park
Odpočinkové místo
Orientační bod
Poutní místo
Rezervace
Rozcestí
Turistická trasa
Turistické destinace
Vyhlídka
Výletní místo
ZOO a botanické zahrady vybrat: vše / nic
Arboretum
Botanická zahrada
ZOO
Trasy vybrat: vše / nic
 ↓ 
Typ vybrat: vše / nic
Autem
Balónem
Běžecká trasa
Běžky
Cyklotrasa
Golf
In line brusle
Pěší trasa
Po vodě
Ski areál
Náročnost vybrat: vše / nic
Malá náročnost
Střední náročnost
Velká náročnost
Cestopisy vybrat: vše / nic
Tipy a novinky vybrat: vše / nic
Rady a tipy vybrat: vše / nic
 ↓ 
Doprava
Jídlo a ubytování
Ostatní
Peníze a ceny
Práce a život
Zdraví a bezpečnost
Moje dovolená vybrat: vše / nic
 ↓ 
Kdy jsme jeli vybrat: vše / nic
Jaro
Léto
Podzim
Zima
Délka dovolené vybrat: vše / nic
Méně než 1 týden (do 6 dní)
1 týden (7-9 dní)
Delší než 1 týden (10-12 dní)
2 týdny a více (13 a více dní)
S kým vybrat: vše / nic
Rodina s dětmi do 5-ti let
Rodina s dětmi do 10-ti let
Rodina s dětmi 10-18 let
S partnerem
S přáteli
Typ vybrat: vše / nic
Pobyt
Aktivní dovolená
Poznávací dovolená
Eurovíkend
Plavba
Prodloužený víkend
Zaměření vybrat: vše / nic
K moři
Na lyže
Za zábavou a poznáním
Do přírody
Na hory
Cyklo
Se psem
Na vodu
Aerobic
Golf
Wellness
Potápění
Za kulturou
Zábavné parky
Aquaparky
Gastronomie
Jak jsme jeli vybrat: vše / nic
Autem
Autobusem
Letadlem
Lodí
Jinak
Jak a kde jsme bydleli vybrat: vše / nic
Dům / rekreační objekt
Kemp
Apartmán
Hotel / Penzion
Stravování na dovolené vybrat: vše / nic
Vlastní
Snídaně
Večeře
Polopenze
Plná penze
All Inclusive
Ultra all inclusive
Fotogalerie vybrat: vše / nic
zobrazit výsledky

Severní Čechy – 5. den - dopoledne: Budyně nad Ohří - městská památková zóna, kostel sv. Václava, hrad; naučná stezka Malá Ohře - okruh cca 7 km

Cestopisy

Mšené-lázně - zámek
Mšené-lázně - zámek  •  Fotografie (76)  • Foto: jircak
Mšené-lázně

Úterý 20. 6. 2023 - dopoledne
Zatím jsme si na noc vybrali vždy klidné místo, ani tady nás nic nerušilo. K ránu klesla teplota v autě na 17 stupňů, takže žádná zima nebyla a spalo se perfektně. Vstáváme v půl deváté, jsme ve stínu, je tu příjemně, jen to slabounce protahuje. Podle předpovědi už mají být tropické třicítky.
Po snídani přejíždíme na parkoviště lázní. Ke včera objevenému pramenu lásky jdeme pro vodu. Bereme ji raději jen jako užitkovou, ale i té je spotřeba velká, i když jsme se včera byli 2x vykoupat. Ne vždy to vyjde.
.
Opouštíme Mšené–lázně. Ještě však zajíždíme podívat se k zámku, kam se nám včera večer už jít nechtělo. Kromě hezky opraveného zámku vidíme v jeho blízkosti – v Hlavní ulici další zajímavé domy. Nejlepší je cedule na jednom z nich, kde píšou, že v tomto domě l.p. 1901. ani nikdy jindy nežil, nebyl, ani nešel kolem Jára da Cimrman. Prostě na Cimrmana se snad vzpomíná všude.

Další zastávku máme v Budyni nad Ohří, kde městská památková zóna zahrnuje historické centrum. První písemná zpráva o obci pochází z r. 1173. Prostor náměstí a přilehlé Slánské ulice byl však osídlen již od mladší doby bronzové až do středověku. U nádraží byl dokonce nalezen hrob bojovníka s koňským postrojem z doby halštatské, na náměstí byly odkryty hroby z mladší doby římské.
V 11. století tady byl založen knížecí dvorec. Bylo to pravděpodobně v místech, kde dnes stojí hřbitovní kostel Panny Marie Sněžné. Právě tam až do 60. let 19. století stála románská kaple svaté Anny. V tomto dvorci pobýval král Přemysl Otakar I.. Jeho následovník král Přemysl Otakar II. tady v letech 1262 a 1267 vydal dvě listiny. Předpokládá se, že někdy v té době na místě dvorce založil hrad. Stále se však v té době jednalo o trhovou ves, která na královské město byla povýšena až za vlády krále Václava II. někdy v letech 1290–1293.
Parkujeme zdarma v centru na Mírovém náměstí blízko historické budovy městského úřadu a kostela sv. Václava s mohutnou hranolovou věží. Interiér se bude nejspíš opravovat. Dovnitř nosí lešení. Dveře jsou proto otevřené. Přesto se ptáme, zda můžeme nahlédnout. Je to bez problému – dovnitř můžeme. Původně gotický kostel byl založen ve 13. století, r. 1494 byl přestavěn. Při té příležitosti byla zvýšena i věž. Barokní podobu má od 2. pol. 17. století. Po r. 1710 byla přistavěna severní boční loď.
Pak se jdeme pozeptat do hradu, kdy jsou prohlídky. Jsou komentované – první je za hodinu v 11,30 hodin, další ve 13. Jdeme si projít naučnou stezku Malá Ohře, která vede přes město a jeho okolím. Uvidíme, jak nám to časově vyjde. Údajně má přibližně 3 km (mně to vychází téměř na 6 km) a na 6 zastaveních jsou informace o historii, památkách i přírodních krásách. Je to pěkně zpracované
Zpočátku je značena červeně. Jdeme po hlavní silnici. Vlevo je rybník, vpravo je zeď a na ní jsou sádrové modely hradů. Je jich tam několik. U nich jsou i vytištěné informace o historii těchto hradů. Mimo jiné je tam Týřov, Pořešín, Kašperk. Nejsou vytvořené jako zříceniny, ale tak jak možná vypadaly v době jejich slávy. Je to zajímavé zpestření.
Z hlavní silnice odbočujeme po červené do Budyňského lesa. Jdeme po tzv. Knížecí cestě, která spojuje panství libochovické a budyňské. Tudy v minulosti jezdila šlechta na své panství. Procházíme lužním lesem. Tady bývala bažantnice. Naučná stezka opouští červenou a stáčí se k silnici. Tady přerušujeme naši pouť a vracíme se ke hradu, abychom zvládli prohlídku původně vodního hradu. Vyšlo to bezvadně. Začíná za 3 minuty. Prohlížíme si zdejší archeologické vykopávky v bývalé konírně, sadu střelných zbraní, vidíme zařízení bývalé alchymistické dílny, právě tady se v 16. století prováděly alchymistické i jiné pokusy. Pak jdeme po točitých schodech do patra, kde je mimo jiné velký sál s erby a výbornou akustikou.Také jsme viděli vycpaného nilského krokodýla, který sem byl přivezen na začátku 16. století.
Ještě se sami procházíme po areálu hradu, který má z větší části zachované vnější opevnění. Na jihozápadním rohu se zachovala kruhová bašta, před hradbami jsou vidět pozůstatky vodního příkopu. Zašli jsme se podívat i tam, kudy panstvo původně přijíždělo do hradu. Zvládli jsme to zhruba za necelou hodinu.
Vracíme se do míst, kde jsme naučnou stezku opustili, abychom po ní pokračovali. Máme však už konečně čas se podívat na historické domy, okolo kterých jsme před hodinou skoro proběhli. Míjíme raně barokní budovu z r. 1677. Ve dvoře se dochovala i historická sýpka. Jen o kousek vedle je raně barokní přízemní budova bývalého špitálu, který byl postaven v letech 1698–1708.
O kus dál u řeky je vidět Velký, také Panský mlýn, který byl postaven v renesančním slohu v letech 1515 – 1535. Po požáru r. 1904 byl znovu vystavěn. Při rekonstrukci r. 1927 byla postavena moderní velká pekárna. Dnes tam nefunguje ani mlýn, ani pekárna a v katastru je budova uváděna jako rodinný dům.
Je hrozne dusno. Občas trochu mrholí. Dostali jsme do míst, kde se malá Ohře vlévá do Ohře. Podle Malé Ohře se vracíme do města v místech, kde je gotická věž ze 14. století, nejzachovalejší pozůstatek městského opevnění. Je čtyřboká, dvoupatrová, s malými okny střílnového typu. Od ní na jih a západ jsou ještě vidět zbytky opevnění. Kdysi bylo spojené s opevněním hradu.
Abychom nešli po hlavní Okružní ulici, pokračujeme úzkou Hradební uličkou. Na hlavní ulici se kousek vracíme, odbočujeme do Ostrovní ulice a jdeme k synagoze. Spolu s novým židovským hřbitovem to jsou jediné doklad existence zdejší židovské komunity, která zde žila od 1. pol. 16. století. Ghetto si založili severně od náměstí. Domy však byly přestavěny.
První synagoga zde byla postavena r. 1756. Měla dřevěný strop a šindelovou střechu. Při velkém požáru města r. 1783 byla tak poničena, že byla v letech 1786 - 7 postavena znovu, tentokrát již celá zděná. Kvůli nedostatku financí se klenby a dalších drobných úprav dočkala až v letech 1825 – 26. Pozdně klasicistní budova měla průčelí v pozdně rokokovém stylu. Další úpravy, které částečně změnili její vzhled, byly prováděny v 1. čtvrtletí 20. století. Židé ji využívali až do počátku 2. světové války. V 50. letech 20. století sloužila jako skladiště, později i jako obytný dům. Boční okna byla zazděná, v 70. letech se rozpadlo rokokové průčelí. Přesto se na klenbě v některých místech ještě dochovala historická výmalba.
Synagoga se opravuje, koncem roku by to mělo být hotovo. Opět se na nás usmálo štěstí. Chlapci nás ochotně pouští dovnitř, dokonce nás posílají i na dvorek. Možná i proto, aby se pochlubili, jak se jim to povedlo opravit. Samozřejmě je chválíme. Už teď je vidět, jak bude nádherná.
Starý židovský hřbitov byl u městských hradeb v blízkosti severozápadní hradní bašty. R. 1787 byl uzavřen a zlikvidován. Nový hřbitov byl založen r. 1785 uprostřed polí na jihovýchod od centra města. Je tam novorománská obřadní síň z 2. pol. 19. století a zhruba 200 náhrobků. Poslední pohřeb tu byl r. 1938. Hřbitov je ohrazen a uzamčen.
K autu se vracíme přes Masarykovo náměstí, kde je pomník Tomáše Garrigua Masaryka z r. 1929. Samozřejmě byl komunisty odstraněn. Jeho znovu odhalení proběhlo 16. června 2019.

Odjíždíme, ale ne daleko. Kousek za městem u zbytku sloupu nejsvětější trojice z r. 1719 chystám oběd. Na vrcholu však socha již nestojí. 
Po obědě nás čeká prohlídka vodních děl v Roudnici nad Labem a v Račicích. Je sice hrozné vedro, ale u vody to snad tak hrozné nebude.
 
GPS souřadnice:
uložit .gpx soubor (50.404, 14.126)
Poslední aktualizace: 29.10.2023
Vyhledání vlakového spojení na výlet
Datum a čas:
Odkud:
Kam:
Autor: jircak
Kvalita příspěvku:    
Hodnotit kvalitu příspěvku
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat

Budyně nad Ohří

Vyhledání vlakového spojení
Datum a čas:
Odkud:
Kam:
0,6km od místa

Příspěvky z okolí Severní Čechy – 5. den - dopoledne: Budyně nad Ohří - městská památková zóna, kostel sv. Václava, hrad; naučná stezka Malá Ohře - okruh cca 7 km

Budyně nad Ohří
Budyně nad Ohří
Město
Budyně nad Ohří leží v Severních Čechách, západním směrem od města Roudnice nad Labem. Městem protéká uměle vedený tok Malá Ohře, který je částečně odveden od řeky Ohře u města Libochovice v místech bývalé vodní…
0.5km
více »
Pamětní deska císaře Josefa II. v Budyni nad Ohří
Pamětní deska císaře Josefa II. v Budyni nad Ohří
Drobné památky
Na domě č.p. 66 na Mírovém náměstí je pamětní deska, která připomíná návštěvu císaře Josefa II. v roce 1778 v Budyni nad Ohří. Josef II. na inspekčních cestách …
0.5km
více »
Židovský hřbitov v Budyni nad Ohří.
Židovský hřbitov v Budyni nad Ohří.
Hřbitov
První židovský hřbitov byl u městských hradeb v blízkosti severovýchodní bašty.  Druhý židovský hřbitov byl založen v roce 1787, což dokazují nejstarší náhrobky z tohoto roku. Pohřbívalo se zde do roku 1938. Hřbit…
0.5km
více »
Výlet za hradem Budyně nad Ohří
Výlet za hradem Budyně nad Ohří
Cestopisy
Výlet s rodinkou za hradem Budyně nad Ohří...Protože jsem dost omezená v chůzi, bere mě syn na výlet vozem, abych aspoň něco viděla a poznala, protože turistika byl už od mládí můj velký koníček. Ale s franc. hole…
0.5km
více »
Budyně nad Ohří
Budyně nad Ohří
Zámek
Renesanční zámek stojí uprostřed města Budyně nad Ohří na Litoměřicku v Ústeckém kraji. Z původní čtyřkřídlé dispozice se dochovala jen dvě křídla ? západní, pozdně gotické s několika Kamennými arkýři, a mladší, severní křídlo s hranolovou věží bývalého hradu. V pozdně gotických a renesančních interiérech jsou pozoruhodné nástěnné malby ze 16. století, především v tzv. Zlatém sále. Na prohlídkové trase je i dobově zařízená …
0.6km
více »
Městské opevnění v Budyni nad Ohří.
Městské opevnění v Budyni nad Ohří.
Hradby
V druhé polovině 13. století spolu s hradem bylo vybudováno i město, které bylo pak ve 14. století chráněno opevněním. Městské opevnění navazovalo na hradby hradu. Nejvýznačnějším pozůstatkem opevnění je čtverhranná gotická věž, na kterou navazují krátké části bývalých hradebních zdí. Věž se opravuje a je nepřístupná.
0.6km
více »
Vodní hrad a Jandovo muzeum Budyně nad Ohří
Soutěž 2 body
www.turistikaprozivot.cz
Vodní hrad a Jandovo muzeum Budyně nad Ohří
Muzeum
Zlatý poklad se údajně skrývá na hradě v Budyni nad Ohří jako výsledek pracív alchymistické dílně. Ta byla nedávno obnovena a je velkou atrakcí. Hrad ze 13. století je obehnán vodním příkopem a bažinatým břehem ře…
0.7km
více »
Synagoga Budyně nad Ohří
Synagoga Budyně nad Ohří
Synagoga
Nedaleko od centra Budyně nad Ohří stojí židovská synagoga. První dřevěná synagoga byla postavena již v polovině 18. století. V letech 1815 – 1825 byla přestavěna na zděnou pozdně klasicistní budovu, která sloužila až do II. světové války. Do nedávné doby se synagoga využívala jako skladiště. V roce 2009 byla vyhlášena kulturní památkou. V současné době se opravuje a bude zpřístupněna veřejnosti.
0.7km
více »
Městské hradby
Městské hradby
Hradby
Město bylo opevněno asi již před rokem 1300. Na základě starého vyobrazení ohradní zdi kostela s cimbuřím lze předpokládat, že i kostel měl vlastní opevnění. Do dnešních dob se zachovala gotická dispozice města …
0.7km
více »
Budyňský Kvasnička hlídač pokladu
Budyňský Kvasnička hlídač pokladu
Výletní místo
Ve výstupku arkýře vysoko v rohu hradní věže, přímo proti vstupu do areálu hradu v Budyni nad Ohří, je pískovcová socha muže se špičatou čepicí a plnovousem. Ruce má položeny na velkém kladivu a upřeně hledí k zemi. Připomíná důlního skřítka. Soše se od pradávna říká Kvasnička. Kvasnička původně stával u brány hlavního křídla paláce, který je zbourán. Podle pověsti se svým upřeným pohledem díval na sklepení, kde mělo být ukryto zlato zámeckého pána a tak také nenápadně ukazoval cestu k pokladu. Jan Zby…
0.7km
více »
Naučná stezka Malá Ohře.
Naučná stezka Malá Ohře.
Turistická trasa
Naučná stezka začíná u hradu v Budyni nad Ohří, pokračuje přes bývalou bažantnici, Budyňským a Písteckým lužním lesem k řece Ohři. Cesta kopíruje tok Malé Ohře …
0.9km
více »
Barokní most
Barokní most
Most
Barokní most v Budyni nad Ohří byl postaven v období let 1770 - 1773. Most byl osazen sochami od B. Edera - Plastiky Krista na kříži a sv. Karla Boromejského, které jsou datovány do let 1772 - 1774. Na kamenném …
0.9km
více »
Fotosoutěž Dolního Poohří na téma Turista v Poohří
Fotosoutěž Dolního Poohří na téma Turista v Poohří
Tipy a novinky
Začátek turistické sezóny 2020 je sice velmi neobvyklý, ale o tradiční fotografickou soutěž Poohří vaším objektivem nepřijdou návštěvníci ani letos. Na své procházky do přírody si proto nezapomeňte brát f…
2.1km
více »
Za bledulí do Písteckého lesa.
Za bledulí do Písteckého lesa.
Tipy na výlet
Výlet do meandrů řeky Ohře za kvetoucí bledulí. Autobusem jsme dojeli k zámku v Doksanech. Prohlédli jsme si nádvoří zámku, nahlédli do otevřené krypty a pak jsme po silnici vyrazili do nedalekých Brozan nad Ohří.…
2.2km
více »
Lázně Mšené
Lázně Mšené
Lázně
Lázně Mšené se nacházejí nedaleko města Roudnice nad Labem v malebném údolí Mšenského potoka. Zdejší prameny léčivých podzemních vod jsou známy odedávna. Klienti zde už od roku 1796 vyhledávají kromě léčby pohybov…
4km
více »
Mšené Lázně - Lázně Mšené
Mšené Lázně - Lázně Mšené
Tipy na výlet
Pod tímto, na první pohled, zvláštním názvem se skrývá návštěva Lázní Mšené a.s. v obci Mšené-Lázně, které se nachází na rozhraní severních a středních Čech, cca 5 km, jižně od Budyně nad Ohří a cca 50 km severně …
4km
více »
Mšené Lázně
Mšené Lázně
Zámek
Zámek je v centru obce na pahorku, obklopen zámeckým parkem malého rozsahu a který obsahuje několik starých stromů. Dnešní podoba zámku vznikla přestavbou jižního traktu původní tvrze v pol. 19. století s novore…
4.1km
více »
Mšené lázně
Mšené lázně
Odpočinkové místo
 Obec Mšené Lázně se nachází na samém okraji litoměřického okresu. V nejhezčí části obce, v malebném údolí potoka, jsou samotné lázně, obklopené romantickým parkem.   Něco z historie lázní…
4.3km
více »
Charvatce
Charvatce
Kostel
Obec Charvatce leží v ji hozápadním cípu Litoměřického okresu. V obci najdeme dva kostely. První Kostel Nanebevzetí Panny Marie, leží v centru obce a u něj stojí pseudobarokní Kaple sv. Anny. Druhý gotický koste…
4.4km
více »
Zámek Libochovice
Zámek Libochovice
Tipy na výlet
Jedeme do města Libochovice, asi 20 km od Litoměřic. My jedeme autem z Kladna asi 40km. Naším cílem je prohlídka státního zámku Libochovice, krerý stojí ve stejnojmenném městě. Po dlouhé zimě jsme chtěli vyrazit d…
6.1km
více »
Zámek Libochovice
Soutěž 1 bod
www.turistikaprozivot.cz
Zámek Libochovice
Zámek
V malebné krajině obklopené kopci Českého středohoří, na místě staré gotické tvrze, stojí Zámek Libochovice. V…
6.1km
více »
Libochovice
Libochovice
Městečko
Libochovice leží v Západních Čechách, severozápadním směrem od města Louny. Městečko se rozkládá na rozhraní mezi Českým středohořím a Dolnooharskou tabulí. Jižním okrajem města protéká řeka Ohře a kolem ní se rozkládá přírodní park Dolní poohří. V nedalekém okolí města je několik chmelnic a ovocných sadů. Libochovický zámek najdeme v jižní části města a kolem něj je…
6.2km
více »
Libochovice
Libochovice
Zámek
Zámek Libochovice patří k nejvýznamnějším raně barokním památkám u nás. Zámek se nachází 6 kilometrů od Lovosic na Litoměřicku. Zámek lze navštívit každý den od dubna do října. Interiér z…
6.2km
více »
krásná procházka na Házmburk
krásná procházka na Házmburk
Hrad
Významný gotický Hrad Házmburk stával na dominantním vrcholu poblíž Lovosic. Silueta jeho zříceniny se dvěma věžemi (horní hranolovou a dolní kulatou) vzdáleně připomínající hrad Bezděz, …
8.8km
více »
Hazmburk
Hazmburk
Vrchol
Hazmburk je holý vrchol kopce ( 418 m.n.m.) se zříceninou hradu ze 13. století. Tento vrcholek je dominantou jižní části Českého středohoří a je viditelný zdaleka. Kopec se zvedá severním…
9km
více »
Hazmburk
Soutěž 2 body
www.turistikaprozivot.cz
Hazmburk
Zřícenina
Zřícenina gotické hradu Hazmburk, stojící na strmém čedičovém útesu (418 m), je snad nejznámější dominantou Českého středohoří. Hradní zřícenina Hazmburk se nachází na Litoměřicku v Ústeckém kraji. Hradní cesta ná…
9km
více »
Poutní místo hora Říp
Poutní místo hora Říp
Hora
Říp (460,7 m) je zdaleka viditelnou horou s románskou rotundou na vcholu, vystupující z roviny 5 km jižně od Roudnice nad Labem. Památné místo české mytologie a historie. Říp je čedičová kupa - pozůstatek třetihot…
11.3km
více »
Hora Říp
Hora Říp
Hora
Hora Říp tvoří výraznou dominantu Polabské nížiny. K ní se vztahuje pověst o příchodu praotce Čecha a stala se tak od nepaměti jedním ze základních symbolů českého národa. Na vrcholu najdete kapli - ro…
11.5km
více »
Košťálov
Košťálov
Zřícenina
Zřícenina hradu Košťálov stojí na strmé čedičové Skále stejnojmenného vrchu (481 m) nedaleko Třebenic na Litoměřicku v Ústeckém kraji. Zřícenina hradu Košťálov je jednou z nejpůvabnějších…
14.3km
více »