Loading...
Turistické cíle • Výletní místa a parky • Vyhlídka
Ona to vlastně nebyla jen tak nějaká vesnička, ale centrální obec největší šumavské svobodné královské rychty. Já už jsem se o ní zmínil ve vyprávěních o bývalých obcích a osadách Frauenthal a Paště, které pod ní spadaly. Celkem se Stodůlky nacházely na neskutečné rozloze přes 230 kilometrů čtverečných.
Osada Stodůlky představovala typické šumavské rozptýlené osídlení na větší ploše, přičemž jednotlivé části na sebe volně navazovaly. Místu, kde byla centrální část obce, se nejprve říkalo Simonovy stodoly, ale po vzniku obce v roce 1774 se název ustálil na Stadln neboli Stodůlky. Ale také by se obec klidně mohla jmenovat Křemelná, jelikož se nacházela na úbočí hory tohoto jména a nad nebo okolo stejnojmenné řeky.
Nejvíce obyvatel, okolo dvou tisíc, měly Stodůlky patrně na přelomu 19. a 20. století. Horníci, skláři, zemědělci, mlynáři, dělníci dalších profesí, hostinští nebo učitel. Na území obce Stodůlky se totiž nacházela škola, několik hostinců, pila, sklárny, doly nebo mlýny.
Po druhé světové válce a vysídlení občanů německé národnosti začaly prázdné domy chátrat. Nové osídlení se zde nekonalo, jelikož byla blízko státní hranice. V roce 1952 vznikl navíc v této části Šumavy vojenský výcvikový prostor Dobrá Voda a nastěhovala se sem armáda. Postupně byly všechny objekty zbourány a rozstříleny, krajina upadla v zapomnění. Dnes lze již jenom na některých místech vysledovat stopy po základech objektů.
Zastavujeme se na rozcestí „Stodůlky“. Na informační tabuli jsou zajímavé údaje o zaniklé obci a opodál stojí turistický přístřešek. Je to další z míst, kde je instalován zajímavý informační panel v rámci projektu „Album Šumavy“.
Pozorujeme krásné louky, pastviny i lesy a představujeme si, jak to tady asi vypadalo v době, kdy tady stávala osada. Užíváme si báječné pohledy do okolí. Do údolí horské říčky Křemelné strmě klesá úzká asfaltová silnička.
Na zmíněném místě se setkávají zeleně a modře značené turistické cesty. Nejbližší parkoviště i autobusová zastávka se nachází v Prášilech. Vlak je trochu dále, v Železné Rudě nebo Sušici.
Další zajímavá místa v okolí, která jsem navštívil:
- řeka Křemelná: https://www.turistika.cz/mista/reka-kremelna-na-sumave
- Březník - další šumavská tisícovka:https://www.turistika.cz/mista/breznik-vintirova-skala-dalsi-ze-zajimavych-tisicovek-na-sumave-1-006-m-n-m
- zaniklé osady Malý a Velký Babylon:https://www.turistika.cz/mista/zanikle-osady-maly-a-velky-babylon-na-sumave-a-hajovna-za-rovinou
- bývalé osady Přední, Prostřední a Zadní Paště:https://www.turistika.cz/mista/byvale-osady-predni-prostredni-a-zadni-paste-na-sumave
- kaple sv. Vintíře pod horou Březhttps://www.turistika.cz/mista/kaple-sv-vintire-pod-horou-breznik-dobra-voda-u-hartmanic
- bývalá osada Rovina:https://www.turistika.cz/mista/byvala-osada-rovina-na-sumave-s-krizovatkou-cest
- bývalá osada Frauenthal: https://www.turistika.cz/mista/byvala-osada-frauenthal-na-sumave
- VVP Dobrá Voda:https://www.turistika.cz/mista/vojensky-vycvikovy-prostor-dobra-voda-u-hartmanic
- jezero Laka:https://www.turistika.cz/mista/jezero-laka--1
- rozhledna Poledník:https://www.turistika.cz/mista/rozhledna-polednik
- obec Hůrka:https://www.turistika.cz/mista/hurka-na-sumave
- Hůrecký vrch:https://www.turistika.cz/mista/hurecky-vrch
- obec Prášily:https://www.turistika.cz/mista/obec-prasily-na-sumave
- Čertovo jezero:https://www.turistika.cz/mista/certovo-jezero--1
- říčka Vydra:https://www.turistika.cz/mista/vydra--1
- Prášilské jezero:https://www.turistika.cz/mista/prasilske-jezero--1
Blog o dalších navštívených místech a cestách autora článku: http://bubinga.blog.cz/