Camino de Santiago Inglés: poutníkem na anglické svatojakubské cestě
Turistické cíle • Poutní místo
Pokud máme volný týden, který chceme prožít aktivním způsobem, vidět nová místa, poznat nové lidi a zažít něco nového, můžeme se vypravit na nejkratší trasu svatojakubské cesty. A nemusíte být nutně věřící. I když spousta těch, kteří se na cestu vydávají, to dělá ze spirituálních pohnutek. Je ale i spousta těch, kteří to berou jako několikadenní výlet.
Lidé do Santiaga putují již více než tisíc let
Svatojakubská cesta (Camino de Santiago) patří k nejstarším a nejvyhledávanějším poutním cestám v Evropě. Poutníci ze všech koutů světa se po ní vydávají již po více než tisíc let, aby se poklonili ostatkům svatého Jakuba Staršího, které jsou uloženy v katedrále v Santiagu de Compostela.
Svatý Jakub Starší (Santiago el Mayor) byl jedním z Ježíšových apoštolů, který přišel o hlavu během šíření křesťanství v tehdejší římské provicii Hispánii. Byl pohřben v označeném hrobě, který se však během maurské nadvlády ztratil. Podle legendy se někdy v roce 814 nad jeho hrobem objevily hvězdy, díky nimž byl znovu objeven. Na místě jeho posledního odpočinku byl nejdříve vystavěn jednoduchý kostelík a ve 12. století třílodní bazilika. Prvním poutníkem, který se k jeho jrobu vydal byl v roce 950 francouzský biskup z Le Puy. Fenomén poutnictví byl silný až do 15. století, kdy vlivem válek a hladomorů zájem opadl. V letech 1465-67 pouť do Santiaga podnikl i český král Jiří z Poděbrad s Lvem z Rožmitálu. Svatojakubská cesta se opět stala populární v 80.letech 20. století a hlavně poté, co byla v roce 1993 zapsána na seznam kulturního dědictví UNESCO.
Není však jen jedna cesta do Santiaga, ačkoliv tou nejznámější a nejoblíbenější je ta „francouzská“. Existuje několik (někde se uvádí až dvanáct) historických poutních cest, které jsou značené symboly žluté mušle hřebenatky v modrém poli a nebo žlutými šipkami.
Povinností každého, kdo chce cestu provést podle tradice, je si opatřit průkaz poutníka (credencial), do kterého pak během cesty bude „sbírat“ razítka, dokazující, že prošel danou oblastí. Credencial navíc poutníka opravňuje k přespání v ubytovně pro poutníky. Po dokončení cesty pak na základě razítek v credenciálu obdržíme „compostelu“ - certifikát o zdolání cesty. Ovšem jen v případě, že pěšky zdoláme alespoň posledních 100 km. Pokud se rozhodneme jet na kole, je to dvakrát tolik.
Do Santiaga vede několik historických poutních tras
Tou nejkratší poutní cestou je „anglická cesta“ (Camino Inglés), vedoucí ze severního pobřeží Galicie. Její délka je „pouhých“ 121 km, které poutníci zdolávají v průměru během šesti dní. Svůj název získala dle toho, že se po ní vydávali poutníci připlouvající z Anglie a Irska.
Výchozími místy jsou přístavní města A Corunña a Ferrol. A Coruña je od Santiaga vzdálená jen 78 km, proto, pokud chceme získat compostelu, musíme začít putování ve Ferrolu. Přesto stojí za to strávit den v A Coruña a třeba si v kostele Svatého Jakuba ve starém městě opatřit “credencial“.
A Coruña jako druhé největší galicijské město s množstvím památek a pěkných zákoutí. Nejvýznamnější památkou je maják „Torre de Hercules“, zapsaný na seznamu UNESCO. Je to nejstarší funkční maják. Postaven byl již před dvěma tisíci lety Římany a přestavěn v 18. století. Procházka podél několikakilometrové pobřežní promenády nabízí pěkná panoramata města. Kromě památek je město vyhlášené vynikající galicijskou kuchyní.
Z Ferrolu do Santiaga za šest dní
Ferrol je dalším přístavním městem. Jeho panorama není tak malebné, jako v A Coruña. Přesto v centru najdeme několik historicky významných staveb. Počátek anglické cesty se nachází ve starém přístavu u pamětního kamene s vytesaným erbem Galicie. Zde na zdi jednoho domu narazíme na první modrou kachličku se žlutou mušlí hřebenatkou, která ukazuje směr cesty. Ve stánku turistických informací si necháme do credencialu dát první razítko (v případě, že je zavřeno, v některém z okolních barů), a můžeme vyrazit na šestidenní trek do Santiaga.
První etapa, dlouhá „jen“ 15 km, prochází městem a jeho předměstím. Prakticky celou dobu putujeme po asfaltu zastavěnou krajinou. Na cestu přírodou si musíme počkat na další dny. Když se však dostaneme na začátek vesnice Neda, kde se nachází první ubytovna, pomalu se prostředí začne měnit.
Během velké části druhé etapy (16 km) vedoucí po druhém břehu ferrolského zálivu, máme průmyslový přístav Ferrolu na dohled. Pak se ale přehoupneme přes kopec a dostaneme se k dalšímu zálivu, na jehož břehu stojí malebné městečko Pontedeume. V centru se dochovalo několik historicky zajímavých staveb jako je věž Torreón de Los Andrade, staré hradby u kostela de Santiago, most, bývalá rybárna, ve které je dnes ubytovna pro poutníky.
Třetí den již procházíme vesničkami a eukalyptovými lesy s kapradinami. V každé vesnici si můžeme všimnout typických sýpek na pilířích opatřených kříži, kde se skladuje kukuřice a jiné plodiny. Cílem etapy je 21 km vzdálené městečko Betanzos, které nadchne svou středověkou architekturou. Za návštěvu stojí kostel San Francisco s vytesanými kamennými náhrobky podél zdí, které připomínají spící blanické rytíře. V některé hospůdce ukryté v postranní uličce pak můžeme ochutnat vyhlášenou „tortillu de Betanzos“.
Čtvrtá etapa je nejdelší a, ačkoliv se to v první polovině trasy nezdá, i nejnáročnější. Je třeba překonat téměř 29 km a 450 výškových metrů. Po cestě je prakticky jediná restaurace a v cílové vesnici Bruma, kde stojí nejstarší ubytovna na anglické cestě, nejsou žádné služby, tak je vhodné s sebou vzít nějaké jídlo. V přes správce ubytovny je možné si objednat večeři, kterou nám pak před osmou večerní dopraví.
Předposlední etapa nás zavede do 24 km vzdáleného města Sigüeiro, které od Santiaga de Compostela dělí jen 16 km. Ty překonáme během dopoledne.
Konečně v Santiagu
Poslední etapu již projdeme plní euforie. Věže katedrály však budeme marně vyhlížet. Uvidíme je až těsně předtím, než dojdeme na náměstí Praza do Obradoira, které se rozkládá pod katedrálou. Atmosféru nám během posledních kroků bude svým hraním dotvářet pouliční dudák. Konečně staneme v cíli. Abychom mohli nahlédnout do katedrály a podle tradice obejmout sochu svatého Jakuba, musíme nechat batoh v úschovně (a nebo na ubytovně). Compostelu pak obdržíme v ulici Rua do Vilar v kanceláři pro poutníky. Zde nám na vyžádání vystaví i certifikát o překonané vzdálenosti, která se může lišit od té všeobecně udávané.
Santiago je plné historických budov. Jednou z nejvýznamnějších je dnes pětihvězdičkový Hostal dos Reis Católicos nacházející se na náměstí u katedrály. Původní ubytovnu pro poutníky nechala vystavět v roce 1492 Isabela Kastilská a Ferdinand Aragonský. Dnes by se zde běžný poutník asi těžko mohl ubytovat, i když podle tradice měli všichni poutníci právo zde zdarma zůstat po tři dny. Z tradice se však zachovalo podávání snídaně, oběda a večeře zdarma. Právo pojíst v hostelu má však jen prvních deset poutníků, kteří se prokáží compostelou. Sraz je v bočním dvoře u kočáru. Tak hodně štěstí a „buen camino“ (dobrou cestu).