Cáchy (Aachen) - městská brána Marschiertor
Turistické cíle • Pevnost, opevnění
Jednou z mnoha historických památek dvěstěpadesátitisícového Aachenu je jižní městská brána, jejíž název by se dal přeložit jako Pochodová. Dnešní Marschiertor se však až do 17. století jmenovala Mieschierspforte, později byla také nazývána Berseter Tor nebo Burtscheider Tor. Vždy se však jednalo o součást vnější městské hradební zdi. V současné době je Marschiertor považována za jednu z nejmohutnějších dochovaných staveb tohoto typu v celé západní Evropě.
Její stavba byla zahájena někdy v polovině 13. století a s největší pravděpodobností ji dokončili s příchodem století následujícího (podle jiných – a poměrně četných – informačních pramenů se však vše odehrálo ještě o století dříve a dočíst se můžeme také informaci, že věž byla dokončena zřejmě až okolo roku 1357). V každém případě se tato brána stala součástí důmyslného gotického fortifikačního systému, který spolu s ní tvořilo dalších deset nebo jedenáct podobných staveb, v průběhu 17. století v drtivé většině případů stržených. Všechny městské brány tehdy byly čtyřpodlažní nebo pětipodlažní a se stanovým zastřešením.
Marschiertor je téměř 24 metrů široká a prochází jí vstupní brána (průchod) o šířce 4,8 m. Je přitom zajímavé, že portál je na každé straně jinak vysoký (13, resp. 5 m). Další zajímavostí je fakt, že věž je hranolová, její „zakulacení“ totiž způsobují dvě boční točitá schodiště. Na východní straně věže můžeme dodnes vidět středověký prevét na krakorcích.
Tato věž patřila mezi čtyři nejdůležitější obranné prvky města. Strážní místnosti se zde nenacházely jen v přízemí věže, ale také v jejím klenutém sklepení. Údajně se vždy jednalo o bránu s nejsilnější a nejlépe vyzbrojenou posádkou. Později zde ovšem také fungovala dřevozpracující dílna, mládežnická ubytovna i provizorní ubikace pro bezdomovce.
V průběhu II. světové války (červenec 1943) byla brána (hlavně její střešní konstrukce) vážně poškozena při bombardování města. Poté byla opravena pouze provizorně a její řádná rekonstrukce byla zahájena teprve v roce 1957. Od roku 1959 pak můžeme bránu opět vidět i s její charakteristickou valbovou střechou. V roce 1964 město Aachen předalo budovu společnosti Oecher Penn, což je vlastně městská stráž. Městská garda obětavě pracovala a sháněla sponzory, takže se následně do Marschiertor investovalo přibližně 600.000 eur. Dnes je díky tomu součástí Marschiertor např. velký Waffensaal (někdejší zbrojnice) pro 200 lidí, archiv společnosti v bývalé velitelské místnosti, vinný sklep, výčep a butik.
Před bránou Marschiertorem, která se tyčí na konci ulice Franzstraße a patří k nejvýznamnějším památkám Aachenu, se od roku 2007 nachází bronzová socha Klause Gehlena, která představuje vyřezávajícího si vojáka městské stráže Oecher Penn.