Cahors – Ďáblův most (Pont Valentré, Pont du Diable)
Cahors je dvacetitisícové francouzské město, do kterého se jezdí hlavně kvůli množství pozoruhodných historických památek. Jednou z těch nejvýznamnějších je středověký kamenný most, který bývá nazýván Ďáblův, Čertův nebo – a to asi nejčastěji – Valentré. Tento „opevněný“ most může být klidně spojován s magií čísla osm - je totiž dlouhý 138 metrů a jeho stavba probíhala v letech 1308 až 1378 (i když ta 13 na úvod je také zajímavá). Procházka po tomto mostě je pak nepsanou povinností každého návštěvníka tohoto occitánského města.
Součástí šestiobloukového mostu jsou tři hranolové opevněné věže s cimbuřím a celá tato stavba je považována za nádherný příklad středověké vojenské architektury i za jeden z nejkrásnějších dochovaných opevněných mostů světa. O chráněnou francouzskou památku se jedná již od roku 1840, v roce 1998 byl navíc – jako součást Svatojakubské stezky – most Valentré zapsán na Seznam kulturního dědictví UNESCO.
Most byl postaven proto, aby chránil město před útoky Angličanů z jihu, ale ti na něj nikdy nezaútočili. Možná i proto, že byl chráněn kaplí Panny Marie. V každém případě se ale počítalo také s tím, že se stane součástí nové obchodní trasy spojující východ se západem.
Most s 16,5 m širokými oblouky sice byl dokončen v roce 1378, ale jeho současná podoba odpovídá spíše úpravám při restaurátorských pracích, které zde probíhaly v roce 1879. Přístup na most, který se opakovaně dostal i na francouzskou poštovní známku, chránily původně dva barbakány, z nichž se zachoval pouze ten na straně k městu.
Zajímavá je i legenda spojovaná s názvem Ďablův most. Údajně se jednalo o to, že stavitel mostu byl silně znepokojen pomalým tempem stavebních prací, a tak podepsal smlouvu s ďáblem. Podle podmínek této smlouvy měl ďábel most včas dokončit podle příkazů stavitele a ten mu za to měl vydat svou duši. Most byl dokončen, ale stavitel ďábla ještě požádal, aby přinesl na stavbu vodu ze studny kartuziánů. To čert nezvládl a chtěl se pomstít. Každou noc proto posílal skřeta, aby odstranil základní kámen centrální věže, známé jako Ďáblova věž. Asi proto v roce 1879 umístl restaurátor mostu Paul Gout na prázdné místo kámen, do nějž byla vytesaná Calmonova reliéfní podobizna tohoto skřeta. Díky tomu pokaždé, když ďábel zkontroluje, zda je most skutečně nedokončený, zjistí, že je zde skřet, který most právě rozebírá.
Most je určen pouze pro pěší a vstup na něj je volný.