Cardiff
Turistické cíle • Města, obce, vesnice • Město
Cardiff
Cardiff (Caerdydd) je hlavní město Walesu. Na rozloze 140 km2 zde žije 320 000 obyvatel - to jej dělá nějvětším městem Walesu a 16. největším městem ve Spojeném Království. Město se nachází u Cardiff bay (Cardiffský záliv), do kterého se vlévá řeka Taff. Do Cardiffu se dostanete po dálnici M4 z Londýna asi za 2 a půl hodiny (240 km).
Historie
První Cardiff osídlili 5ímané, kteří zde v roce 75 postavili pevnost. V roce 1093 obdržel zdejší půdu Rytíř Robert Fitzhamon, který byl ve službách Viléma Dobyvatele. Ve 13. stol. získala osada status města. V 30. letech 19. stol. se zde začal stavět přístav, který se stal v roce 1913 největším přístavem vyvážejícím uhlí na světě. Z výdělků se postavily okázalé budovy a přístaviště, ze kterého se stala hlučná a rušná čtvrť. V roce 1955 po úpadku doků, z důvodu nižšího zájmu o uhlí se Cardiff stal prvním hlavním městem Walesu a začalo měnit svůj charakter z průmyslového města na obchodní a správní město.
Prohlídka města
Cardiff má dvě centra. To první, ve středu města, obsahující spletitou síť viktoriánských a edvardovských uliček obklopené zahradami. Na těchto ulicích najdeme neogotický hrad a neoklasicistní budovy. Zde se nachází také krytá tržnice.
Směrem na jih se rozkládá druhé středisko města - bývalý přístav, který se postup času měnil a mění se stále. Pier Head Building je budova z roku 1896 - z dob největšího rozkvětu přístavu.
Směrem na západ v Cardiff Army Park se nachází Millenium Stadium, který je využíván k pořádání sportovních akcí (hlavné v rugby) a kncertů.
Dřevěný kostel ve Waterfron Park z roku 1868, nebo Cardiff bay Visition Centre, poblíž Pier Head Building - zde vám představí projekty postupného propojení dvou center v jedno. Tyto budovy jsou též turisticky navštěvované.
Hrad
Hrad stojí na místě původní římské pevnosti. Pozůstatky této pevnosti jsou od novější části odděleny pásem z červeného kamene. Ve 12. stol. se mezi pozůstatky pevnosti vybudovala tvrz. V dalších sedmi stech letech se hrad přestavoval jednotlivými rody. V roce 1776 získal hrad John Stuard, syn hraběte z Bute. Jeho pravnuk si na přestavbu najal výstředního architekta Williama Burgese, který v letech 1869 - 1881 přestavil hrad na okázalé sídlo, zdobené středověkými prvky. Jednotlivé části hradu:
- Knihovna - obsahuje zdobenou krbovou římsu
- Osmiboká věž - je zde Chaucerova komnata
- Arabský sál - zlacený strop z roku 1881
- Hodovní síň - zajímavá architektura a nástěnné malby
- Střešní zahrada - zlatý hřeb hradu se středomořskou atmosférou
- Letní kuřácký salon - salon v Hodinové věži
- dalčí místa hradu: Zvířecí zeď, hodinová věž, Herbet Tower, Bute Tower
Další památky
- City Hall a Civic Centre - Neoklasicistická sídla městských úřadů, nacházející se v okolí Alexandera Gardens. Radnice s šedesátimetrovou kopulí (1905) a Welsh Office – úřad, který má na starosti walešskou vládu, se nachází v severní časti komplexu.
- National Museum of Wales - Muzeum z roku 1927, vystavující mimo jiné i sbirku impresionistických obrazů R Monta a V. Gogha.
- Crafts in the Bay - Centrum věnující se řemeslům.
- Museum of Welsh Life St Fugans - Skanzen walešských obydlí, nachází se v okolí města.
- Llandaff Cathedral - Původní středověká stavba, poničena během 2. sv. války a v 50. letech minulého století opravena a obohacena o velkou sochu Krista.