Čadca - Kysucké muzeum
Turistické cíle • Památky a muzea • Muzeum
Kysucké muzeum ve městě Čadca je specializované regionální kulturní zařízení se zaměřením na shromažďování, ochranu, vědecké a odborné zpracovávání a zpřístupňování hmotných dokladů se zaměřením na muzejní dokumentaci vývoje přírody a společnosti, vědy a techniky, kultury a umění na území Kysuc, od prvních stop osídlení až po současnost.
Stálé expozice tvoří kysucké dějiny a regionální historie. Dozvíte se nové informace a poznatky o Kysuckém pravěku, středověku, novověku Kysuckém zbojnictví, 20. století či vybraných tématech regionálních dějin - pevnostech obranného systému Jablunkovská šance ležících na území Kysuc, Košicko - bohumínské železnici či Kysuckém vystěhování.
Uvedené témata prezentují propagační panely i sbírkové předměty názorně dokumentující vybranou problematiku. V expozici nechybí ani nejnovější prezentační prvky, jako velkoplošná obrazovka a DVD přehrávač, které významně rozšiřují prezentační možnosti expozice. Svým zaměřením je expozice určena nejširší veřejnosti. Expozici Kysuce v dějinách můžete navštívit každý pracovní den během otevíracích hodin muzea.
Kysucké muzeum v Čadci patří mezi nejmladší muzea na Slovensku. V roce 1932 vypracoval Kysucký rodák Ludvík Janota, sběratel hmotných dokladů Kysuc, první koncepci muzejní expozice regionu a navrhoval ji instalovat do Palárikova domu. Sbírkové soubory, které vznikly v období první republiky, měly rozličný osud. Sbírka Místního odboru Matice slovenské v Čadci se po vícenásobném stěhování během a po druhé světové válce ztratila. Exponáty vystavené na Okresní národopisná výstavě se podle neověřených zpráv dostaly do sbírek fondů Zemědělská muzea v Bratislavě. První kroky ke vzniku muzea byly učiněny až koncem 60-tých let. Muzeum začalo svou činnost rozvíjet bez muzejních sbírek od 1.1.1972. Nemělo vlastní prostory ani potřebné technické vybavení. Začaly se budovat a odborně zpracovávat muzejní sbírky, uspořádala se první vlastní výstava z vlastních sbírkových fondů "Žena a kroj". V roce 1974 se muzeum přejmenovalo na Kysucké muzeum. V roce 1978 získalo první poměrně slušné prostory v přístavbě Palárikově domu. V roce 1994 si na prostory muzea v rámci restitučního zákona začala uplatňovat nároky Matica slovenská. Nové prostory muzeum získalo v budově Všeobecné zdravotní pojišťovny. V 2000 se nakonec přestěhovalo do budovy bývalé Obchodní akademie.
Otevřeno: denně pondělí - pátek: 8.00 - 16.00 hod.. Poslední vstup na prohlídku v 15:30.
CENÍK VSTUPNÉHO
vstupenka pro dospělé 2,00 EUR
vstupenka pro děti, studenty, důchodce a držitele průkazu ZTP nebo ZTP-S 1,00 EUR