Loading...
Turistické cíle • Města, obce, vesnice • Vesnice
Červený Újezd je poklidná vesnice na západě Prahy . Žije zde okolo tisíce obyvatel . V Červeném Újezdě je hrad se stejným jménem jako vesnice . Na hradě si můžete projít kouzelnou zahradu s mnoha rybníčky a skanzenem, uvnitř hradu najdete muzeum s mnoha exponáty z různých koutů naší země. Najdete tu například chodskou či krkonošskou vesnici, ale i středověkou kapli, kovářkou dílnu či řeznické nebo pekařské náčiní. Mají zde restauraci "Krčma", kde ochutnáte pravé staročeské pokrmy, a obchod se suvenýry . Hrad je oblíbeným cílem turistů, ovšem zdejší ceny patří do kazegorie těch vyšších.
Stranou Červeného Újezda stojí osamoceně Františkánský klášter "Hájek" , kde za bývalého režimu byli ubytováni vojáci. Ti klášter velmi vážně poničili, např. Brandlovy fresky zamalovali latexem. V tomto případě se jedná o zcela nenapravitelnou škodu. V troskách je, bohužel, i zdejší loreta. Končí zde poutní cesta ze Strahova. V blízkosti Hájku se zachovaly pouze dvě výklenkové kaple. Přímo proti vstupní bráně kláštera je hospoda, která je oblíbeným cílem a "občerstvovnou" cyklistů. Je to putyka přímo hrabalovská; začouzená, stěny jsou celé pokryté starými reklamami a cedulemi, v koutě je stůl štamgastů, kteří snad nechodí domů ani na noc. Slabší povahy mezi dveřmi couvnou zpátky, ale pivo... pivo tu točí jako křen a koneckonců si ho můžete vypít u stolku venku.
Ale vraťme se ještě do samotného Čerevného Újezda, kromě již zmíněného zde najdete ještě kapličku, pomník obětem 1. světové války a za zmínku stojí i budova obecního úřadu v typickém stylu padesátých let minulého století.
Milovníci koní si tu též přijdou na své, stáje najdeme ve Svárově, na Rymáni i ve Pticích, přičemž všechna tato místa jsou co by kamenem dohodil a zbytek doběhl. V nedalekém svárovském lese najdeme památný strom, Svárovskou lípu a Málkovu rozhlednu.
Červený Újezd je obec ve Středočeském kraji, leží v bývalém okrese Praha – západ, v nadmořské výšce 380 – 420 metrů. Velikost katastrálního území obce činí 540 ha. V obci dnes žije na tisíc obyvatel ve 360 domech. V dochovaných písemných dokladech se objevuje jméno prvního vladyky z Újezdce roku 1318. V Červeném Újezdci si téměř polovina zástavby v obci zachovala svoo historickou půdorysnou stopu, přičemž těžiště historické zástavby se rozkládá ve dvou oddělených lokalitách, severní a jižní, jenž se od sebe liší charakterem i měřítkem zástavby. Tyto části propojovala původně jen cesta, u níž stál pouze jediný dům. V severní části obce stojí převážně zemědělské usedlosti, kterým dominuje původní tvrz, hospodářský dvůr zemědělského statku. Usedlosti mají často patrná obytná stavení, hospodářské objekty a stodoly. Téměř kompaktní zástavba tu obklopuje náves. Zástavba v Chaloupkách, jak se jmenuje historická jižní část obce, byla založena na severním úpatí pahorku, nejvyššího místa v obci, a tvoří ji převážně venkovská obytná zástavba drobného měřítka. Tento charakter zástavby je zachován dodnes, včetně úzkých uliček a rybníka.
Současnost Červeného Újezu
Autobusové spojení do Prahy – Zličína je možné autobusem č. 307, do Unhoště a Kladna zajišťuje Dopravu ČSAD Kladno.
V Obecním úřadě je matrika a pracoviště CZECHPOINTU. Každé úterý tu od 16 do 19 navštívit místní knihovnu, která v současné době disponuje cca 4000 tituly a pro děti je tu k dispozici Internet.
V Červeném Újezdě najdete prodejnu smíšeného zboží s bohatým sortimentem, prodejnu denního tisku a drobného zboží (tabák, papírnictví, hračky), Restauraci Sokolovnu, Tozsska a restauraci na Hradě Červený Újezd. V obci sídlí několik firem, provozoven a velkoobchodů
(např. klempířství, sklenářství, truhlářství, zámečnictví, stavební firmy, elektroservisy, autoopraváři, reklamní společnost, kadeřnictví, kosmetika, pedikúra, masáže, solárium, sauna aj.)
Web obce: www.cervenyujezd.com
Další zajímavosti v nejbližším okolí či v místě Mapa 36 B3
2 smírčí kříže
památný jinan dvoulaločný
tvrziště (16. stol.)
hrad (2002)
muzeum
skanzen
První zmínka o objektu 1318
Obec se nachází mimo dosah turistického značení a tak je sem nejsnadnější přístup po silnici z Unhoště, nebo od Jenče. Historie obce pro nás začíná datem 1318 ze kterého je také první zmínka o Újezdci a kdy také ves drží jakýsi Dluhovoj užívající zdejšího predikátu. Již roku 1432 je prvně uváděn Újezdec jako Červený. Doklad o tom pochází z užívaného predikátu zemana Pavlíka. Další majitelé, byť užívali stejného predikátu nenáleželi do stejného rodu a tak jen stěží je určujeme. Víme však, že tito držitelé pocházeli z řad nižší šlechty. Snad prvními známějšími šlechtici jsou na zdejší tvrzi uváděni Žďárští ze Žďáru, kteří vlastní obec i tvrz od roku 1527. Tento rod také v roce 1566 tvrz přestavuje a užívá ji do roku 1685, kdy ji opětně přestavují, ale tentokráte je přizpůsobena pro hospodářské účely. Koupí získávají Červený Újezd Bredové v roce 1697 a ves s hospodářským dvorem (bývalou tvrzí) připojili k panství Tachlovice. Stavba byla ještě několikráte upravena do zámecké a následně opětně do hospodářsko účelové podoby a jako účelová stavba slouží dodnes. Z původní tvrze jsou zachovány pouze torza ve stavbě hospodářského dvora. Stáří památného jinanu se odhaduje na 90 let. Jeho obvod kmene dosahuje 125 cm a výšky 14 m. Jeden ze smírčích křížů byl přenesen do Unhoště. V obci též najdeme novodobý historizující objekt zvaný Hrad. Jeho součástí je i muzeum a Skanzen. Hrad byl vystavěn jako soukromý objekt, který je přístupný po celý rok. Uvnitř nalezneme muzeum, které návštěvníkům představuje život venkovského lidu v období mezi 17. a 20. stoletím. Lze zde spatřit dílny tradičních řemesel a to nejen ze zdejších lokalit, ale i z ostatních krajů. Dále si připomeňme Skanzen se zahradou. Většina staveb má přístupné interiéry. Nalezneme zde např. větrný mlýn, salaš, dřevařský katr, špejchar a další objekty. V zahradě naleznete více než 500 druhů rostli, keřů a stromů. Mimo botanické zajímavosti, zde nalezneme i hospodářská zvířata, která jsou oblíbena především dětmi.