Čadca - Židovský cintorín
Turistické cíle • Památky a muzea • Hřbitov
Židovský hřbitov ve městě Čadca vznikl na přelomu 19. a 20. století. Vedle něho se nacházel také klasický městaký hřbitov. Oba hřbitovy byly od sebe odděleny pouze polní cestou a betonovým plotem. U vchodu byla márnice, kde stál i pohřební kočár. V horní části bylo několik jednoduchých kamenných náhrobků, v dolní se nacházely velké mramorové pomníky s hebrejským, ale i německým a slovenským textem. Z hřbitova byly tyto náhrobní kameny postupně rozkradeny.
V roce 1988 při kopání základů budovy policie, byl hřbitov zničen návozem zeminy a začal sloužit jako mezisklad stavebnin. Ano synagoga na Palárikově ulici se nedochovala. Zbourali ji při výstavbě budovy Okresního výboru Komunistické strany Slovenska v Čadci.
V roce 1942 v Čadci a okolí žilo 131 židů, v Černém 5, Makově 9, Oščadnici 13, Rakovy 3, Skalitého 7, ve Svrčinovci 1, Turzovce 57, ve Vysoké nad Kysucou 18 a v Zákopčie 5.
S nástupem fašismu a vytvořením Slovenského státu během druhé světové se vůči židovskému obyvatelstvu uplatňovaly tvrdé a nelidské opatření. Postupně ho zbavili veškerého majetku, domy, obchody a podniky arizovali. Židy shromáždili na jednom místě v Čadci a pak je odvezli do sběrného tábora v Žilině. Pak je vyvezli v dobytčích vagónech do německého koncentračního tábora v Osvětimi, kde většinu zavraždili, včetně žen a dětí.
Bývalý židovský hřbitov v Čadci dnes připomíná jen památník, který stojí v Parku smíření na Podjavorinskej ulici. Náhrobní kámen, jehož autorem je akad. sochař Josef Mundier z Čadce, připomíná současníkům, že na tomto místě stál v minulosti hřbitov, jakož i smutné deportace židovských obyvatel do likvidačních táborů v letech 1942 - 1944.